hirdetés

Ha a macska mérgezett egeret fogyaszt, bele is halhat: így védekezhetsz

Szénási Szimonetta

2025. január 13 - Képek: Getty Images Hungary

Az egerek és patkányok ellen sokan rágcsálóirtó szerek bevetésével védekeznek. Azon túl, hogy ennek elfogyasztása más állatokra, valamint az emberre is veszélyes, közvetve is kockázatokat rejt házi kedvenceinkre.

hirdetés

Hogy teljes képet kapjunk a rágcsálóirtó jelentette veszélyekről, először röviden tekintsük át, milyen anyagot tartalmaznak ezek a készítmények, és az milyen károkat okoz az élő szervezetben.

Egy macska megfigyel egy egeret

Az általános rágcsálóirtók hatóanyaga valamilyen véralvadásgátló. Ez pedig nem csak az egerek vagy patkányok szervezetére van hatással.

A véralvadásgátló rágcsálóirtó szerek megakadályozzák a K-vitamin véralvadáshoz szükséges működését, így a máj képtelen lesz előállítani a megfelelő faktorokat az alvadáshoz. A véredények fala is károsodik, belső vérzés alakul ki, a külső sérülések sem tudnak begyógyulni, így állandósul a szervezet folyamatos vérvesztése. A máj és vese is károsodik, az állat pedig elvérzik

– összegzik a várható következményeket a Noé Állatotthon Alapítvány Macskamentő Csoportjában.

Ez a folyamat a hatóanyag típusától, valamint az elfogyasztott mennyiségtől függően 3–7 napig is eltarthat. Emiatt az állatszeretők és az állatvédők egyáltalán nem tartják humánus megoldásnak ezen készítmények bevetését.

Miként az ÁNTSZ (ma Nébih) oldalán talált tájékoztató ekképp fogalmaz a rágcsálóirtók emberekre, illetve más állatokra gyakorolt hatásairól.

Az Európában használt rágcsálóirtó szerek szinte kivétel nélkül véralvadásgátló hatóanyagokat tartalmaznak, a kártevők mellett az emberekre és az állatokra (kutyára, macskára, sertésre, madarakra, vadállatokra stb.) nézve is veszélyt jelentenek. A mérgezés veszélye akkor áll fenn, ha az ember vagy állat az irtószert elfogyasztja.

Mint hangsúlyozzák, a nemzetközi szakirodalomra hivatkozva, a gyártási óvintézkedések, valamint a megfelelő körültekintéssel való alkalmazásnak hála a véletlen mérgezéses esetek száma a háziállatok körben ritka, míg embereknél nagyon ritka. Ennek oka egyrészt az, hogy a gyártó eleve olyan csomagolásba (többnyire kis réssel ellátott műanyag kazettába vagy dobozba) helyezi a méreganyagot, amiben a nagyobb állatok nem férnek hozzá. Ezenfelül a mérget valamilyen feltűnő színre (kékre, vörösre), színezi, hogy ezzel is segítse a takarmánytól való elkülönítést. Továbbá egy igen keserű anyagot, denatónium-benzoátot kevernek hozzá, ami a rágcsálók számára nem érzékelhető, a többi állatot azonban elriasztja a fogyasztástól. A véralvadásgátló hatóanyagok ellenszere a K1-vitamin, amiről később részletesebben is szólunk.

Nagyon fontos, hogy a gyártó köteles a csomagoláson feltüntetni a rágcsálóirtó szer hatóanyagát, továbbá az ellenméreg megnevezése is előírás. Miképp a szakemberek hangsúlyozzák, kizárólag magyar nyelvű felirattal is ellátott irtószert vásárolj, amit kizárólag az előírásoknak megfelelően használj fel.

A rágcsálóirtó-mérgezés tünetei

Ha a macska (vagy más állat, esetleg ember) rágcsálóirtót vagy azzal szennyezett élelmet evett, az alábbi tünetek jelentkezhetnek. Fontos, hogy a fogyasztás és a tünetek megjelenése között több nap, de akár egy hét is eltelhet!

  • Vérzés, véraláfutás vagy nagyon sápadt fogíny;
  • duzzadt has, ami vérzésre utalhat;
  • légzési nehézségek, köhögészihálás;
  • letargia és gyengeség;
  • ingatag járás;
  • étvágytalanság.

