Ezek a fagyási sérülés jelei: 0 ˚C alatt minden macskát veszélyeztetnek
2023. december 20 - Képek: Getty Images Hungary
2023. december 20 - Képek: Getty Images Hungary
A macskák elképesztően sebezhetők a fagyási sérüléseket tekintve, ha hideg napokon (0 ˚C vagy alatta) erős szélnek vannak kitéve, vagyis nincs olyan hely, ahová behúzódhatnának. Az idős, a fiatal és a beteg példányok még veszélyeztetettebbek. A hideg miatt először beáll a hipotermia, vagyis a kihűlés, aminek következtében a végtagokban lévő erek összeszűkülnek, hogy a létfontosságú szervekbe áramolhasson a vér. Így az érintett szövetekben jég keletkezik, ami károsodást, elhalást eredményez. A macskáknál az orr, a fülek, a farok és végtagok a leginkább érintett területek, és lehet, hogy csak napokkal az expozíció után lesznek láthatók a tünetek.
A fagyási sérülések hatékony kezelése a macskák esetében azonnali orvosi ellátást igényel! Hogy ne is kelljen szembenézni ezzel a problémával, még fontosabb, hogy a megelőzésre fektessük a hangsúlyt. Vigyázzunk nagyon a kinti és kijárós cicákra, és aki megteheti, lehetőségeihez mérten támogassa a kóbor és a közösségi példányokat is. Következő cikkünkből megtudhatod, hogy mik a fagyási sérülés kísérő tünetei, hogyan kezelhető, és miként védheted meg a cicádat.
A fagyási sérülés a legtöbb esetben nem válik láthatóvá, csak napokkal vagy hetekkel az expozíció után. Ha kedvenced egy hideg napon kint tartózkodott a szabadban, fontos, hogy a következő jeleket keresd rajta. Ha tapasztalod az alábbiakat, azonnal vidd el az állatorvoshoz:
A fagyási sérüléseknek 4 fokozata van, ami segít meghatározni a szövetkárosodás mértékét és a prognózist.
Az elsőfokú fagyás bőrpírt eredményez, miután a területet felmelegítettük. Ez csak a bőr felső rétegét érinti, és általában nem okoz maradandó sérülést. A másodfokú fagyás az érintett bőr felhólyagosodását eredményezi. A harmadfokú fagyás következtében a bőr elhal, a negyedfokú fagyás a szövetek elhalását vonja maga után. Mindkettő maradandó károsodás, és mindkettő fogékonyabbá teszi az érintett területet a fertőzésekre.
Amennyiben megteheted, ne engedd ki a macskát 0 ˚C-ban vagy alatt, és akkor sem, ha nagyon fúj a szél. Az is nagy segítség, ha el tud vonulni a garázsba, a fészerbe vagy egy alkalmas melléképületbe. A lényeg, hogy ne érje a szél, és adott esetben a csapadék. Ha ezt nem tudod biztosítani számára, vagy csak szeretnéd még komfortosabbá tenni a szállását, a cikk végén megismertetünk egy olcsó és könnyen kivitelezhető lehetőséggel a probléma áthidalására.
Ha kedvencedet nem vitted be időben, vagy kiszökött, a leghamarabb vidd meleg, száraz helyre. Óvatosan csomagold be egy puha törölközőbe és hagyd lassan megmelegedni. Akár magadhoz is ölelheted, hogy a testhőd is támogassa a folyamatot.
Ha a bőrének egyes részei fagyosnak tűnnek, ne dörzsöld a bőrt – de egyébként se –, és ne próbáld hajszárítóval felmelegíteni. Ezzel károsíthatod a területet. A fagyos bőrt a PetMD állatorvosi honlap szerint meleg (nem forró!) vízbe mártott tiszta, puha ruhával tapogasd át, majd szintén óvatosan tapogasd szárazra. Ne dörzsöld! Tartsd melegen a macskát, míg elérsz az állatorvoshoz!
A fájdalom és a fertőzések csökkentésének érdekében a doktor fájdalomcsillapítót és antibiotikumot írthat fel. Fontos, hogy a gyógyulási folyamat során is monitorozzuk a cica állapotát. Ahhoz, hogy a megfelelő ellátást kaphassa, mindenképpen látnia kell orvosnak; csak ő tudja megítélni, milyen kezelésre lesz szüksége. Ha a bőr nagy része elhalt, vagy fennáll a szövetelhalás veszélye, az érintett területet amputálni kell.
A felépülés napokig vagy hetekig is eltarthat a fagyási sérülések súlyosságától függően, de szerencsére ha a cica időben kezelésben részesül, komolyabb következmények nélkül élheti tovább az életét.
Ahogy korábba ígértük, ide kattintva megtudhatod, hogyan készíthetsz olcsón, egyszerűen és gyorsan szigetelt macskamenedékhelyet, amit saját kedvenced is használhat, vagy a kóboroknak és a közösségi cicáknak is legyárthatod. Ne feledd, felelős állatartóként kötelességed gondoskodni kedvencedről akkor is, ha az kint él! Az életébe kerülhet, ha nem vigyázol rá.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek