Az embert is megfertőzheti egy beteg macska? A válasz összetett
2023. július 7 - Fotó: Getty Images Hungary
2023. július 7 - Fotó: Getty Images Hungary
Számos olyan fertőzés és betegség létezik, amely állatról emberre terjed. Lényeges kérdés, vajon a cicák képesek-e átadni bármilyen kórokozót?
Minden macskatartó tisztában van azzal, hogy léteznek állatokat és embereket érintő betegségek. Viszont csak kevesen tudják, hogy pontosan milyen típusú fertőzések jelentenek komoly kockázatot, és azok milyen módon terjednek el. Ezekre emlékeztet a zoonózis világnapja július 6-án.
A zoonózis régóta használt fogalom, viszont a koronavírus elterjedése kapcsán vált ismertté. Amikor a Covid (Sars-Cov-2) denevérről emberre terjedt, az egész világot megrázó vírus kezdett terjedni globálisan. Hiszen az állati és emberi szervezet immunitása más, minden fajra különböző kockázatokat jelentenek a különböző vírusok.
Vannak olyan fertőzések, amelyek egy ember tünetmentesen kihever, viszont az állat belepusztul.
Míg ismertek azok a baktériumok is, amelyek ha állatot megtámadják, akkor az négylábúnak nem okoznak egészségügyi károkat, de az emberre komoly veszélyt jelentenek. A zoonózis szó pedig pontosan erre utal, olyan vírusokra, baktériumokra, parazitákra és gombákra, amelyek az állatok testében vagy testén burjánzanak, majd az emberre átkerülve betegséget okoznak.
Statisztikák alapján az összes emberi betegség 60 százaléka állati eredetű. Az orvostudomány ma több mint 200 állatról emberre terjedő betegséget ismert. A legelterjedtebbek közé tartozik a veszettség, a pestis, a malária és a Zika-vírus. De hogyan kerülhet át egy baktérium az állat bőréről az ember bőre alá?
A zoonózisok többféleképpen szaporodnak, főként fertőzött állatból készült élelmiszer elfogyasztása során, mint a hús, a tej vagy a tojás.
Míg más esetekben közvetlenül az állattal történő érintkezés kapcsán, gondoljunk csak a szúnyog- vagy kullancscsípésre. Ezek tükrében jogosan merül fel a kérdés a macskatartókban, hogy a zoonózist vajon a cicák is nagymértékben terjesztik a kisebb karmolások, harapások révén? A válasz összetett.
Megfelelő higiénia betartása mellett természetesen nem kell félni attól, hogy egy cicakarmolás végzetes lehet. A lakásban élő macskák egyébként is sokkal kevesebb vírust hordoznak, mint az utcán lévő állatok, például a madarak vagy rágcsálók. A zoonózist csak kis mértékben terjesztik a cicák, és jellemzően akkor, ha egy veszett állat megsebez egy embert. Ezért a megelőzés érdekében egy dolgot tehetünk: fenntartással közelítsünk a látszólag veszett macskához.
Amennyiben az udvarban élő cica ejt sebet rajtunk, akkor fertőtlenítsük az érintett területet, majd kenjük be bőrnyugtató krémmel.
Így elkerülhetjük, hogy szőrös kedvenceink zoonózist okozzanak nekünk. A világnap célja nem az, hogy eltántorítsa az embereket az állattartástól, hanem hogy felhívja a figyelmet az állatokról emberekre terjedő vírusok kockázatára.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek