hirdetés

Így kezeld a macska sebeit: az életét is megmentheted a szakszerű ápolással

Hangai Lilla

2023. augusztus 24 - Képek: Getty Images Hungary

Kedvenceink kalandvágyók, bátrak és vakmerők, így benti és kinti cicák esetében is előfordulhat, hogy megsérülnek. Az apró sebek ellátása is fontos, hiszen akár komolyabb fertőzés is kialakulhat miattuk.

hirdetés

A macskák esetében a hatékony sebkezelés életmentő is lehet, így nem érdemes elbliccelni. Egyszerű útmutatónkból megtudhatod, hogy láthatod el macskádat profi módon és mikor kell mindenképpen orvoshoz vinned.

A macskák esetében a sebkezelésnek ki kell terjednie még az ilyen apró sérülésekre is.

A macskák sebeinek típusai

Szúrt sebek

Ezeket a sebeket a bőrön áthatoló idegen tárgyak okozzák. Ez lehet akár tövis, egy hegyes bot, üveg- vagy fémtárgy. A szúrásnyomok lehetnek aprók, ám ha mélyre hatoltak a szövetekben, ott különösen nagy károsodást okozhattak. Ha szúrt sebet fedezel fel kedvenced, főleg, ha gennyes, duzzadt vagy zúzódások veszik körül, 24 órán belül vidd el az állatorvoshoz!

Harapások

Ha harapást találsz macskád testén, azonnal orvoshoz kell vinni! Különböző fertőzéseket, de akár veszettséget is terjeszthet az a másik állat, így kötelességed kivizsgáltatni a macskát még akkor is, ha semmiségnek tűnik az eset. (És persze arról se feledkezzünk meg, hogy a veszettség elleni oltás az alapoltások közé tartozik. A macskáknak ugyan sajnos nincs kötelezően előírt védőoltása, de egy felelős gazdi az állat és az embertársak védelmében is gondoskodik erről!)

Kisebb vágások, horzsolások

A trauma gyakran felületes és csak a bőrfelszínre korlátozódik. Mindaddig, amíg kedvenced nem nyalogatja, harapdálja és mancsozza szüntelenül a sebet, és nem alakul ki duzzanat vagy vérzés, illetve nem gennyesedik be, ezek a fajta sebek otthon is nagy sikerrel kezelhetők.

Ha felületi, de nagyobb kiterjedésű a seb, akkor is érdemes orvoshoz vinni az állatot, ő ugyanis ezen a területen szakszerűen meg tudja szabadítani őt a szőrétől, ami lehetővé teszi a hatékonyabb ápolást és a könnyebb tisztántartást.

Az olyan gennyes és vérző sebek, mint amilyen a képen is látható, azonnali orvosi ellátást igényelnek!

Tályogok

A macskáknál gyakran jelenhetnek meg tályogok, amelyek a bőr alatt található elzárt fertőzések. Általában szúrt sebek miatt alakulnak ki, miután a bőr összehúzódott, de a baktériumok bent ragadtak. A tályogok a gyulladás következtében lázat, letargiát is okozhatnak. Az érintett terület duzzadt, meleg és fájdalmas; a bőr alatt mozgatni lehet. A nyomás hatására kipukkad egy idő után, így a véres-gennyes, kellemetlen szagú folyadék kiürül belőle.

Ezt a típusú sérülést nem lehet otthon kezelni; kifejezetten fájdalmas és hatással van a cica életvitelére. Mindenképpen el kell vinni állatorvoshoz!

Sérülések, hólyagok

Egyes krónikus betegségek okozhatnak sebeket vagy hólyagokat a cica bőrén. Ha nagyobb kiterjedésű, vagy a test több helyén megjelenő foltokat, sebeket, hólyagokat vélsz felfedezni, mindenképpen vidd el az állatot orvoshoz! Csak ott tudják megállapítani, hogy mi okozza a jelenséget és az alapján meghatározni a kezelést.

Ezek az elfertőződött seb jelei

A maguktól gyógyuló sebek is elfertőződhetnek bakteriális szennyeződése miatt, melynek a jelei a következők:

  • Duzzanat
  • Bőrpír vagy egyéb elszíneződés
  • Fájdalom
  • A terület melegsége
  • Tartós véres vagy gennyszerű váladék megjelenése, amely általában kellemetlen szagú
  • Láz
  • Letargia
  • Hányás
  • Hasmenés

A macskák esetében a sebkezelés így zajlik

Ha az előzőkből úgy állapítottad meg, hogy kedvencednek nincs szüksége orvosi ellátásra – vagyis a seb csak felületes és nem túl nagy kiterjedésű –, az otthon is kezelhető, és gyorsan meggyógyul (általában 7 nap), de az elfertőződés megelőzésére nagyon oda kell figyelni!

Ha a seb vérzik, egy tiszta ruhával vagy steril gézzel gyakorolj rá nyomást, amit tarts körülbelül 5 percig. Ha ezt követően sem szűnik meg a vérzés, a cicának sürgősségi orvosi ellátásra van szüksége!

Ha a seb felületesnek tűnik és nincs vérzés sem, fertőtlenítő oldattal vagy vízzel finoman tisztítsd meg a sebet. Egy fecskendő segíthet a seb vízzel vagy sóoldattal történő leöblítésében.

Semmiképpen se használj a sebkezeléshez alkoholos szert vagy hidrogén-peroxidot! Hatóanyagként jód vagy klórhexidin alkalmazható. Ha bizonytalan vagy, mindenképpen kérd ki a patikus vagy az állatorvos véleményét!

Jó, ha a cica elsősegélykészletében van a méretében egy gallér is.

Így akadályozd meg, hogy a macska nyalogassa a sebét

Ahhoz, hogy a sebgyógyulás gyors legyen, elengedhetetlen, hogy a macska ne nyalogassa a sérülést. Hogy ezt megakadályozhasd, gallér használatára lesz szükség. A pontos méret meghatározásához le kell mérni a cicát, az ugyanis nem akadályozhatja a mozgásban, az evésben, az ivásban vagy az alomtálca használatában.

Semmiképpen ne tegyél kötést a macskára! A nem megfelelően felhelyezett kötés további, akár visszafordíthatatlan szövetkárosodáshoz vezethet. Ha úgy véled, hogy a macskának mégis szüksége lehet erre, akkor valószínűleg nagyobb a gond, így csak az előzőeket tudjuk ismételni: rögvest vidd el az állatorvoshoz!

Ezekre figyelj otthon

Ha úgy ítélted meg, hogy szükséges elvinni kedvencedet az orvoshoz, akkor ott biztosan kaptál tanácsokat és utasításokat arra nézve, hogy mire kell odafigyelned az ápolást és a sebkötözést illetően. Ezeket nagyon fontos betartani cicád egészségéért! Ha teljes mértékben betartod az utasításokat, a következő jelekre akkor is oda kell figyelned. Ezek indikálják, ha a gyógyulás folyamata nem a megfelelő ütemben és formában zajlik le:

  • Melegség
  • Duzzanat
  • Fájdalom
  • Váladékozás
  • Folyamatos vérzés
  • Az evés elmaradása
  • Hányás
  • Hasmenés
  • Láz
  • Letargia

Ezeket érdemes otthon is tartani a macskák sebkezeléséhez

Ahogy a családtagok, úgy a cica számára is érdemes otthon tartani egy elsősegélykészletet. Ezeket érdemes megvásárolni hozzá:

  • Steril, tapadásmentes géz
  • Antiszeptikus oldat (jód vagy klórhexidin hatóanyaggal)
  • Sóoldat
  • Kötözőszalag
  • Fecskendő a sebek kiöblítésére
  • Megfelelő méretű tölcsér

 

elsősegély sebek a macskán sebkezelés tályog
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!