A rágcsálóirtó másodlagos mérgezést is előidézhet

Azzal a legtöbb gazda tisztában van, hogy az említett szereket úgy kell kihelyezni, hogy kedvence (se más állat) ne férhessen hozzá, fogyasztás esetén pedig haladéktalanul orvoshoz kell fordulni az érintettel. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy a rágcsálóirtó képes másodlagos mérgezést idézni, amelynek a kockázata a kinti, valamint a kijárós macskák esetében magas.

Mint a fentebb idézett macskamentő csoportban részletezik, a mérgezett rágcsáló lelassul, ezzel könnyű prédává válik a macska számára. Aki elfogyasztva a mérgezett állatot, maga is kapcsolatba kerül a hatóanyaggal. (Ugyanez igaz a ragadozó madarakra is!) Ezúttal is a mennyiség, valamint a macska általános egészségi állapotának a függvénye, hogy milyen hatást gyakorol rá az ekképp elfogyasztott szer.

Ne késlekedj!

 

Az állatvédők azt tanácsolják, ha felmerül a gyanú, hogy kedvenced mérgezett egeret fogyasztott (például láttad, hogy az egér lassan mozgott, esetleg te magad helyeztél ki méreganyagot a ház körül, így valószínű, hogy a rágcsáló fogyasztott belőle), úgy azonnal vidd orvoshoz a macskát.

Ahogy írják, a vizsgálatot követően a doktor K-vitamint, esetleg széntablettát fog adni a cicának, de súlyosabb esetben vérvételre, röntgenre, és akár vérátömlesztésre is szükség lehet.

Fekete macska az állatorvosnál

Miképp előzhető meg a rágcsálóirtó-mérgezés a macska esetében?

A megelőzés egyik lehetséges módja, ha te magad nem véralvadásgátlót tartalmazó szert helyezel ki. Humánusabb alternatívát jelentenek az élvefogók (ilyet egy felpeckelt befőttesüvegből te magad is készíthetsz), az ultrahangos riasztók, de hagyatkozhatsz pusztán macská(i)d vadásztudományára is. Azonban ismét el kell mondanunk, hogy a kinti, illetve a kijárós macskák számos veszélynek vannak kitéve, a mérgezés lehetőségén túl a baleseteknek, vagy annak, hogy örökre nyomuk vész. (Szintén közkedvelt az úgynevezett ragacs – a ragadós anyag tulajdonképpen olyan, mint egy ragasztó –, amibe belelépve nem tud szabadulni az egér, és idővel elpusztul. Bár ez nem mérgező, szintén nem humánus megoldás, és más állatok, rovarok is beletapadhatnak.)

Ami szintén segíthet a rágcsálók távoltartásában, ha rendben tartod a portát. Értjük ezalatt a padlást, a fészert vagy a műhelyt, amelynek ablakait érdemes sűrű szövésű hálóval is lefedni. Ahol van takarmány, ott azonban maga az élelem vonzza őket, így azt megfelelő tárolóedényben kell elhelyezni. Ételmaradékot pedig semmiképp se hagyj elöl!

Amennyiben pedig szemtanúja vagy a préda elejtésének, ne engedd, hogy macskád elfogyassza azt! A már elpusztult egeret jobb nem elásni, és elég távolra sem fogod tudni vinni, hogy kedvenced ne találja meg, így az állatvédők tanácsát követve a legjobb, ha a tetemet elégeted.

Macska elejtett egérrel

Így vizsgáld meg a macskát, mérgezés jeleit kutatva

A macskabarátok egy nagyon hasznos listát is összeállítottak arra vonatkozóan, miként érdemes legalább naponta megvizsgálni kedvencedet. Az alábbiak a teendőid:

  • Ellenőrizd a szemeket! Az egészséges állat tekintete tiszta, a szemfehérje nincs bevérezve.
  • Az orr nem vérzik, világos nózijú egyedeknél annak színe is tiszta, nem mutat bevérzést.
  • Az íny rózsaszín, vérellátottsága normális. Ha sápadt, fehér, az vérveszteségre utal, amiből mérgezésre következtethetsz.
  • A végbél sem piros, nem vérzik.
  • Nincsenek a testén sebek. Főleg az gyanús, ha a sebek frissnek tűnnek és véreznek.
kijárós macska kinti macska mérgezés ragadozó rágcsálók vadászösztön
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!