A macska, amely túlélte egy idegen lény támadását
2024. szeptember 12 - Képek: Getty Images Hungary
2024. szeptember 12 - Képek: Getty Images Hungary
Nem olyan régen került a mozikba az Alien: Romulus című film, amelyet a franchise rajongói már tűkön ülve vártak. A legendás sci-fi újabb részei horrorelemekben is bővelkednek, mégis, ha valaki képes a borzongáson túllátni (persze, ha akar), feltárul előtte egy olyan világ, amely egy igen komoly kérdést boncolgat: a teremtés és a hatalom kapcsolatát. Na igen, ezen a ponton már nem is próbálok úgy tenni, mintha nem lennék rajongó.
De most igazából nem a Romulus miatt vagyunk itt, hanem a széria 1. része okán, amely 1979-ben jelent meg, és itthon A nyolcadik utas: a Halál címmel került a mozikba, és a Nostromo nevű űrhajó fedélzetén játszódik. Minket pedig az említett Alien film macskás magazinként azért érdekel, mert egy vörös macska központi szerepet kapott benne. Az egész film alatt úgy érezhetjük, hogy még ha nem is látjuk, minden jelentben ott lehet és figyel. Szabad járása van az egész hajón, és sok esetben a szereplőket is tereli egyik jelentből a másikba.
Ripley és Jonesy
Jones, akit egyébként Jonesy néven szólít a legénység szinte minden esetben, egy vörös cirmos amerikai rövidszőrű, akit az epizódban négy macskaszínész játszott. Célja a fedélzeten élő rágcsálók megregulázása volt, valamint társaságot is biztosított a legénység számára. Akárcsak régen a tengerjárókon, hajókon élő egerészek.
Macskásként a filmet nézve persze azonnal elkezdtünk aggódni a kandúrért, ám hamar kiderült, hogy a jószág teljes mértékben hidegen hagyta az idegen lényt. Ennek valószínűleg az lehetett az oka, hogy a biológiája alkalmatlanná tette a reprodukcióhoz. Az Alien számára ugyanis egy gazdatest szükséges ahhoz, hogy tovább tudjon szaporodni.
A film női főszereplője, Ellen Ripley egy hordozóban viszi ki a fedélzetről, így ketten menekülnek meg, legyőzve a xenomorph-ot. A mentőhajó, vagyis a Narcissus fedélzetén a cica a saját kapszulájában merül hiperálomba 57 évre. Miután felébredtek a hiperálomból és regenerálódtak, Jonsey csatlakozott Ripley-hez az albérletében. Amikor azonban a nőnek vissza kellett térni a hajóra, a macska ezúttal maradt. Jonesy 2014-ben feltűnik még az Alien: Out of the Shadows című könyvben, majd 2018-ban újra, a Jonesy: Nine Lives on the Nostromo című regény főszereplőjeként is.
Jonesy
Jonesy karaktere olyannyira magával ragadó, hogy nem mi voltunk az egyetlen rajongók, akik felfigyeltek rá. Egy bizonyos elmélet szerint ő lehet Ridley Scott (rendező) megtestesítője. Szerepe valójában előreviszi a történetet és segít fenntartani a feszültséget. Közvetve ő volt a felelős Brett látványos haláláért – már ha szabad ilyet mondani – például. Amikor a hajó rakterében el akarta kapni a macskát, hogy az nehogy beindítsa a mozgásérzékelőket, amellyel a lényt akarták azonosítani, a gyömbér úr becsalogatta őt abba a helyiségbe, ahol a xenomorph bujkált. Majd Jonesy végignézte, ahogy az Alien berángatja Brett testét a légaknákba. (Sőt, Lambert halálát is mintha ő terelte volna a medrébe, ha jobban megvizsgáljuk a történteket.) A jelenetben, amikor a lény leereszkedett Brett mögé, hogy Jonesy félelmet mutasson, egy német juhászkutyát mutattak a macskának, aki így azonnal fújni kezdett. A részletet ide kattintva nézheted meg.
Jonesyt „az Alien valódi hősének” is nevezték. Olyan túlélőként jellemzik, aki értékes leckéket tanít a film emberi szereplőinek. A rajongók azért is kedvelik annyira, mert ő az egyetlen főbb szereplő a franchise-ban, aki teljes és hosszú életet élt, többször is túlélve az Aliennel való találkozást.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek