5 colorpointos macskafajta: hasonlóak, mégis változatosak
2025. február 20 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 20 - Képek: Getty Images Hungary
Ha igazán különleges mintázatú macskát keresünk, érdemes vetni egy pillantást a colorpointos cicákra. Külsejük igazán fenséges a világos alapon megjelenő sötét jegyek miatt.
A colorpointos macskák igazi különlegességnek számítanak a cicavilágban. Világos testükön a karakteres, sötétebb árnyalatú végpontok igazán egyedivé teszik őket. Lássuk máris, hogy a teljesség igénye nélkül mely fajták esetében elfogadott ez a színezet.
A colorpoint a macskák esetében egy olyan szőrszínváltozatot jelent, ahol a macska teste világosabb, míg a végpontjai (lábak, farok, fülek, pofa) valamivel sötétebb színűek. Hogy mennyivel sötétebbek, az a colorpoint mintázat árnyalatától függ. A teljesség igénye nélkül van például seal (fóka), lilac (orgonalila) vagy chocolate (csokoládé) is. Ez a színváltozat egyébként egy genetikai mutációnak köszönhető, amely a tirozináz nevű enzimet érinti, és amiről tudjuk, hogy szerepet játszik a melanin előállításában.
A burmai szent templommacska körül az a legenda kering, hogy elhunyt buddhista szerzetesek lelkét hordozták magukban a reinkarnációig. Egy közepes méretű, arányos testfelépítésű macskáról van szó, akinek félhosszú bundája selymes tapintású és puha. A hidegebb éghajlaton élő egyedek nyakán gallért képez. A mancsai mindig fehérek, mintha az állat kesztyűt vagy zoknit viselne. Jellegzetessége, hogy fehéren születik, a mintázata majd csak később alakul ki; szemei kizárólag kékek lehetnek. Rendkívül szociális, barátságos és kiegyensúlyozott, szeretettel teli családtag. Várható élettartama 15 év.
A himalája egyes szervezeteknél a perzsa színváltozataként elismert, a TICA-nál azonban önálló fajtaként szerepel a nyilvántartásban. A fajta közepes-nagy méretű, rövid, zömök testtel, nehéz csontozattal. A kitenyésztésénél az volt a cél, hogy egy perzsa jellegű, de colorpointos szőrváltozatú macskát hozzanak létre, így nem véletlenül olyan nagy és kerek a fejük, picik a füleik, lapos az orruk és hatalmasak a szemeik, amelyek csak kékek lehetnek. Ez az édes, ragaszkodó cica a nyugodt és csendes környezetet kedveli. A fajta várható élettartama 8–11 év.
A ragdollt rongybabamacskaként is emlegetik, különlegessége ugyanis, hogy ha felemelik, akkor elengedi magát, akár egy rongybaba. A ragdoll nagy testű, erőteljes testfelépítésű macska, félhosszú szőre selymes, testhez simuló, a nyakon és a farokon hosszabb. A kölykök fehéren születnek, végleges színüket 2 éves korukra érik el. Nyugodt, kiegyensúlyozott társ, aki ezek mellett ragaszkodó, okos és játékos. Közismert arról, hogy nagyon jól érzi magát a gazda karjaiban.Várható élettartama 15 év.
A sziámi valószínűleg az egyik legrégebbi macskafajta. Nagy valószínűséggel Thaiföldről származik, amit korábban Sziámként emlegettek. A 14. század környékén már thai kéziratok is szóltak róla. A fajta ismert kimagasló intelligenciájáról, agilitásáról és beszédességéről. Közepes méretű, hosszú, vékony, rugalmas testű macskafajta. Szőrzete selymes, rövid és fénylő, finoman testhez simuló. Kifejezetten aktív macskák, szeretnek játszani a gazdájukkal, de az ölben ücsörgést és simogatást is legalább annyira élvezik.Várható élettartama 15–20 év.
A balinéz fajta eredetéről az első írásos feljegyzések 1871-ből származnak, egy hetilapból. Egy ideig hosszabb szőrű sziáminak gondolták, mígnem két amerikai tenyésztő, Marian Dorsey és Helen Smith komolyabban kezdett foglalkozni ezekkel az egyedekkel. 1961-ben a fajtát hivatalosan is elfogadták. A balinéz nevet a fajta elegáns mozgása miatt kapta a tenyésztőktől, akik a balinéz hölgyek táncához hasonlították. Egy karcsú macskáról van szó, hosszú, elkeskenyedő vonalakkal, aki ugyanakkor nagyon fürge, erős és izmos is. Különleges színezete és selymes szőre egy hajlékony és atletikus testet rejt. Ő is beszédes, nagyon kifejező, kedves, gyengéd macska, aki rendkívüli módon élvezi a mozgást és a játékot. Várható élettartama 8–13 év.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek