hirdetés

Az átlagos gazdinak érdekes elképzelése van arról, milyen érzelmeket él meg a kedvence

Hangai Lilla

2023. szeptember 27 - Képek: Getty Images Hungary

A legtöbb állattartó úgy hiszi, hogy a kedvence komplex és egyszerű érzelmek megélésére is egyaránt képes és nagy részük azt gondolja, hogy ez viszonylag egyforma minden egyed esetében. Vajon igazuk van?

hirdetés

A Lincoln Egyetem munkatársai, Olivia Pickersgill, Daniel Mills és Kun Guo nemrégiben 438 macska- és kutyatulajdonost kérdezett ki a kis kedvenc érzelmeivel kapcsolatban. Közülük 227 résztvevőnek kutyája volt, 93-nak macskája, 68-nak pedig kutyája és macskája is.

A 22 érzelmet felvonultató ellenőrző listán szerepelt a 6 alapérzelem (bánat, öröm, undor, félelem, meglepetés, düh) és 16 olyan másodlagos érzelem is, mint például a bűntudat, a zavartság és a büszkeség. Az utóbbiak mind sokkal erőteljesebb kognitív kapacitást igényelnek. Az eredményeiket az Animals folyóiratban publikálták. Lássuk is, hogy mire jutottak!

Az állat érzelmeinek intenzitása és összetettsége a gazdik szerint eltérő.

Az állat érzelmei a gazdi szerint

Bizonyos tekintetben a tulajdonosok meglepően hasonlóan értelmezték a kutyájuk és a macskájuk érzelmeit. Mindkét fajnál a leggyakrabban a kíváncsiságot, a boldogságot, a félelmet, a szorongást és a szeretet érzését említették meg. Ellenben, de az állattartók részéről szintén nagy egyetértésben, a bűntudat, a bánat, a zavar, a büszkeség és az undor a legritkábban megjelenő érzelmek közé tartozott.

Voltak azonban lényeges különbségek. A kutyatulajdonosok szerint a kedvenceik átlagosan 14,3 különböző érzelmet éltek át, míg a macskatulajdonosok szerint a kedvenceik átlagosan 10,9 érzelmet. Több macskatulajdonos érezte már úgy valaha, hogy kedvence megharagudott. A kutyatulajdonosok pedig sokkal gyakrabban gondolták, hogy négylábú barátuk összetettebb érzelmeket él át.

Érdekes módon azonban jelentkezett egy nagyon különös eltérés is. Nem minden gazdi vélekedett ugyanolyan formában a kedvence érzelmességéről. Gazdi és gazdi között is óriási különbségek vannak. Míg a tesztek alapján valaki úgy gondolta, hogy kedvence a felsoroltakból csak 4 érzelmet él meg, más biztos volt benne, hogy mind a 22-őt látta már kedvencén.

Miért lehetnek ilyen nagy különbségek?

Pickersgill és kollégái elmerültek a gyűjtött adatok halmazában, hogy választ adhassanak a kérdésre. Sajnos nem sokra jutottak. A férfiak és a nők között nem volt jelentős különbség a kérdésben, de nem volt összefüggés a válaszadók életkorával, kulturális hátterével vagy mentális egészségével sem.

Egyetlen dologra vezethették vissza csak a válaszok közötti eltéréseket. Azok a kisállattartók, akiknek több éves tapasztalata volt a gazdiságot tekintve, hajlamosabbak voltak azt hinni, hogy kedvencük több és mélyebb érzelem átélésére képes. Ezzel szemben meglepő, hogy az állatokkal kapcsolatos szakmai tapasztalattal rendelkező tulajdonosok, például orvosok vagy trénerek kevesebb érzelmet tulajdonítottak kedvencüknek. És az is rendkívül fura, hogy ez csak a kutyatartókra vonatkozott. A macskások értékeléseit ezek a változók nem befolyásolták.

Egy változó azonban a macska megítélésére kifejezetten nagy hatással volt. Azok a gazdik, akik tartottak a macska mellett kutyát is, úgy gondolták, hogy bajuszos társuk kevesebb érzelmet él át, mint azok, akik csak macskát tartottak. Végül megállapították azt is, hogy egyetlen faj értékelésére sem volt hatással sem az ivar, sem a szín, sem a fajta, sem a testfelépítés.

Vitás kérdés

Lisa Feldman Barrett neuropszichológus azzal magyarázta a kialakult ellentéteket, hogy az érzelmek egyedülállóan emberi jelenségek: „Az az elképzelés, hogy más állatok is osztoznak az érzelmeinkben, lenyűgöző és intuitív, de az általunk adott válaszok többet árulnak el rólunk, mint róluk.”

Ezzel szemben a BioScience folyóiratban megjelent cikkben Marc Bekoff etológus azt magyarázta, hogy bőséges bizonyíték van arra, hogy sok faj olyan összetett érzelmeket él át, mint az öröm, a boldogság, a bánat, a romantikus szerelem és a zavar.

A tanulmány egyértelműen rámutatott a különbségekre a kutyások és a macskások között. Ezeknek az eltéréseknek talán az lehetett az oka, hogy a gazdik mélyebben képesek kötődni a kutyákhoz, valamint hogy a kutyákat inkább tekintik a modern gazdik családtagnak. Sőt, azt is megkockáztatták, hogy az állattartók részrehajlóan túl- és alábecsülik a kedvencük érzelmi képességeit. Te mit gondolsz?

érzelem kutya macska különbség macska érzések macskatartás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!