hirdetés

Parvovírus a macskáknál: az oltatlan macskák legveszélyesebb betegsége

Hangai Lilla

2024. október 10 - Képek: Getty Images Hungary

A macskák parvovírusos fertőzése, vagy más néven a macskák panleukopeniája (FPV) vagy szopornyicája egy rendkívül fertőző, életveszélyes betegség. Szorosan kapcsolódik a kutyáknál is megtalálható, hasonló elnevezéssel illetett betegséghez.

hirdetés

A parvovírus a macskák esetében leginkább a kölyköket és az oltatlan állatokat érinti. A vírus az orron vagy a szájon keresztül jut be az állat szervezetébe, és általában 2-7 nap alatt bejut a csontvelőbe és a belekbe, ahol megfertőzi és elpusztítja a szervezet gyorsan növekvő és osztódó sejtjeit. A vírus elnyomja a fehérvérsejt-termelését a csontvelőben, amely sejtek rendkívül fontosak az immunrendszer számára, ugyanis a fertőzés elleni küzdelemhez használják őket. Nélkülük a macskák kiszolgáltatottá válnak a vírus terjedésének. A macskaszopornyica mindenütt megtalálható a környezetben, és évekig képes életben maradni. Lássuk máris, hogy mik a tünetei, hogyan védekezhetsz ellene, és miként kezelhető.

A parvovírus a macskák esetében rendkívül fertőző

A macskaszopornyica tünetei

A vírus bárhol túlélhet; a cipőd talpán, a mancsokon, a fekhelyen, a tálakon és az alomtálcán is, csak hogy néhány dolgot említsünk. Fagyban és szobahőmérsékleten is életben marad, és képes ellenállni olyan fertőtlenítőszereknek is, mint például a jód és az alkohol. A legveszélyesebb macskabetegségek közé tartozik az oltatlan macskák esetében. A kölyök, a legyengült immunrendszerű egyedek és a vemhes macskák vannak a legnagyobb kockázatnak kitéve. Halálos lehet, ha nem diagnosztizálják és kezelik megfelelően.

A betegség tünetei a mérsékelttől a súlyosig terjedhetnek, és a következőket foglalhatják magukba:

  • álmosság;
  • depresszió;
  • hányás;
  • hasmenés;
  • a has tapintásra érzékeny, vagy feszültnek és puffadtnak tűnik;
  • dehidratáció;
  • testsúlycsökkenés;
  • ápolatlan szőrzet;
  • láz;
  • csökkent étvágy;
  • összeesés (súlyos esetekben);
  • bőr- vagy ínyzúzódás (súlyos esetekben);
  • A macskaszopornyicában szenvedő kölyökmacskák gyakran eleshetnek, vagy koordinálatlannak tűnhetnek.

A macskák esetében a parvovírus okai

A macskaszopornyicában szenvedő macskák vírusrészecskéket ürítenek a környezetbe széklet, vizelet, nyál és hányás révén. A fertőzés akkor következik be, amikor a kockázatnak kitett macskák érintkezésbe kerülnek ezekkel a részecskékkel. Egy fertőzött macska 1-2 napig üríti a vírust.

A macskák ezzel a vírussal a méhen belül is megfertőződnek, ha az anyjuk a vemhesség alatt beteg lesz. A kicsik ráadásul az anyatejen keresztül is elkaphatják a vírust.

A parvovírus megelőzése

A betegséget egyetlen módon, oltással lehet megelőzni. Ugyan Magyarországon nincsen egyetlen kötelezően meghatározott oltás sem a macskák számára, ez ne tántorítson el az ajánlottak beadásától. Akkor sem, ha csak benti macska kedvenced, hisz láthatod, a vírus mindenütt megél! A kombinált oltás véd a parvovírustól is, amelyet körülbelül 8, majd 12 hetes korban kell beadatni a cicának, és évente ismételni.

Ha kedvenced már felnőtt, de eddig nem volt oltva, akkor is megkaphatja a vakcinát. A részletekről mindenképpen egyeztess az állatorvossal!

A macskaszopornyica nem fertőző sem emberekre, sem kutyákra nézve

A macskaszopornyica kezelése

A macskaszopornyicának nincs specifikus kezelése. A dehidratációt intenzív intravénás folyadékpótlással kezelik, míg az olyan tüneteket, mint a hányás és a hasmenés, receptre kapható gyógyszerekkel csillapítják. Antibiotikum-terápiát is gyakran alkalmaznak a fehérvérsejtszám csökkenése miatt fellépő másodlagos bakteriális fertőzések kontrollálására.

A kölyök és a sokkos állapotban lévő, vagy súlyos fertőzésben szenvedő macskák esetében agresszív terápiát indítanak a tünetek kezelésére. Ez általában intravénás folyadékokat és plazma-/vérátömlesztést jelent. Emellett nagyon fontos, hogy a macskák melegen maradjanak, és megfelelően táplálják őket.

A macskaszopornyicában szenvedő állatok, akik agresszív terápiát kapnak és jól reagálnak rá, általában jó prognózissal rendelkeznek a teljes felépülésre. A terhesség korai vagy középső szakaszában méhen belül megfertőzött kölyökmacskák általában nem élik túl. Azonban a terhesség késői szakaszában megfertőzött kölyökmacskák normális életet élhetnek, normál élettartammal a neurológiai tünetek súlyosságától függően.

Azok a cicák, akiknek alacsony a testhőmérséklete, vékony a testalkata, alacsony a fehérjeszintje, és súlyosan alacsony a fehérvérsejtjeinek a száma, sajnos átlagosan 12-24 órán belül elpusztulnak.

Ha egy macska felépül a betegségből, általában nincs maradandó károsodás a szerveiben, és élethosszig tartó immunitást fejleszt ki a vírussal szemben. Mivel a macskák panleukopeniája tartós és hosszú ideig képes a fertőzött környezetben életben maradni, minden kennelt, játékot, ágyneműt, alomtálcát ki kell cserélni vagy alaposan fertőtleníteni.

betegségek macska szopornyica panleukopenia parvovírus vírusos megbetegedés
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!