Ügyetlenül közlekedik a cicád? Ezek a tünetek jelezhetik, hogy kedvencednek romlik a látása
2022. október 24 - Képek: Getty Images Hungary
2022. október 24 - Képek: Getty Images Hungary
A látás egyértelműen a macskák egyik legfontosabb érzékszerve, hiszen ez segít nekik a tájékozódásban, az ellenségeik észlelésében, vagyis elengedhetetlen az életfunkciók normális betöltéséhez. Azonban előfordulhat, hogy ez megsérül vagy az idők folyamán fokozatosan romlani kezd. Az alábbiakban összeszedtük, hogy milyen jelek utalnak arra, ha a macskád látása romlásnak indult.
A macska látása kétségtelenül az egyik legfontosabb érzékszerve. Ha egy ilyen létfontosságú érzék megsérül vagy akár elveszik, az rendkívül káros az állat jóllétére. A látás elvesztése sérülés vagy számos betegség miatt következhet be. Amennyiben az alábbiakban felsorolt tünetek közül bármelyiket is érzékeled, feltétlen fordulj állatorvoshoz, ugyanis elképzelhető, hogy macskád látása meglehetősen rossz állapotban van.
Az alábbiakban összeszedtük azokat az elsődleges problémákat, melyek a macskák látásromlását okozhatják.
A magas vérnyomás gyakori betegség az állatoknál is, amely súlyosabb esetben az idősebb macskák vakságát is okozhatja. Általában a túlsúlyos állatok nagyobb valószínűséggel szenvednek ebben a betegségben, mint az egészségesen élő társaik. Legtöbbször a magas vérnyomás a vesebetegség, szívbetegség, cukorbetegség és pajzsmirigy-túlműködés eredménye. Mivel ez egy meglehetősen gyakori probléma, így ajánlott figyelni a magas vérnyomás jeleire, melyek a következők:
Alapvetően a cica magas vérnyomását az alapbetegségek kezelésével, és vérnyomásának csökkentésére szolgáló gyógyszerek alkalmazásával kezelik.
A kötőhártya-gyulladás nagyon gyakori szembetegség, amely a macska egyik vagy mindkét szemhéja körüli rózsaszín bélés gyulladását okozza. Általában felső légúti betegség okozza, és nagyon fertőző. A tünetek közé tartozik:
A kötőhártya-gyulladás magától is megoldódhat, de állatorvosnak ki kell vizsgálnia, és gyógyszeres cseppekkel kell kezelnie.
Szürkehályogról beszélünk, amikor a szem átlátszó lencséje zavarossá válik, ami megzavarja a fénynek a retinához való eljutását. A probléma akkor alakulhat ki, ha a cica nem képes a fehérjéket, valamint a test egyéb vegyi anyagait metabolizálni. Ez előfordulhat az öregedési folyamatból adódóan is. A szürkehályog kimutatható egy rutin állatorvosi vizsgálat során, vagy a macska viselkedési változásainak megfigyelésével, például, ha nehezen talál ismerős tárgyakat, vagy bizonytalanul közlekedik a lépcsőn. Egyes esetekben a hályogot sebészeti beavatkozással távolítják el. A szürkehályog nem fájdalmas az állat számára, viszont komoly látásromlást okoz.
Az emberekhez hasonlóan a zöldhályogban szenvedő macskáknak is vizes folyadék van a szemük előtt, amely nem tud megfelelően kiürülni. Ennek eredményeként a folyadék felhalmozódása nyomást gyakorol a látóidegre. Ez a nyomás rontja a látást, és ha nem kezelik, részleges vagy teljes vaksághoz vezethet. Az elsődleges glaukóma ritka és örökletes. A másodlagos glaukóma, amely gyakrabban fordul elő, egy másik betegség eredményeként jelentkezik. Sajnálatos módon, miután nagyon enyhék a kezdetleges tünetek, így előfordulhat, hogy hónapokig nem érzékeli a gazdi a látásromlást. Általában már csak akkor veszik észre, mikor az állat szeme elkezd homályosodni, és láthatóan nehezebben közlekedik.
Ha hirtelen azt tapasztalod, hogy a cicád egyértelműen nem lát rendesen, akkor valamilyen trauma érte, ugyanis a hirtelen látásvesztést a szem belsejében történő vérzés, a fejet ért súlyos ütés, és ritka esetekben mérgezés okozza. Ilyenkor azonnali állatorvosi segítség indokolt, ám már valószínűleg nem menthető meg az állat látása.
A macskák látásproblémáit két módon lehet beazonosítani.
Amennyiben ezeket a legkisebb mértékben is tapasztalod, azonnal fordulj állatorvoshoz, ugyanis előfordulhat, hogy csak enyhe tüneteket mutat a macska, hiszen ösztönösen képes alkalmazkodni a fogyatékosságához.
Természetesen attól függetlenül, hogy a macskának jelentősen romlott a látása, még élhet teljesen boldog életet, kizárólag némi alkalmazkodásra lesz szükséged. Nagyon fontos, hogy megkönnyítsd a dolgát, tehát ne hagyj rendetlenséget a házban, és mindennek fix helye legyen, így nem kell majd vakon keresgélnie az állatnak. Legyen akadálymentes az a terület, ahol az állat mozog, ezzel elkerülve az ütközés veszélyeit. Ezentúl soha ne engedd ki látássérült macskádat a szabadba, ugyanis könnyedén elveszhet!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek