Mennyi ideig vemhes egy macska?
2025. január 20 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 20 - Képek: Getty Images Hungary
Ha rendszeresen olvasod a magazinunkat, akkor biztosan tudod, hogy alapvetően teljes mellszélességgel állunk ki az ivartalanítás fontossága mellett. Az eljárással nem csupán betegségek kerülhetők el, de megelőzhető a nem kívánt szaporulat is. Sokan mondják erre, hogy nem szabad beavatkozni az állatok természetes folyamataiba. Nos, ez az álláspont egészen addig meg is állja a helyét, míg az adott állatot az ember nem háziasítja, ami miatt pedig megváltoztatja a körülményeit és a lehetőségeit is. Másodsorban pedig aki így gondolkodik, az valószínűleg nem járt még menhelyen, vagy nem látott betegségektől szenvedő, sokszor éhező, minden gondoskodás és segítség nélkül tengődő kolóniákat vagy magányos macskákat. Azonban vannak olyan szituációk, amikor esetleg már vemhes macska kerül hozzánk, vagy kedvencünk megesett, mielőtt ivartalaníthattuk volna. Ilyenkor pedig nem árt tisztában lenni néhány fontos részlettel.
Eme hosszú, de szerintünk szükséges bevezető után lássuk máris, hogy mennyi ideig terhes, helyesebben mondva vemhes egy macska, milyen szakaszai vannak a vemhességnek, és hogyan viselhetjük gondját helyesen egy viselős macskának.
A helyes kifejezés a vemhes, azonban a keresőoptimalizálás miatt kérlek, nézd el nekünk ezt a pontatlanabb megfogalmazást a bevezetőben és az alcímben is.
A macskák vemhességi ideje átlagosan 63–65 nap, amely három, körülbelül 20 napos trimeszterre osztható.
Az első kettőt otthoni körülmények között azonban igen nehéz megkülönböztetni.
Egy macska akár már 4 hónaposan is ivaréretté válhat, amely azt jelenti, hogy akár vemhes is lehet. 5-6 hónaposan azonban szinte minden nőstény kivétel nélkül eléri a szexuális érettség időszakát. A szoptatás ideje alatt is képesek megtermékenyülni, így ha fontos számodra, hogy a cicát ivartalanítsd, mindenképpen vedd fel a kapcsolatot az állatorvossal!
Első trimeszter
Az első trimeszterben (1–21. nap) a legtöbb gazdi általában kevés vagy semmilyen változást nem észlel. Néha enyhe étvágynövekedés figyelhető meg, a mellbimbók pedig változni kezdenek. Ez a 16–20. nap körül megy végbe; megduzzadnak, és a színük is rózsaszínesebb lesz.
Második trimeszter
A második trimeszterben (21–42. nap) több fizikai jel kezd megjelenni. Idetartozik a macska hasának növekedése és a viselkedésbeli változások; például nyugodtabbá és bújósabbá válik az állat. Kifejezetten jellemző az első két trimeszterben lévő állatokra, hogy barátságosabbak és szelídebbek lesznek.
Harmadik trimeszter
Az utolsó trimeszterben (42–63. nap) a változások jelentősebbé válnak. A macska hasa megduzzad, és a mellbimbók és mellmirigyek tovább változnak. A mellbimbók körül kihullik ilyenkor a szőr, a kényelmesebb szoptatást támogatandó. A cica falánkká válhat, gyakran nyalogathatja a hasát és a vulváját. Elkezdhet fészkelni is, hogy előkészítse a biztonságos helyet a kiscicáinak.
Egy vemhes macskának bizony különleges igényei vannak, amelyet egy felelős állattartó biztosít is a kedvencének. A nulladik lépés, ha eddig ilyen nem lett volna, hogy berendezzünk számára egy csendes, kényelmes helyet az otthonban, ahová bármikor visszavonulhat.
A vemhes macskáknak magas kalóriatartalmú étrendre van szükségük az egészséges kiscicák növekedésének támogatásához. Az optimális táplálkozás érdekében etessük őket olyan macskaeledellel, amelyet kifejezetten vemhességre és szoptatásra, vagy kölykök számára (vagyis a növekedés elősegítésére) fejlesztettek ki. Az anyamacskákat legkésőbb a vemhesség első hónapjának végére át kell állítani erre a kalóriadúsabb étrendre, és ugyanezt az ételt kell kapniuk az elválasztásig, vagyis miután a kiscicák már felhagytak a szopással. Hogy hogyan válts tápot gond nélkül egy macska esetében, azt innen tudhatod meg.
A vemhes nőstényeknek naponta többször is érdemes ételt adni – ahogy egyébként egy átlagos macskának is. Előfordulhat, hogy az adott alkalommal elfogyasztott mennyiség csökken; ez akkor történhet meg, ha a kiscicák a fejlődés ütemében egyre több helyet foglalnak el a hasüregben. Ezért fontos, hogy több alkalommal kevesebb ételt tudjunk adni a macskának.
Ideális esetben a macskákat még a vemhesség előtt be kell oltatni, hogy megelőzzük a betegségeket, születési rendellenességeket és a fertőző betegségek miatti vemhességi veszteséget. Az oltott nőstények a szoptatás során antitesteken keresztül védelmet nyújthatnak a kiscicáknak is ezekkel a betegségekkel szemben.
Ha azonban ez valamilyen okból elmaradt, az oltásokkal általában szükséges megvárni a kiscicák megszületését. Élő kórokozót tartalmazó vakcinát soha nem szabad vemhes állatoknak beadni, mert ez jelentős kockázatot jelenthet a fejlődő magzatokra. Azonban nem élő kórokozókat tartalmazó vakcinák – például a legtöbb veszettség elleni oltás – ilyenkor is adhatók, ha az állatorvos úgy ítéli meg, hogy indokolt.
A paraziták ellen védő készítmények adagolását vemhes állatok esetében sem kell abbahagyni, azonban fontos, hogy biztonságos termékeket használjunk. Az adott készítmény tájékoztatóján jelölnie kell a gyártónak, hogy az adható-e vemhes állatnak. A legegyszerűbb, ha kikéred az állatorvosod véleményét, hogy ő melyik terméket ajánlja.
Érdemes egy bélsárvizsgálatot is végezni, ugyanis a bélférgeket az anya könnyen átadja a vemhesség és a szoptatás során is a kicsiknek, ami rendkívüli módon megnehezíti a fejlődésüket. Számos féregtelenítő használható vemhes macskák esetében is, amit segít majd az állatorvos kiválasztani a mintában talált paraziták ellen.
A macskák rendkívüli ügyességgel rejtik el, ha nem érzik jól magukat, ezért fontos figyelni a vemhes nőstényt. Ha a kedvenced nem eszik, hasmenése van vagy hány, mindenképpen vidd el az állatorvoshoz!
Hüvelyi folyás – különösen vérzés – a vemhesség minden szakaszában abnormális. Ha ez előfordul, haladéktalanul vidd el macskádat sürgősségi állatorvosi vizsgálatra!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek