Ezért reagálnak a macskák a ciccegésre
2024. július 13 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 13 - Képek: Getty Images Hungary
A macskákat gyakran éri az a vád, hogy szelektív hallásuk van, és csak arra figyelnek, amihez kedvük van. Nos, ez nem teljesen így van.
Például azt már több kutatás is bizonyította, hogy a nevüket is felismerik, ám ha nem reagálnak rá, az nem feltétlenül azért van, mert szeretik az elérhetetlent játszani. A kutyákhoz hasonlítjuk őket, és kutyás viselkedést várunk tőlük ebben az esetben is. Ez pedig azt eredményezi, hogy elsiklunk egyedi jellemzőik felett. Egyrészt sok macska nincs arra kondicionálva, hogy bármilyen formában is feleljen a nevére. Másrészt egyes kutatások arra utalnak, hogy a nevük ismétlése számukra valami olyasmit jelent csak, hogy a gazdi ezzel jelzi, tudatában van a létezésüknek. Nem gondolják, hogy erre kellene bármilyen formában is reflektálniuk. Persze néha így tesznek, ez nevelés és személyiségfüggő is.
Van azonban egy bűvös szócska, amire a legtöbben felkapják a fejüket, megállnak vagy elindulnak a hang forrásába. A következőkben elmondjuk, miért jelez vissza a legtöbb macska a ciccre.
A macskafül egy rendkívül kifinomult eszköz. Akár 180 fokkal is elfordítható annak érdekében, hogy kedvenceink képesek legyenek megfelelően azonosítani a hang forrását. Cirmos barátaink 48 Hz-től 85 kHz-ig terjedő skálán érzékelik a hanghullámokat, amely a kutatók szerint az egyik legszélesebb hallástartomány az emlősök között. Továbbá van a fülükön egy pici zsebecske is, amely az eddigi elméletek szerint feltehetőleg arra szolgál, hogy felerősítse a hangokat. A potenciális zsákmányállataik által keltett magasabb frekvenciájú hangokat is, amiknek a cincogása átlagosan 22 és 70 kHz között mozog. Ez a hatékony, körülbelül 32%-os vadászati sikeraránnyal dolgozó ragadozó pedig azonnal felfigyel egy olyan zajra, amely a préda cincogásához hasonlít. Ezért is mondják a szakértők, hogy azok a macskák, akikből javarészt kiveszett már a vadászösztön, kevésbé, vagy egyáltalán nem reagálnak a ciccre.
Mindezek mellett, ha elcicceged magad, és cicusod azonnal feléd rohan, valószínűleg nem gondolja, hogy egeret szorongatsz a markodban. Ha a cicc után megsimogatod, dicsérgeted vagy jutalomfalatot adsz neki, minden bizonnyal ezeket a pozitív élményeket társítja már a hanghoz, így ezért reagál olyan gyorsan. Ha megvan ez a kis rítusotok, folytassátok csak bátran!
Ide kattintva megtudhatod, hogy vajon a macskáknak vagy a kutyáknak élesebb-e a hallása.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek