hirdetés

Ezért rugdossa az anyamacska a kölykeit

Gerhát Petra

2025. január 4 - Képek: Getty Images Hungary

Keveseknek adatik meg az, hogy igazán apró kölyköket lássanak élőben az anyjuk mellett. A macskák alapvetően elvonulnak elleni, manapság pedig szerencsére egyre inkább dívik az ivartalanítás is a macskatartók körében, így előzve meg a nem kívánt szaporulatot. A vicces videókban azonban fel-feltűnik egy különös viselkedési forma. Az anyamacska láthatóan teljes erőbedobással harapja és rugdossa a kölykeit. Utánajártunk, mi ennek az oka.

hirdetés

Annak ellenére, hogy a macskák a legkorábban háziasított állataink közé tartoznak, máig megőrizték ősi vad ösztöneik jelentős részét. Ez az oka annak, hogy elrejtik az ételeiket, elássák az ürüléküket, és rendszeresen megjelölik a területüket, néha még a lakáson belül is. A legfurcsább mind közül azonban az a veszélyesnek és bántónak tűnő ösztönös tevékenység, ahogy a nőstény macskák harapdálják és rugdossák a kölykeiket. Az alábbiakban annak jártunk utána, hogy mi ennek az oka, és kell-e bármit is tettünk, hogy megakadályozzuk az anyamacska viselkedését.

Macska a kölykével

A rugdosás a macska anyai ösztönének manifesztációja

A vadon élő macskák – még a kint tartott vagy kóbor házi macskák is – az ellés pillanatának közeledtével biztonságos, rejtett helyet keresnek. Nem kivétel ezalól az oroszlán sem, hiába az állatok királya, és a leginkább sebezhetetlennek tartott nagymacska. Még ezek a hatalmas állatok is elbújnak a szülés közeledtével, hogy szinte magatehetetlen kölykeik biztonságban legyenek.

Miután az apróságok világra jöttek, az anyamacska még óvatosabbá válik, még inkább érzékeny lesz a fészek biztonságára. Az ösztönei kiélesednek, mindenhol a veszélyforrásokat keresi. A védelmező ösztönök pedig jogosak. Ellentétben a patás állatokkal, a macskakölykök igencsak nagy veszélyben vannak életük első napjaiban-heteiben; nem véletlenül használtuk a fészek szót az imént. A picik szeme eleinte zárva van, táplálkozni sem tudnak önállóan, és testhőmérsékletük is instabil. Szükségük van tehát a biztonságos, védelmező helyre. Máskülönben könnyen a ragadozók prédájává válhatnának.

A kiscicák nagyon védtelenek

Mi az oka annak, ha az anya látszólag bántja a kölykeit?

Az anyamacska finom harapásokkal neveli utódjait. Ha viselkedése nem megfelelő, vagy olyan helyre mászik, ami nem biztonságos, vagy éppen túl durván verekszik, az anyacica harapásokkal fegyelmezi meg az apróságokat. Azért is beléjük haraphat, ha a figyelmüket szeretné felkelteni, vagy felhívni valamire, például vészhelyzet esetén. A kis harapás akár életmentő is lehet.

A harapás másik oka oktató jellegű: így tanítja meg őket az önvédelemre. Legyen szó egy másik fajtársról, vagy más fajtájú ragadozóról, netán egy zsákmányállat életvédő ösztöne elleni fellépésről, a hatékony védekezést is korán el kell a kölyköknek sajátítaniuk.

Ez még a generációk óta biztonságban, emberek között felnövekvő cicusok esetén sincs másként. Ez az egyik legerősebb ösztön megnyilvánulása.

A harapdálások, rugdosások arra is alkalmasak, hogy a kölykök közötti, illetve a felnőtt macskákkal kapcsolatos szociális készségeket elsajátítsák. Éppen ezért nem szabad beleavatkozni.

@felinesandcanines “A mother cat might start biting and kicking her kittens because she’s either training them how to survive or showing them she’s in charge.” — but when it gets out of hand, know when to interfere😊 #catsoftiktok #cat #kittensoftiktok #kitten #mamacat #fypシ #fyp ♬ original sound – vsqethereal

 

A rugdosás játékos tanulási folyamat

A harapásoknál talán még ijesztőbb a fenti videón is látható intenzív mozdulatsor. Az anyacica minden mancsát felhasználva úgynevezett nyuszirúgásokkal püföli a kölykeit. Ha valóban agresszióról lenne szó, bizony a kölykök egy ilyen támadást nem élnének túl. De anya és utódai kontextusában egészen másról van szó. Az okok között a

játék, a dominancia és az erősorrend kialakítása, illetve a vadászat játékos oktatása is szerepel.

És miután a macskaközösség legfrissebb tagjai már tudják, hol helyezkednek el az erősorrendben, az anyaállat maga is megengedi majd nekik, hogy hasonlóképpen rugdossák. A kiscicák ugyanis így tanulják meg, miként kell majd a zsákmánnyal bánni éles helyzetben.

A nyalogatással egybekötött finom harapdálás – amellyel akár téged is megtisztelhet cicád – a szeretet egyik megnyilvánulása is egyben. Ha kíváncsi vagy arra, miként mutatja ki szeretetét a cicád, ezt a cikkünket is érdemes elolvasnod. 

anyai ösztön harap a macska kölyök macska ösztönök
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!