hirdetés

Ezért dorombol az anyamacska szülés és szoptatás közben

Hangai Lilla

2024. szeptember 2 - Képek: Getty Images Hungary

Elfogultság nélkül mondhatjuk, hogy a macskák a Föld egyik legérdekesebb teremtményei. Rengeteg különleges tulajdonságuk, képességük van, az egyik ilyen a dorombolás. Amiről már jól tudjuk, hogy nemcsak akkor teszik, ha éppen boldogok, hanem akkor is, ha nyugtatni szeretnék magukat.

hirdetés

Esetleg azt is megfigyelhetted már, hogy szülés után, szoptatás közben is dorombolnak. Mai cikkünkből kiderül, ennek mi lehet az oka.

Ha egy anyamacska dorombol szülés és szoptatás közben, az teljesen természetes

Ezért dorombol a macska szülés közben

A szülés folyamata fizikailag és érzelmileg is kimerítő, így természetes, hogy macska a megkönnyebbülés érzését próbálja erősíteni ezzel a nyugtató tevékenységgel. Egyes tanulmányok szerint a dorombolás alacsony frekvenciájának gyógyító hatása is van, ráadásul a dopamintermelés is beindítja, így a mihamarabbi felépülésben is az állat segítségére lehet. A hang csökkentheti a gyulladást és elősegítheti a szövetek, csontok regenerálódását. Ezért figyelhető meg az is, hogy a macskák dorombolnak, amikor betegek vagy megsérültek. Sőt, ha van hozzájuk közel álló társuk, akkor az hozzájuk bújik ilyenkor, vagy a közelükben van, és dorombolva támogatja őket.

A dorombolás által keltett rezgések hőt is termelnek, ami segíthet melegen és kényelmesen tartani a kiscicákat és az anyamacskát is. Ha bármely macska fázik, akkor is elkezdhet dorombolni, hogy így hőt generáljon.

Fontos azonban kiemelni, hogy ha a cica folyamatosan dorombol, és emellett stressz vagy fájdalom jeleit mutatja, akkor minden okunk megvan arra gyanakodni, hogy valami nincs vele rendben. Ilyenkor azonnal állatorvoshoz kell vinni!

Ezért dorombol a macska szoptatás közben

A dorombolás tehát a macskáknál egy természetes válasz különféle ingerekre. Nyugtató és regeneráló hatása révén nem is olyan furcsa, hogy az anyamacska dorombol, miközben szoptatja a kiscicáit. Nem csupán nyugtatja ezzel a technikával az apróságokat, és esetleg enyhíti a születés következtében elszenvedett nehézségeket, de kölykökkel való kötődést is erősíti, és úgy tűnik, hogy a tej áramlását is elősegíti. A tejtermelést hormonok láncreakciója serkenti, amelyeket a macska dorombolásának hangja vált ki.

Természetesen minden macska más. Előfordulhat, hogy egyes anyák nem dorombolnak szoptatás közben, és ez is teljesen normális lehet, ha egyébként minden rendben megy, a picik esznek, fejlődnek és nőnek, és az anya is elég időt tölt velük, hogy ellássa őket.

A kiscicák általában 3 hetes koruk körül kezdenek el dorombolni

Mikor kezd el dorombolni egy kiscica?

Vannak cicák ritka esetekben, akik már néhány napos korukban elkezdenek halkan dorombolni, azonban a leggyakoribb esetekben ez a képesség 3 hetes kor körül alakul ki. Az esetükben is fennáll a dorombolás minden előnye, vagyis, hogy segíti őket a nyugalom és elégedettség érzésének, valamint a kötődésnek a kialakításában is. Nem csupán az anyával, de az alomtársakkal is. Sőt, az anyamacska ebből a kis jelzésből arra is következtethet, hogy a kicsik milyen lelkiállapotban vannak.

anyamacska dorombolás macska szülés szoptatás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!