Így ismerd fel a rühességet a macskán: itt jelenik meg először
2025. január 17 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 17 - Képek: Getty Images Hungary
A rühesség nem gyakori a macskák esetében, akik általában regionális járvány következményeképpen fertőződnek meg. Minden gazdinak érdemes azonban ismernie a tüneteket, főleg akkor, ha a cica kinti vagy kijárós.
A macskák esetében megjelenő rühesség tüneteit, kezelését mutatjuk a következőkben a PetMD állatorvosi honlap cikke alapján.
A macskák rühes állattal érintkezve kapják el a rühatkákat, és így maguk is fertőzötté válnak. Ez a fertőzött állat általában egy másik macska, de nem kizárólagosan. Kutyával érintkezve a kutyák rühatkájával is megfertőződhetnek a macskák. Rendkívül fertőző betegségről van szó, így ha az érintkezés megvalósult, szinte biztos, hogy az állat rühes lesz.
Az első és legjellemzőbb tünet, amit a gazdi megfigyelhet, a fülek szélén megjelenő sebesedés, viszketés. De valószínűleg a következő szimptómák is megjelennek:
Ha nem kezelik a rühöt, az általában a macska fején kezd el terjedni, majd az egész testet érinteni fogja.
A rühesség önmagától nem fog meggyógyulni. Ha nem viszed el állatorvoshoz a kedvencedet, biztos lehetsz benne, hogy hosszú és értelmetlen szenvedésnek teszed ki.
Az állatorvos bőrkaparékot vesz a cicáról, amit így elemezve képes lesz pontos diagnózist felállítani, és kizárni más betegségek jelenlétét is. Ha a diagnózis megvan, valószínűleg egyszerűen kezelhető lesz a betegség rácseppentős, vagy ha úgy jobban tetszik spot-on szerekkel. Vannak azonban az atkának olyan fajtái is, amelyeket érdemesebb helyileg kezelni. Erről csak az állatorvos hozhat döntést, otthon, házi gyógymódokkal nem tudjuk kezelni az állatot hatékonyan!
Ha rühes kedvenc van a háztartásban, javasolt kezelni a többi fogékony jószágot is, ugyanis, ahogy már az előbb is említettük, igen fertőző állapot.
A kezelésre adott válasz általában néhány hetet vesz igénybe, attól függően, hogy milyen gyógyszert használunk, és hogy hány érintett állat van a háztartásban. Léteznek már olyan szerek is, amelyek a használat után védelmet nyújtanak az újrafertőződéstől. Erről az állatorvos tud majd részletesebb információt adni.
Előfordulhat, hogy esetlegesen a macskával együtt élő emberek is elkapják a rühességet, de mivel nem vagyunk elsődleges gazdaszervezet, így ennek az esélye kicsi. Ha mégis megtörténik, a tünetek nagyon enyhék.
Ha már a bőrbetegségeknél tartunk, gazdiként az ótvarról is érdemes tudnod. Ez emberekre is könnyen átragad.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek