A macskák számos okból lebénulhatnak. Fontos, hogy időben orvoshoz kerüljenek, hogy legyen esélyük a felépülésre.
A macskabénulás sok okból kialakulhat. Összeszedtük, hogy mik a tünetei, mi okozhatja, és mi a teendőd, ha bekövetkezik a baj.
Baleset vagy betegség is állhat a bénulás hátterében
A macskabénulás tünetei
A macskák bénulása hirtelen is bekövetkezhet, de előfordulhat, hogy az állapot fokozatosan rosszabbodik. Ezekre a tünetekre figyelj:
- a mozgás hiánya a test bármely részén, beleértve a fejet, a nyakat és a végtagokat;
- instabil járás;
- leesés különböző helyekről;
- étkezési nehézség;
- ivási nehézség;
- vizelési nehézség;
- a székletürítés nehézsége;
- légzési nehézség;
- a végtagok húzása a padlón járás közben.
A macskabénulás okai
A teljes és a részleges bénulás oka is az agyból a végtagokba vagy testrészekbe vezető jelátviteli útvonal elzáródásának következménye. Ennek hátterében állhat:
- rák: akár elsődleges gerinc- vagy agyrák, vagy másodlagos, áttétet képző rákok a gerincbe és az agyba. A limfoszarkóma a macskák leggyakoribb gerincdaganata;
- kábítószerek és/vagy vegyi anyagok, mint például
– hexaklorofén (fertőtlenítőszer),
– szukcinilkolin (neuromuszkuláris blokkoló szer), amely megakadályozza, hogy az idegből érkező jel elérje az izomba,
– peszticidek,
– fagyálló;
- vérrögképződés, akár az aortában, akár a gerincvelőben;
- fertőzések, mint
– cryptococcus,
– toxoplazmózis,
– macska fertőző hashártyagyulladása (FIP);
- porckorong betegség;
- Gépjárműbaleset, esés, lövedék vagy támadás okozta gerinctrauma.
Számos betegség, de baleset is okozhat bénulást
Hogy diagnosztizálják a bénulást az orvosok?
Az állatorvos általában egy kiterjedt neurológiai vizsgálattal megkeresi, hol érintett az idegrendszer, majd egy fizikai vizsgálat után a további vizsgálatokat javasolhat, mint:
- Vérvizsgálat, vizeletvizsgálat és röntgen. Ezek segítségével fel tudják mérni a macskák általános állapotát. Ezek segítenek a lehetséges toxinok és traumás okok azonosításában, valamint a rák esetleges szűrésében.
- Gerincsapolás, amellyel a macska gerincfolyadékát vizsgálják. Rákos sejteket vagy fertőzéseket keresnek.
- A gerinc- és agyi rendelleneségek vizsgálata különböző képalkotó eljárások segítségével. Ilyen például a CT vagy az MRI.
- Izom- vagy idegbiopsziák, amellyel bizonyos szövetekből mintát vesznek és mikroszkóp alatt megvizsgálják.
Macskák gondozása és kezelése bénulás után
A macskád valószínűleg jó pár napra kórházba fog kerülni. Azonban amint hazaviszed, neked kell rá vigyázni. Egy bénult macska a leglelkiismeretesebb gazdiknak is kihívást jelenthet. Két fajta kezelési módszerről beszélhetünk:
- Elsődleges kezelés célja a mögöttes ok megszüntetése. Például egy kullancs csípés miatti bénulás első lépéseként mindenképpen el kell távolítani a kullancsot.
- Másodlagos kezelés célja pedig a kényelem javítása. Amint megvan a diagnózis, a fájdalom és a gyulladás kezelése gyógyszerekkel. Különböző fizioterápiák mint kiegészítő kezelések.
Fontos, hogy tartsd a kapcsolatot az állatorvosotokkal azután is, hogy hazaviheted kedvencedet. Az ő segítségével elkerülhetők a másodlagos szövődmények, mint a fekélyek, a húgyúti fertőzések, az izomsorvadás vagy a tüdőgyulladás.
Felépülhet-e egy macska a bénulásból?
Az első pár óra a legkritikusabb, de ha figyelsz a jelekre, és a cicád a megfelelő kezelést kapja, akkor van rá esély, hogy visszanyerheti érzékelő funkcióját. Tartós szövődmények és hosszútávú hatások azonban mindig jelentkezhetnek.
Minden esetben keress fel egy állatorvost!
Ha szeretnéd megtudni, hogy mikor beteg a macskád, ebben a cikkünkben összeszedtünk 8 árulkodó jelet, ami a segítségedre lehet.