Tudod, mi az az „elhalványuló cica” szindróma?
2024. december 19 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 19 - Képek: Getty Images Hungary
A Fading Kitten szindróma az újszülött kiscicákat érintő komoly probléma, amely az elválasztás első néhány hetében alakulhat ki. Segítségül összegyűjtöttünk minden információt az állapot megelőzésére, valamint kezelésére.
Egy újszülött cica gondozása öröm, azonban szívszorító is lehet, ha az úgynevezett „elhalványuló cica” szindrómát (Fading Kitten Syndrome; FKS) tapasztaljuk. Íme, mit kell tudni az állapotról, és hogyan segíthetünk kis kedvencünknek túlélni.
Az „elhalványuló cica” szindrómáról akkor beszélünk, ha a cica nem boldogul a születés és az elválasztás közötti időszakban. Az állapot több okból is előfordulhat, beleértve az anyai elhanyagolást, a traumát, a születési rendellenességeket, a parazitákat és a fertőzéseket. A kiscica túlélheti a betegséget, ha a kiváltó okot gyorsan azonosítják és kezelik. Ha jeleket észlelünk, mindenképpen vigyük el állatorvoshoz kedvencünket!
Az elválási időszak körülbelül négy-öt hétig tart, amikor a kis állat leginkább kockázatnak van kitéve. Ez a szindróma általában végzetes, de a tünetek felismerése segíthet megérteni, mikor kell állatorvoshoz fordulni.
A kölyökmacska életének mérföldkövei a következők:
Az „elhalványuló macska” szindróma tünetei a következők:
A szindrómának több oka is lehet, amelyek a következők:
A genetika is szerepet játszhat a fading cica szindrómában. Ha egy anyamacska vércsoportja eltér a cicája vércsoportjától, az anyai antitestek megtámadhatják a cica vörösvérsejtjeit, így okozva vérszegénységet. Ezt az állapotot újszülöttkori izoeritrolízisnek nevezik.
A fading cica szindróma diagnosztizálásához az állatorvos megvizsgálja az újszülött cicát élete első heteiben. Ez általában rutinszerű, néhány hetente ismétlendő vizsgálat, amíg a kismacskát el nem választják az anyjától. Ha az állatorvos úgy gondolja, hogy a cica nem tudja meglépni a fent említett mérföldköveit – például nem szopik megfelelően (vagy egyáltalán) vagy nem hízik –, diagnosztikai vizsgálatot fog javasolni. Ez a vizsgálat segít kideríteni, hogy van-e konkrét diagnózis arra vonatkozóan, hogy a kölyöknek miért romlik az egészségi állapota.
A diagnosztikai vizsgálatok általában vérvizsgálatot, széklet- és vizeletvizsgálatot, valamint képalkotást (röntgen és/vagy ultrahang) foglalnak magukban. Sajnos előfordul, hogy a rossz prognózis vagy a rossz életminőség miatt nem lehet diagnózist felállítani egy kiscica elhalálozása vagy humánus elaltatása előtt. Ha más felnőtt vagy kölyökmacska is van otthonunkban, az állatorvos boncolást is javasolhat, ami biztosítja, hogy a többi macskát ne fenyegesse fertőző betegség kialakulása.
Az állapot kezelhető lehet, ha a kiváltó ok időben azonosítható, azonban ez sajnos általában nem így van. Például néhány bakteriális fertőzés kezelhető, ha korán észlelik, de egy veleszületett (születéskor jelen lévő) rendellenesség azonban nem. Az „elhalványuló cica” szindróma kezelése támogató ellátást tartalmaz, miközben az állatorvos azon dolgozik, hogy azonosítsa a kiváltó okot.
A támogató kezelés általában a következőket tartalmazza:
Azonban sajnos sok kölyköt minden erőfeszítés ellenére sem lehet megmenteni. Az állapot legmagasabb halálozási aránya a macska életének első hetében van. Ha egy kicsi túléli ezt a döntő időszakot, és megerősödik, a hosszú távú kezelés magában foglalja a megfelelő táplálást, az egészségügyi feltételek biztosítását, a megelőző egészségügyi ellátást, valamint a súlygyarapodást biztosító szoros megfigyelést. A gyógyuló cicák hosszú távú kilátásai jók lehetnek, kivéve, ha veleszületett vagy krónikus vírusfertőzés az ok, amely befolyásolja a várható élettartamot.
Az „elhalványuló cica” szindróma gyakran nem megelőzhető állapot, azonban ha gondoskodunk arról, hogy anyamacskánk még a szülés előtt megfelelő állatorvosi ellátásban részesüljön, akkor megnő az esélye az egészséges alom születésének. Ennek érdekében a macskának be kell adatni a javasolt védőoltásokat, gondoskodni kell a parazitavédelméről (bolha, kullancs, bélparaziták.)
Fontos, hogy az újszülött macskákat a születést követő három napon belül állatorvoshoz kell vinnünk, hogy a doktor megállapíthassa, egészségesek-e. Ha a cicánkon a betegség jelei mutatkoznak, ne várjunk, hanem azonnal vigyük el egy kivizsgálásra!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek