Tudj meg többet a bombayról: íme 6 érdekesség a fajtáról
2024. augusztus 13 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 13 - Képek: Getty Images Hungary
Első ránézésre azt hihetnénk, hogy „csak” egy sima fekete macskáról van szó, ám a bombay egy különálló fajta van, ami bár fiatalnak tekinthető, mégis nagyon sokan ismerik és szeretik.
A gyönyörű, fekete bunda titokzatos megjelenést kölcsönöz a bombay cicáknak. Könnyen azt hihetnénk, hogy „vadabb” kinézetéből adódóan magának való, zord macskafajtáról van szó, pedig a valóságban egy igazi társaságkedvelő macska, akivel öröm a közös élet. Íme 6 érdekesség erről a ritka és különleges fajtáról.
A bombayt gyakran „mini-párducnak” vagy „társalgói párducnak” hívják, ám van egy hosszabb és kifejezetten leíró beceneve is, egyenesen első tenyésztőjétől, a fajta létrehozójától. Úgy hívta az új fajta tagjait, hogy „the patent leather kids with the new penny eyes”, amit kicsit erőltetetten, de magyarra talán úgy lehetne lefordítani, hogy „a lakkozott bőrű gyerekek az új-pénzérme szemekkel”. Ezt a nevet csillogó, fekete szőrük és arany-réz színű szemük miatt kapták.
A bombay macskának semmi köze nincs a fekete párducokhoz, és ha már itt tartunk, Indiához sem, legalábbis ami a tenyésztését illeti. A nevét Bombay városáról kapta, mert állítólag viszonylag gyakran születtek fekete párducok a város környékén élő leopárdok között. Az új macskafajta pedig küllemben nagyon hasonlított rájuk, csak méretét tekintve mondhatni, kompaktabb.
Bombay Mumbai korábbi neve volt egészen 1995-ig. Ez az indiai város Mahárástra állam fővárosa, amit a világ egyik legnépesebb városaként tartanak számon (2018-as adatok szerint 15 414 288 fő a teljes népessége, ám azóta ez a szám csak nőtt). Mahárástra államban viszonylag gyakoriak a fekete párducok, akik valójában leopárdok (vagy más területeken jaguárok) egy érdekes genetikai mutációval, ami miatt több melanint termelnek. Ezt melanizmusnak nevezzük.
A fajta létrehozásának motivációja állítólag egy olyan macskafajta kialakítása volt, ami megjelenésében hasonlít vad (távoli) rokonaihoz, a fekete leopárdokhoz, ám ízig-vérig házi cica. A bombay létrejöttét Nikki Hornernek köszönheti, aki egészen gyermekkora óta imádta a macskákat. Élete során rengeteg cicája volt, gyerekként még leginkább befogadott kóbor macskák, majd felnőtt korában áttért a fajtatiszta cicákra.
Fiatalon kezdte a tenyésztést, mindössze 20-21 éves volt, amikor bejegyeztette Shawnee nevű macskatenyészetét. Először sziámi, majd perzsa cicákkal foglalkozott, majd a burma macskák és az amerikai rövidszőrűek is bekerültek a programjába. Az utóbbi két fajtából tenyésztette ki a bombayt Kentucky-ban. Először az ’50-es évek végén született egy bombay jellegű cica Horner tenyészetében, ám az akkori próbálkozásai nem hozták meg az általa kívánt eredményt, így szüneteltette az új fajta létrehozását. A ’60-as években visszatért a projekthez és nagy gonddal választotta ki a bombay tenyésztéséhez használt fekete amerikai rövidszőrűeket és a burmai macskákat, ekkor pedig már sikerült elérnie a vágyott megjelenést.
Bár Amerikát tekintik a fajta származási helyének, Angliában is elkezdték tenyészteni a „mini-párducokat”, egy kicsit máshogyan. Míg Nikki Horner és más amerikai tenyésztők fekete amerikai rövidszőrű cicákat és burmai macskákat használtak a különleges megjelenésű fajta létrehozásához, addig a brit tenyésztők fekete házi macskákkal keresztezték a burmai macskát. Az eredmény nem lett annyira eltérő, a legnagyobb különbség a szemszínükben rejlik. Míg az amerikai gyökerekkel rendelkező bombay szemszíne arany vagy réz színű, a brit cicáké gyakran zöld színben pompázik.
A bombay bundája, orra és tappancsai is mind-mind teljesen fekete színűek. Ez a különleges jellegzetesség megkülönbözteti a fajtát az „átlagos”, „mezei” fekete macskáktól.
Bár felnőttként egy standardnak megfelelő bombay fényes, fekete bundával rendelkezik, születésükkor ez nem mindig van így. Néhányuk fehér foltokkal vagy halvány cirmos mintázattal születnek, ám ez eltűnik, ahogyan felnőnek.
Ha szeretnél többet megtudni a bombay fajtáról, akkor olvasd el fajtaleírásunkat.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek