A macskák köldöke ebben más, mint az embereké
2024. május 11 - Képek: Getty Images Hungary
2024. május 11 - Képek: Getty Images Hungary
Azok, akik tisztában vannak az elevenszülő emlősök, azon belül is méhlepényesek jellemzőivel vagy láttak már újszülött kismacskát tudják, hogy a cicáknak is van köldöke, amelyből egykor köldökzsinór vezetett ki, és kötötte őket össze szülőanyjukkal a méh oltalmában. Ugyanakkor, ha kedvenced pocakjára gondolsz, nem biztos, hogy fel tudod idézni, hol is helyezkedik el az a bizonyos köldök, vagy hogy néz ki.
Következő cikkünkből megtudhatod, miben más a macskák köldöke, mint a miénk, és arról is beszélni fogunk, milyen problémák adódhatnak vele.
Csakúgy, mint az emberek, a kutyák is elevenszülők, azon belül pedig méhlepényes emlősök. Az elevenszülő emlősöknek két alcsoportja van, a már említett méhlepényesek és az erszényesek. Rajtuk kívül pedig megkülönböztetünk még a tojásrakó emlősöket is. Sem ezen állatok utódainak, sem az erszényesek utódainak nincs köldöke. Ezzel szemben azonban a méhlepényeseknél az embrió az anyaméhben fejlődik ki. A fogantatás után egy új szerv jön létre, a placenta, vagy más néven a méhlepény. Ennek célja, hogy az anya véréből tápanyagokat és oxigént szállítson a növekvő kiscicák vérébe, valamint eltávolítsa a salakanyagokat. A fejlődő szervezetek köldökzsinórral kapcsolódnak a méhlepényhez.
Az emberi csecsemőkhöz hasonlóan a macskák köldöke is tulajdonképpen egy heg, amelyből a köldökzsinór eredt. A cicák születése után a zsinór elválik a placentától és a kismacska testétől is, kiszárad, majd néhány nap után leesik. Ami megmarad, az egy kicsi, megemelkedett heg, vagyis a begyógyult köldök. Ennek a születés után már semmilyen funkciója nincs, egyetlen emlősnél sem.
Egy cicus köldökét nem könnyű kiszúrni, és nem csak azért, mert a puha pocakot általában selymes szőrzet borítja. Az ő gombocskájuk egészen olyan, mint egy heg, vagy mint egy aprócska dudor. Az átmérője körülbelül fél centiméter, és a has alatt található, közvetlenül az utolsó bordák alatt. Tehát nem egy bemélyedés a hason, mint nálunk. A kis pötty körül a szőr általában más irányban nő, úgynevezett bocinyalást fedezhetsz itt fel. Jó támpont lehet még, hogy ehhez közel helyezkedik el az ivartalanított nőstény cicák hege is. A kutatók egyelőre abban nem biztosak, hogy miért alakulnak ki a különböző köldökformák, a macskák esetében például miért van dudor a bemélyedés helyett. Lehetséges, hogy a heg gyógyulásának folyamata határozza meg a fajtáját, de a bőr vastagsága és a köldökzsinór rögzítésének módja is döntő szempont lehet.
Bár ez egy átlagos macskatartót nem gyakran érint, de ha kedvenced megesett, mert nem ivartalaníttattad időben, vagy vemhes cicát mentettél, akkor hasznos információ lehet számodra. Ha a születés után a köldökzsinór körüli terület vörös, sötét színű vagy irritált, akkor nemcsak a bőrfertőzés, de a vérmérgezés gyanúja is fennállhat, így azonnal állatorvoshoz kell vele fordulni!
Ha a kiscica hasán a köldök helyén egy nagyobb, könnyen kitapintható lágy dudor van, könnyen megeshet, hogy az állatnak köldöksérve van. Ez akkor következik be, amikor a köldök nem záródik be, és a hasi tartalom, a belek, valamint a zsír előre nyomják a bőrréteget ezzel egy puklit képezve. A kiscicáknál ez a leggyakoribb sérvtípus, főleg azoknál a csöppségeknél, akiket cumisüvegből etettek. Ezeket a kis jószágokat gyakran tartják kézben és emelgetik, ez a mozgatás azonban megzavarhatja a köldök gyógyulásának folyamatát. Ám azt egyelőre nem tudják biztosan, hogy a kialakulásában mely más okok játszanak még szerepet. Szerencsére egy kisebb köldöksérv általában nem okoz egészségügyi problémákat, sok esetben az állatorvos javasolhatja, hogy várják meg, amíg az magától meggyógyul. A nagyobb vagy súlyosabb kiemelkedések azonban műtétet igényelhetnek. Így ha köldöksérvet észlelsz cicádon, mindenképpen látogassátok meg az állatorvost!
Ide kattintva állatorvos sorakoztatja fel az ivartalanítás mellett szóló érveket. A cikkből azt is megtudhatod, hogyan zajlik le a beavatkozás.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek