Miért rugdossa a saját arcát a macska?
2025. január 23 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 23 - Képek: Getty Images Hungary
Doromboló kedvenceink szokásai sokszor furcsának tűnnek, pedig van magyarázat a viselkedésükre. Az alábbiakban azt taglaljuk, miért kezdi néha eszeveszetten rugdosni a saját arcát a cica.
Gazdaként valószínűleg szemtanúja voltál már annak, amikor a macska páros lábbal elkezdi a saját arcát rugdosni. Bár elsőre valóban olyan, mintha bántani akarná magát, korántsem ez áll a mozdulat hátterében! Az egyik magyarázat az önápolás.
Azt biztosan tudod (és tapasztalod), hogy a cicák roppant igényesek bundájuk rendezettségére. Ez nem hiúságból van így, hanem praktikus célt szolgál: a tiszta állatnak kevésbé lesz domináns a szaga, ami megóvja őt más ragadozóktól, ahogy a vadászat során is hasznára válik. Kedvenced hiába házi cica, az ösztönei ugyanúgy működnek. Amikor pedig páros lábbal esik neki az arcának, akkor olyan helyeken tisztogatja magát, ahova a nyelvével nem érne el.
A másik ok szintén az ösztönökből fakad: a rúgások által a mancsokban lévő mirigyek váladéka a macska bundájára kerül. A szag a többi macskával való kommunikációban, valamint a területjelölésben segíti az állatot.
Harmadrészt ez egyfajta szórakozást is biztosít a cicának. Az is tipikus, hogy egy zsinóron lógatott játékra fog rá a cica, majd azt kezdi páros lábbal püfölni. Ám az is lehet, hogy így védekezik valami ellen. Utóbbi kapcsán érdemes kicsit jobban elmélyedni a kérdésben!
Valószínűleg megesett veled már az is, hogy rossz helyen simogattad meg kedvencedet (például a pocakján, amit kifejezetten kevés egyed kedvel), vagy túlzásba vitted a szeretgetést, amit az állat megelégelt. Ilyen helyzetben tipikus, hogy a macska mellső mancsaival átfogja az ember karját, míg a hátsó lábaival elkezdi ütemesen rugdosni. Ez egyfajta védekezés, amit egymás ellen is bevet harc közben a macskanép. Ilyenkor egyértelmű, hogy az adott érintés vagy tevékenység kellemetlen volt a számára, és menekülne előre.
Mivel a saját arc rugdosása egyesek számára módfelett mókás viselkedés, egyre több videó jelent meg róla a közösségi oldalakon. A népszerűség átka pedig az, hogy a látottakat elkezdik másolni. Emiatt van, aki igyekszik megtanítani macskáját arra, hogy parancsra (például egy érintésre) produkálja magát. Mondanunk sem kell, mennyire káros ekképp visszaélni az állat bizalmával, és felesleges stressznek kitenni pusztán a pillanatnyi virtuális népszerűségért!
A fentebb részletezett provokáláson túl az is gyanúra ad okot, ha az állat túl gyakran tisztogatja ilyen formában magát. Meglehet, hogy viszket az adott terület, aminek hátterében allergia vagy más bőrirritáció, esetleg valamilyen élősködő jelenléte áll.
Akkor is érdemes egyeztetned az állatorvossal, ha stresszesnek látod kedvencedet, amit gyakorta rugdosással vezet le. Valamint a mozdulat a kényszeres viselkedés megnyilvánulása is lehet, ami mögött szintúgy állhat mentális, de egészségügyi probléma is.
Mivel az unalom is szülhet ilyesfajta kényszertevékenységeket,
érdemes azon is elgondolkodnod, hogy elég időt töltesz-e a cicáddal.
Iktass be több játékidőt, vezess be napi ápolási rutint (fésülést, masszírozást), és figyeld meg, változnak-e a szokásai ennek hatására.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek