Ezzel az egy mozdulattal boldogabbá tehetjük macskánkat
2024. június 24 - Képek forrása: Getty Images Hungary
2024. június 24 - Képek forrása: Getty Images Hungary
Míg a kutyák látványosan odáig vannak értünk, doromboló kedvenceinkkel kapcsolatban nem mindig érezhetjük ezt az odaadó, kölcsönös kapcsolatot. Van azonban egy mozdulat, amivel valóban boldoggá tehetjük macskáinkat, ami a kötődést is erősítheti.
Örök kérdés, hogy vajon a macskák képesek-e ugyanúgy kötődni az emberhez, mint a kutyák. Az Index több tanulmány eredményeit felhasználva járt utána a macska-ember kapcsolatnak.
A sztereotípiák szerint a kutyának gazdája van, a macskának pedig embere, aki kiszolgálja, ellátja, amiért cserébe néha csepegtet neki némi dorombolást, ha éppen úgy tartja kedve.
Több tanulmány is bizonyította már, hogy doromboló barátaink másképp ragaszkodnak hozzánk, mint az ebek. Az etológusok ennek hátterében a háziasodás kezdetétől eltel időszak relatíve rövidségét látják. Ugyanis macskáink jóval rövidebb óta boldogítanak bennünket, mint a kutyák. A legújabb kutatások alapján azonban úgy tűnik, mégis szeretnek minket.
Kifejezetten széleskörű testbeszédüket sokkal nehezebb detektálni. A macskáknak közel 300 különféle arckifejezésük van. Ezek közül több a barátságos (45 százalék), kevesebb az agresszív (37 százalék), és akad egy jelentős mennyiségű, 18 százaléknyi nehezen meghatározható is.
A BBC Macskák vagy kutyák című dokumentumfilmje számára készítettek egy tanulmányt, melyben az neurobiológusok 10 macska és kutya nyálából vettek mintát, hogy kiderüljön, milyen hormonális változásokat indíthat be az emberek való testkontaktus. Mint kiderült, simogatás után a macskáknál ugyanúgy megemelkedett az oxitocin, vagyis a boldogsághormon szintje, mint a kutyáknál, de mennyisége sokkal magasabb volt a kutyákban. Átlagosan 57,2 százalékkal nőtt, míg a macskáknál mindössze 12 százalékkal.
Egy másik, 2021-es tanulmányban az etológusok azt vizsgálták, mennyire tartózkodó a macska az emberrel szemben. Persze mi, macskarajongók nyilván sejtjük a választ, amit végül meg is erősítettek: arra eredményre jutottak, hogy nem is annyira távolságtartók, mint ahogy az látszik. A macskák képesek igenis szoros érzelmi kapcsolatot kialakítani az emberekkel, egyszerűen csak a boldogságukat sokkal kevésbé látványosan fejezik ki, mint a kutyák. Nincs farkcsóva, nyálas puszik, vagy éppen lelkes felugrálás. A boldogság az emberek közelében azonban egyértelműen – és hormonálisan is – tetten érhető. Elegendő egy simogatás – persze akkor, amikor épp bundás őfelsége is úgy akarja.
A macskák háziasításának hosszadalmas történetéről és okairól ide kattintva olvashatsz bővebben.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek