6 érdekesség az amerikai görbefülűről
2024. augusztus 27 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 27 - Képek: Getty Images Hungary
Az amerikai görbefülű egyike a legfiatalabb macskafajtáknak, ám különleges kinézete miatt hamar híre ment.
Nem is kérdés, hogy az amerikai görbefülű kinézete volt az, ami először megragadta a publikum figyelmét, és ami miatt ma már külön fajtaként tekinthetünk rá. Ennek ellenére – bár ez a legnyilvánvalóbb – nem ez a fajta egyedüli ismertetőjegye. Jelleme is legalább olyan különleges, mint kurta fülei, ezt pedig valószínűleg többen is alátámasztanák, akiknek volt már lehetősége találkozni egy ilyen cicával. Tudj meg többet az amerikai görbefülű macskákról az alábbi érdekességek segítségével.
Az amerikai görbefülű története egy kóbor cicával kezdődött Kaliforniában. Joe és Grace Ruga ajtaja elé keveredett a kis állat, így befogadták a bajszost, és Shulamith-nak nevezték el. A lánycicának fekete bundája volt és hátrafelé görbülő fülei. Befogadása után nem sokkal életet adott néhány kiscicának, akik hozzá hasonló kurta fülekkel rendelkeztek. Ez az érdekes, öröklődő tulajdonság elég volt ahhoz, hogy a házaspár felkeresse a CFA szakembereit, és felterjessze az új fajta létrehozásának lehetőségét. Az érdekes kinézetű fajta felhívta magára a tenyésztők figyelmét, és elkezdődött az amerikai görbefülű népszerűsítése.
A különleges tulajdonság a genetikusok figyelmét is felkeltette, többek közt egy híres angol macskagenetikusét, Roy Robinsonét. Robinson közel 400 cica adatait elemezte, hogy többet megtudjon a kurta fülek öröklődéséről, és megerősítette, hogy a különleges tulajdonságot egy autoszomális domináns gén okozza.
Nem elég, ha görbül egy cica füle. Ahhoz, hogy egy amerikai görbefülű kiállításokon vehessen részt, a füleinek legalább 90 fokban görbülnie kell, ám nem érintheti meg a fül vége a fül tövét, tehát a 180 fokos görbület már nem számít kívánatosnak a fajtastandard szerint. Fontos, hogy lehetőleg szimmetrikusak legyenek a fülek, tehát közel egyenlő mértékben görbüljenek, és valamennyi hajlékonyságuk maradjon, ám legyen elegendő tartásuk is, tehát ne lógjanak.
2015-ig engedélyezve volt az amerikai görbefülűek házi macskákkal való keresztezése, így a CFA szerint genetikailag az egyik legsokszínűbb macskafajta. Ebből kifolyólag nincs kifejezetten a fajtára jellemző egészségügyi probléma, és számos tenyésztő gyakran teszteli a tenyészállatait, hogy ez így is maradjon.
Bár nehéz elképzelni, hogy ez a jellegzetességük nincs jelen születésüknél, az amerikai görbefülű cicák kurta füle csak születésük után 3-5 nappal kezd kialakulni. Végleges formáját néhány hónapon belül éri el.
Ez a becenév nem véletlenül ragadt a fajtára. Ezek a cicák egész életükben játékosak maradnak, és felnőtt korukban is megmarad valamennyi szeleburdi viselkedésükből. Így azt is lehetne mondani, hogy valójában soha nem nőnek fel, a gazdik pedig számíthatnak arra, hogy cicájuk kíváncsisága és kalandvágya nagyon sokáig dominál majd, általában nagyobb mértékben, mint egy átlagos macskánál.
Ha szeretnél többet tudni a fajtáról, akkor olvasd el fajtaleírásunkat. Ha szeretnél megismerni más, amerikai macskafajtákat is, akkor olvasd el a velük kapcsolatos cikkünket.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek