Ilyenkor jelez bajt, ha tüsszög a macska
2024. január 8 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 8 - Képek: Getty Images Hungary
A te cicád is szokott tüsszenteni? Ha néha-néha hapcizik a kedvenced, valószínűleg nincs okod az aggodalomra. Ám előfordulhatnak olyan esetek, amikor a mielőbbi állatorvosi vizsgálat és kezelés nélkülözhetetlen.
Ahogyan az embereknél és más állatoknál, a macskáknál is teljesen természetes a tüsszentés. Nincs ok aggodalomra, ha időnként hapcizik, sőt, általában akkor sem kell a legrosszabbra gondolni, ha egy-két órán keresztül gyakran tüsszent az állat, de utána elmúlik a hapciroham. Ha azonban több napon keresztül fennáll a tüsszögés, eljött egy állatorvosi vizit ideje.
A tüsszögés leggyakoribb kiváltó oka – a gazdik allergiás tüneteihez hasonlóan – a szálló por. Ha azt veszed észre, hogy a kedvenced a szokásosnál gyakrabban tüsszent, először is ki kell zárni annak a lehetőségét, hogy por okozza a kellemetlen tünetet. Ha a cicán semmilyen más, betegségre utaló jelet nem tapasztalsz, könnyen előfordulhat, hogy környezeti okai vannak a jelenségnek.
Ha almot váltottál, lehet, hogy a macska érzékeny az új termékre. Egyes cicáknál tüsszögést válthatnak ki az illatosított macskaalomban található illatanyagok, de egy homokszerű, puhább alomból felszálló por is csavarhatja az állat orrát.
Gondolkozz el azon is, használtál-e az utóbbi időben olyan terméket, ami korábban nem volt jelen az otthonodban. Egy újfajta tisztítószer, egy erősebb öblítő, de akár illatgyertya vagy füstölő is irritálhatja a kedvencek nyálkahártyáját, tüsszentésre ösztönözve őket. Válassz illatmentes vagy enyhébb aromájú termékeket, amelyeket jobban elvisel a cica.
Ha pedig úgy érzed, itt lenne az ideje egy nagytakarításnak, ne halogasd tovább.
Ha minden otthoni külső tényezőt kizártál, de a kedvenced még mindig tüsszög, számos olyan ok állhat a háttérben, ami mielőbbi állatorvosi ellátásra szorul. Különösen akkor nem szabad halogatni a kivizsgálást, ha a hapcizás mellett olyan tünetek is megjelennek a macskán, mint az orrfolyás vagy a szem váladékozása.
A tüsszögés hátterében olyan problémák állhatnak, mint
Természetesen nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, de éppen azért nélkülözhetetlen az állat kivizsgálása, hogy a szakember mielőbb felállíthassa a diagnózist, és ha szükséges, a lehető leghamarabb elkezdődhessen a cica kezelése.
A felső légúti fertőzések gyakran okoznak tüsszögést, amelynek következtében a macska sárgás vagy zöldes színű nyákot köp. A szemei üvegessé válhatnak, könnyezhetnek, és itt is megjelenhet a sárga vagy zöld váladék. A légzés is nehezebb, hangosabb lehet.
Ezek a fertőzések a szűnni nem akaró tüsszögés leggyakoribb okai. Nagyon hasonlítanak az emberi megfázáshoz – de tudjuk, hogy a megfázás, mint olyan, a gazdiknál sem létezik. A betegség hátterében mindig valamilyen fertőzés áll. A cicák esetében ez leggyakrabban a macskák herpeszvírusa vagy calicivírusa.
A kezeletlen fertőzések és egyéb megbetegedések hamar súlyossá válhatnak.
A megfelelő diagnózist követően a tünetegyüttes hátterében álló okoktól függően az állatorvos antibiotikum, gyulladáscsökkentő szer, akár orr- vagy szemcsepp alkalmazását írhatja elő.
Ha a cica állapota az alapkezelést követően nem mutat javulást, további vizsgálatokra lehet szükség. A laborvizsgálatok mellett bizonyos esetekben szükségessé válhat a rhinoszkópia, vagyis az orr endoszkópiás vizsgálata. Ennek során altatásban az állat orrába vezetnek egy apró kamerát, amely fényt derít az esetleges idegen testek jelenlétére, de a vizsgálat során az anatómiai deformitások, orrpolipok vagy daganatos elváltozások sem maradnak rejtve.
A felső légúti problémák mellett a cicák hétköznapjait gyakran keseríti meg a fülgyulladás. Olvasd el a betegségről szóló cikkünket, hogy időben észrevehesd, ha baj van, és tudd, hogyan előzheted meg.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek