hirdetés

Innen tudhatod biztosan, hogy boldog a macskád

Hangai Lilla

2024. július 20 - Képek: Getty Images Hungary

Ahhoz, hogy megérthessük, mit érez éppen a macska, figyelembe kell vennünk a testbeszédét. A testbeszéd jeleit két nagy csoportba oszthatjuk: amelyekkel a macska a távolságot szeretné csökkenteni, és amellyel a macska a távolságot szeretné növelni. Ha ezeket megtanulod értelmezni, és tiszteletben is tartod őket, nemcsak megértheted cicádat, de abban is biztos lehetsz, hogy mindent megadsz neki, amitől felszabadultan érezheti magát.

hirdetés

Lássuk hát, mik lehetnek egy boldog macska ismérvei!

Ha egy macska így lazít, biztos lehetsz benne, hogy nyugodt, boldog

Egy boldog macska így jelez

A bevezetőben elmondtuk, hogy a testbeszéd jeleit két csoportra oszthatjuk. Amennyiben egy macska viselkedése közeledésre utal, tehát dorombol, vagy szó szerint közelebb megy hozzád, az azt jelenti, hogy jó hangulatban van. Ha viselkedése távolodásra utal, tehát fúj, vagy faképnél hagy, az azt jelenti, hogy valami miatt nincs éppen a legjobb passzban, és térre van szüksége.

Alapvetően minél nyitottabb a macskád testtartása, annál kevésbé stresszes. Ha például az oldalán vagy a hátán fekszik kinyújtott lábakkal, laza farokkal, a hasát mutatva, biztos lehetsz benne, hogy nyugodt. A szemei teljesen vagy részben zártak lehetnek, vagy lassan pisloghat is rád, ha szerencséd van. A fülek és bajuszszálak normál, természetes állapotban vannak ilyenkor.

Amikor a macskád azt szeretné, hogy távol maradj, akkor csapkodhat a farkával, felborzolhatja a hátán a szőrt, lapíthat, fújhat és hangot is kiadhat. Ha ezeket a jeleket látod, ne közelíts hozzá, térre van szüksége. Akkor nyugszik meg a leghamarabb, ha a saját tempójában, egyedül csillapodhat le. A szeretetedet ne úgy mutasd ki ebben az esetben, hogy ráerőlteted magad.

A fújás nem agresszív reakció: egy figyelmeztető jel, még mielőtt tettlegességre kerülne a sor

Mennyire könnyű olvasni egy macska testbeszédét?

A macskák kiismerhetetlen jószágok hírében állnak. Ám valójában, ha jobban belegondolsz, macskás gazdiként valószínűleg nagyon jól tudod, hogy egy adott helyzetben a cicád mit szeretne elérni vagy üzenni. A tapasztalataink szerint inkább az okozza a gondot, hogy bár látjuk, mit akar szőrös jószágunk, mi azt gondoljuk, hogy vagy jobban tudjuk mi a jó neki, vagy úgy próbáljuk orvosolni a problémát, hogy elborítjuk a törődésünkkel és a szeretetünkkel.

Alapvető szabály azonban egy macska esetében, hogy akkor tesszük vele a legjobbat, ha megvárjuk, hogy ő közelítsen hozzánk, így adva meg neki a választási lehetőséget az interakcióra. Vagy ha megvan a baj, és valami feszültté tette, akkor elfogadjuk, hogy valószínűleg nem azzal segítünk rajta, ha a karunkba kapjuk és magunkhoz szorítjuk.

Cicatársainkban éppen az a vonzó, hogy önmaguk urai, és nem motiválja őket az emberek iránti megfelelési vágy. (Persze nagyon szeretik, ha szeretve vannak, csupán nem az hajtja őket, hogy mindig a kedvünkre tegyenek.) Ha pedig éppen ezért becsüljük őket olyan nagyon, engedjük meg nekik azt is, hogy szorult helyzetekben is önmaguk lehessenek. Röviden mondva tehát, szeressük őket úgy, ahogy nekik a legjobb, ne úgy, ahogy szerintünk nekik a legjobb.

Ha már a testbeszédnél tartunk, nemrégiben kiderült, hogy a macskák mimikája is igen fejlett. Kattints ide a részletekért.

boldog boldog macska stresszes macska testbeszéd testbeszéd kommunikáció
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!