hirdetés

Rendben van, ha a benti macskámat néha kiengedem?

Hangai Lilla

2024. november 23 - Képek: Getty Images Hungary

Rögtön választ is adunk a címben feltett kérdésre: igen, rendben van, de csak bizonyos feltételekkel és körülmények között.

hirdetés

Következő cikkünkből megtudhatod, mit kell tenned ahhoz, hogy a benti macska kint is biztonságban legyen, és milyen feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy nyugodt szívvel kiengedhesd kedvencedet.

Vörös macska az udvaron

Így lehet a benti macska kint is biztonságban

1.) Kinti szórakozás kizárólag felügyelet mellett

Alapvető, hogy ha a benti macskádat kiviszed az udvarra, akkor a kinti játék és felfedezés teljes időtartama alatt legyél mellette. Ez nemcsak azért fontos, hogy a kinti terephez kevésbé szokott jószág ne férhessen hozzá veszélyes dolgokhoz, de amiatt is, nehogy ösztöneitől vezérelve elkóboroljon.

Felelősségünknek érezzük azonban kiemelni, hogy ha a macskád megijed valamitől, és nyakába veszi a lábát, még ha te magad is vagy Usain Bolt, nem fogod utolérni. Cirmos barátaink akár 48 km/órás sebességgel is képesek futni, míg a világ leggyorsabb emberének topsebessége 44,72 km/órában tetőzött.

Emiatt ha biztosra szeretnél menni, javasoljuk a póráz használatát, amiről itt olvashatsz bővebben. Ha pedig az utcára mentek sétálni vagy kirándultok valahol, a póráz használata nem csupán javasolt, hanem erősen ajánlott. (Ha már kötelezővé nem is tudjuk tenni.)

Helyes a kis nyakörv, és sejthető ilyenkor, hogy gazdás az állat, azonban a chip a legbiztonságosabb módszer, ha azonosításra kerül a sor

2.) Legyen a macskában mikrochip

Minden óvintézkedés ellenére is adódhatnak balesetek. Azonban mikrochippel megjelölt macska esetében, még ha a cica kereket is old, lesz esély arra, hogy ha valaki megtalálja, azonosítják, és visszakerülhet hozzád. Ugyan Magyarországon nem kötelező a macskák számára a transzponder, de mi akkor is ajánljuk, ha sosem teszi ki macskád a lábát a lakásból. Mint mondtuk, adódhatnak váratlan helyzetek; például kisurranhat az állat egy kis résen is.

A mikrochip és annak beültetésének ára rendelőnként eltérő lehet, de körülbelül 7000–12 000 forinttal kell számolnod. Az adataid ekkor bekerülnek a PetVetData nevű rendszerbe. Ha bármilyen változás történik e téren (elköltözöl, új telefonszámod lesz), azt jelentened kell a doktornak, aki frissíti az adataidat. Különben az egész semmit sem ér.

3.) Legyen a macska beoltva

Ahogy a mikrochip nem kötelező a macskák számára, úgy egyetlen oltás sem. De ez ne tévesszen meg! Még a kizárólag bent tartózkodó macskákat (akikkel nem utaznak, vagy nem viszik őket panzióba) is oltani kell, minimum a kis kombinált oltással. (A kis kombinált oltás védelmet nyújt a calici, a rhinotracheitis és a parvovírusok ellen, a nagy pedig ezek mellett a leukózis ellen is véd.) Ha azonban a macska kijárhat – teljesen mindegy, hogy felügyelettel – a nagy kombinált oltás mellett nemcsak az ő, de embertársaid védelmében is be kell neki adatni a veszettség elleni oltást is.

Ezeken kívül léteznek olyan vakcinák is, amelyek opcionálisan adhatók. Érdemes megkérdezni az állatorvost, hogy ő a lakóhely figyelembevételével ajánl-e valamit.

Általában ha a vakcinákat együtt kéred, például a nagy kombináltat és a veszettség ellenit, akkor a legtöbb rendelőnél ez kedvezményesebb, mintha csak az egyikért vagy a másikért fizetnél. Az árak itt is eltérőek lehetnek rendelőnként, de az előbb említett kombinációért körülbelül 15 000–20 000 forintot fog elkérni az állatorvos.

Selkirk rex

4.) A féreghajtás és a parazitamentesítés is elengedhetetlen

Az oltások mellett a féreghajtásról és a parazitamentesítésről sem szabad megfeledkezni. Ahol tudjuk, mindig kiemeljük, hogy csak azért, mert a macska nem jár ki, a háztartás más tagjai még igen, akik a cipőjük talpán és a ruhájukon is behozhatnak különböző szennyeződéseket. Tehát a macska parazitamentesítéséről és a féreghajtásáról akkor sem szabad megfeledkezni, ha az állat nem jár ki, azonban kiemelt figyelmet kell neki szentelni, ha kint is tölt időt. Az udvarba is bejárhatnak idegen állatok, akik az ürülékükkel számos betegséget terjeszthetnek. Ezek nemcsak a macskára, de később a családtagokra is veszélyt jelenthetnek. Ahogy a különböző élősködők is, mint a bolha vagy a kullancs.

Így fontos, hogy körülbelül havonta – ahogyan az adott termék utasítása jelzi – kezeljük a macskát parazitamentesítő készítménnyel. Ez lehet bőrre cseppenthető úgynevezett spot-on, vagy akár tabletta is. Attól függően, hogy milyen márkát és terméket választunk, körülbelül 1500–3500 forintba fog nekünk kerülni havonta.

A féreghajtást körülbelül negyedévente érdemes elvégezni felnőtt állatoknál, de ez függhet az életmódtól. Erről mindenképpen javasoljuk, hogy egyeztess az állatorvossal. Féreghatók közül is vannak már spot-on és tabletta formájában adható készítmények. Ezek esetében körülbelül 1500–2000 forinttal kell számolnod alkalmanként.

Pórázon a benti macska kint nagyobb biztonságban van

5.) Vedd figyelembe a saját macskádat

Figyeld cicád viselkedését. Lehetséges, hogy az elején még túl intenzív stimulus számára a kinti tér, emiatt visszahúzódóbban viselkedik; ez teljesen normális. Idővel azonban, ha felenged, és egyértelműen azt látod rajta, hogy élvezi a kint töltött pillanatokat, szánj erre az aktivitásra annyi időt, amennyi csak tőled telik. Neked is jót fog tenni egy kis friss levegő. Ha azonban több próbálkozás után is azt látod a macskádon, hogy a nomád létforma nem az ő világa, nem feltétlenül kell erőltetned a dolgot.

Nyáron gondoskodj arról, hogy ne a legmelegebb órákra időzítsétek a játékot, valamint mindig legyen a macska előtt kint is friss víz, és legyen lehetősége árnyékba húzódni. A fehér vagy ritkásabb szőrű egyedeknél a macskák számára készült napvédő termékeket is érdemes megfontolni, ők ugyanis nagyon könnyen leégnek, ami növeli a bőrrák kockázatát.

Télen, ha kell, adj a macskára pulóvert vagy kabátot – itt is a rövidebb, ritkásabb szőrű egyedeket emelnénk ki –, és sose maradjatok kint néhány percnél többet. Miután pedig bementetek, alaposan töröld és szárítsd meg a macskát, ellenőrizd, hogy mindene ép-e. A kihűlés és a fagyás tüneteiről itt olvashatsz.

A szőrtelen és a krónikusan beteg cicák esetében mi nem javasoljuk, hogy akár felügyelet és a felsorolt intézkedések mellett töltsenek kint időt. Ha mégis fontolóra vennéd a dolgot, addig ne lépj a tettek mezejére, míg nem egyeztetsz az állatorvossal!

Ide kattintva megtudhatod, hogyan tehetsz boldoggá egy kinti macskát. Bár jelen cikkünkben csak a kint töltött időről van szó, néhány tippet ebben az esetben is alkalmazhatsz.

féreghajtás kijárós macska kinti macska kinti veszélyek macska oltásai macska pórázon sétáltatása macskának mikrochip parazitavédelem
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!