A vérszívók által is terjesztett nyúlpestis a macskákat is érintheti: ritka, de rendkívül veszélyes betegség
2022. április 14 - Képek: Getty Images Hungary
2022. április 14 - Képek: Getty Images Hungary
A nyár közeledtével egy ritka, de annál veszélyesebb betegség leselkedik bársonytalpú kedvenceinkre. A nyúlpestis, vagy más néven tularémia egy fertőző betegség, ami akár végzetes is lehet, korai felismerés és kezelés híján.
A nyúlpestis nem kíméli sem a tapsifüleseket, sem a macskákat, és sajnos a gazdikat sem. A megbetegedést a Francisella tularensis nevű baktérium okozza.
A tularémiával megfertőződött macska az alábbi tüneteket produkálhatja:
Sajnos a tularémia is azok közé az alattomos betegségek közé tartozik, amelyek esetében a tünetek sokszor nem is jelentkeznek, és az orvosi segítség későn érkezik.
Kutyás-macskás gazdik figyelem! Az ebek is elkaphatják a fertőzést, azonban bennük korántsem okoz olyan súlyos tüneteket, és enyhébb lefolyású is a betegség, mint a macskákban. A kutyák rendszerint megússzák kisebb hőemelkedéssel, a fertőzés helyén kialakuló tályoggal vagy fekéllyel, és étvágytalansággal. Szerencsére az ebek nagy többsége tünetmentesen átvészeli a megbetegedést, a fenti tünetek ki sem alakulnak az állatban.
Tipikusan három-öt nap, de a tünetek megjelenhetnek már akár egy nap, vagy legkésőbb tizenöt nap lappangási idő után is.
A betegség állatról-állatra terjed, de az ember is megfertőződhet a kórokozóval a kullancsok, más vérszívók csípése, vagy fertőzött állat harapása által.
Kevésbé komplikált, mint a diagnózis felállítása: két-három héten át tartó antibiotikum-kúrára van szükség a gyógyuláshoz. Megfelelő antibiotikumos kezelés híján a betegség akár végzetes kimenetelű is lehet! A tularémia elleni oltás fejlesztése már folyamatban van, mind a kisállatok, mind a gazdik számára.
Mint számos más fertőző betegség esetében, itt is a kizárólagos benti tartás kulcsfontosságú. Emellett nagyon fontos az élősködők elleni rendszeres védekezés, bolha és kullancs elleni nyakörv vagy spot-on formájában.
A tularémia esetében is igaz a megállapítás, hogy megfelelő prevenció esetén a betegség már veszi is a nyúlcipőt!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek