60 év után megfejtették a vörös macskák rejtélyét
2024. december 16 - Képek: Getty Images Hungary, azenmacskam.hu
2024. december 16 - Képek: Getty Images Hungary, azenmacskam.hu
A tudósoknak végre sikerült választ találniuk egy égető tudományos kérdésre a vörös színű macskákat illetően.
Hosszú évtizedek vizsgálódásait követően egymástól függetlenül két kutatócsoport is választ talált a vörös macskák színének kialakulására. Greg Barsh, a Standard Egyetem genetikusa – aki maga nevezte rejtélynek a kérdést –, csapatával arra a megállapításra jutott, hogy egy hiányzó DNS-szegmens eredménye a gyönyörű bunda. Ez a nem fehérjekódoló régióból hiányzó DNS-szegmens az Arhgap36 gén kifejeződését befolyásolja, amely az X-kromoszómán található, és a vörös macskák esetében 13-szor annyi RNS-t termel a bőrsejtekben, mint más színű cicák esetében. Ez a mutáció pedig a sötétbarna-fekete eumelaninról a vörösessárgás feomelanin felé mozdítja el pigmentációt. Ezt a jelenséget valamennyi vörös macska esetében megfigyelték a 188 különböző színű macskát számláló vizsgálati csoportban.
Az eredmény továbbá megerősíti, hogy miért nemhez kötött a mutáció. Ugyanis míg egy XY-kromoszómapárral rendelkező kandúr esetében (domináns öröklődés lévén) az egy X-kromoszóma következtében teljesen vörösek lesznek. Míg egy XX-kromoszómájú nőstény macskán a különböző X-kromoszómák miatt, amelyek közül az egyik a fejlődés során véletlenszerűen inaktiválódik, a vörös mellett megjelenhetnek fekete és fehér foltok is. Azonban ha mindkét X-kromoszómán megjelenik a vörös színért felelős mutáció, úgy a nőstények esetében is előfordulhat teljesen vörös szőrzet. Ám ez igen ritka.
Az említett párhuzamos vizsgálat egy japán kutatáshoz kötődik, amely megerősítette ezeket az eredményeket, tovább bizonyítva azt, hogy az Arhgap36 gén mutációja miként mozdítja el a pigmenttermelést a vörös szín irányába.
A fáma szerint a vörös macskák nemcsak kinézetükben különlegesek, de a viselkedésük is sajátos – és nem feltétlenül pozitív értelemben. Leginkább együgyűként, egy agysejtesként aposztrofálják őket. Miként egy korábbi cikkünkben vizsgáltuk, ez pusztán urbán (vagy épp vidéki) legenda, és nincs semmi valóságalapja. Talán csak annyi, hogy a teljesen vörös macskák többsége a fentebb részletezett okokból kandúr, és a hímekre jellemző karakteresebb sajátosságok – például az ivarzás idején vívott csaták a hölgyek kegyeiért – adhattak alapot a megállapításra. Azonban a mostani vizsgálatok is megerősítették, hogy a mutáció nincs befolyással az állatok viselkedésére, kognitív képességeikre, ahogy az egészségükre sem.
Ha elvesznél a gének labirintusában, ebben a cikkünkben 5 természetes mutációt ismertetünk, érhetően és nagyon izgalmasan. Mind egy-egy különleges jellemzőért felel!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek