Ezért imádják a büdös ételeket a macskák
2024. november 11 - Képek : Getty Images Hungary
2024. november 11 - Képek : Getty Images Hungary
Örök rejtélynek tűnhetett, ám megvan a tudományos magyarázata, miért is vonzódnak doromboló kis kedvenceink minden intenzív szagú ételhez. Ha téged is érdekelt, vajon miért olyan büdös az összes macskaeledel, jó helyen jársz, olvass tovább!
Azt valószínűleg mindenki jól tudja a biológia óráknak köszönhetően, hogy az emberi nyelv legalább négy – bár egyes kutatások szerint öt vagy hatféle – ízt képes megkülönböztetni. A korábbi ismeretinkkel ellentétben azonban nem igaz, hogy a nyelv egyes részein ezeket jobban, avagy kevésbé érzékeljük, ugyanis az ízérzékelő receptorok elhelyezkedése teljesen változatos. Az embereknek nincsen semmiféle íztérkép a nyelvükön. De hogy érzékeli az ízeket egy macska, és tényleg jobban ízlik neki egy étel, ha büdös?
Mivel a macskák húsevők, alapvetően más az ízérzékelésük a legtöbb emlőshöz képest. Az édes ízt például ugyan képesek érezni, de nincsenek édesség receptoraik, ezért agyuk nem képes feldolgozni, teljesen figyelmen kívül hagyja. A másik három alapízt, a sósat, a keserűt és a savanyút viszont sokkal intenzívebben érzékelik, valamint felismerik az úgynevezett umamit, vagyis az ötödik ízfajtát is.
Ha egyetlen dolgot kéne mondanunk, melyben az emberek érzékelése fejlettebb az éles szemű, fülű és orrú cicusokhoz képest, biztosan az ízlelés lenne az. Ugyanis míg az emberek nyelvében átlagosan mintegy kilencezer receptor található, a macskák nyelvében nem egészen ötszáz, egészen pontosan 473 darab. Másik kedvenc háziállataink, a kutyák ellenben mindkét fajt lekörözik, átlagosan huszonhatezernyi ízlelőbimbójukkal. Bár ugyanannyi keserű ízt jelző receptoruk van, mint az embereknek, úgy tűnik, hogy ezek közül hét a kétlábúakénál jóval fejlettebb.
Nincs is erre az érzékszervre olyan mértékben szükségük, mint a mindenevőknek. Evolúciós fejlődésük során szinte kizárólag hússal táplálkoztak. Ha nem jutnak állati fehérjéhez, nem maradnak életben.
Az, hogy a négyféle ízvilágot jobban észlelik annál, mintsem ízlelőbimbóik száma alapján gondolnánk, szaglásuknak köszönhető. Kiegészíti a nyelvükben rejlő korlátozottságot. Az illatok az ízek intenzitásához is hozzájárulnak, így az orr számos összetevőt kompenzál annak érdekében, hogy a kevésbé változatos aromákat mégis sokkal inkább felismerhessék.
Ha azt gondolnánk, hogy valami félrecsúszott a fenti vizsgálatok során, hiszen cicusunk odáig van a gyümölcsökért, és a csokit is elnyalogatja, valószínűleg pusztán a zsírtartalomnak köszönhető. Amit viszont már messziről kiszagolnak a bundások, s ami képes az amúgy íztelen falatokat is fogyasztásra alkalmassá tenni a számukra. De ettől még nincs szükségük egyik féle táplálékra sem, sőt! A csokoládé például, sok más étellel egyetemben, mérgező a számukra!
Annak ellenére, hogy örömmel megkóstolnak bármit, nekünk, gazdiknak kell racionálisnak lenni ebben a kérdésben. Óvjuk meg őket a nem nekik való, mesterséges élelmiszerektől, amik egészségüket is károsíthatják hosszútávon.
A halfélék, főként a tengeri halak iránt egyes cicusok szinte megmagyarázhatatlan vonzalmat éreznek, a lista élén pedig a sötét színű, intenzív illatú tonhal áll. Arra is kíváncsiak voltak a kutatók, vajon mi az oka annak, hogy ez a halfajta a kedvence még azoknak a szőrgombócoknak is, akik a kontinens közepén élnek felmenőik sokszáz generációja óta és kevés esélyük volt találkozni a tengeri állattal természetes körülmények között. Nos, ennek is valahol a fenti, szaglás és ízlelés közötti összefüggésben kell keresni az okát.
Egy 25 macskán végzett kísérlet során kiderült, hogy a cicusok nagyon kedvelik a magas hisztidin– és inozin-monofoszfát (IMP) tartalmú ételeket. A két anyag pedig a tonhalban kiemelten magas koncentrációban van jelen. Az embernél fejlettebb umami-receptor is ezen tulajdonságuknak köszönhető.
S hogy miért vonzódnak a rendkívül erős aromájú macskatápokhoz és jutalomfalatokhoz, amiket mi csak légmentesen zárva tennénk a hűtőbe? A nem csak húsokat tartalmazó tápokat erőteljes illatuk által teszik vonzóvá az amúgy húsevő emlősök számára, kicsit becsapva ezzel az érzékelésüket. Minél büdösebb, annál finomabb? Nos, a cicusunk valószínűleg pontosan így gondolja, amikor még a tányért is kinyalja a szörnyű szagú nedves táp után.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek