Ez történik, ha több napig egyedül hagynak egy macskát
2024. október 25 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 25 - Képek: Getty Images Hungary
Vannak olyan élethelyzetek, amikor szeretett kedvenced nem tud veled tartani. Ilyen lehet egy utazás, az ünnepi rokonlátogatás időszaka, de egy betegség miatt is távol kényszerülhetsz az otthonodtól. Fontos, hogy ilyenkor is megfelelően gondoskodj a macskádról.
A felelős állattartóknak valószínűleg már a cím olvasásakor felszaladt a szemöldökük, hiszen ki hagyná magára több napra szeretett társát?! Azonban nem minden gazda gondolkodik így; ezt erősíti meg dr. Gyuricza Ákos állatorvos tapasztalatai is, aki a Cat-O-Lodge kérdésére elmondta, sokszor visznek hozzájuk a rendelőbe olyan macskát, akinél több nap egyedüllét után jelentkeztek egészségügyi problémák.
Ahogy egy korábbi cikkünkben kiemeltük, a macskák esetében 12 óra az a lélektani határ, amit kibírnak egyedül. Ez azonban nem vonatkozik sem a tartósan beteg, sem a kölyökmacskákra.
Tehát mind a macska, mind az otthonod, mind a kapcsolatotok védelmében el kell kerülnöd azt, hogy kedvenced túl sok időt töltsön egyedül.
Sokan azt gondolják, elegendő, ha több napnyi élelmet, illetve vizet hagynak kint a cicának, aki azt majd beosztja. Ez a legtöbb macska esetében hiú ábránd. Ezen felül az alom is elkoszolódik, ha nem lapátolják ki legalább naponta egyszer, amire a macskák különösképp érzékenyek. Emiatt megeshet, hogy a lakás más pontját fogja megtisztelni kis- és nagydolgával. Ezen felül az állat érzelmi szükségleteit sem tudja kielégíteni a teli etetőtál.
Az pedig óriási kockázat, hogy az állat esetleg rosszul lesz, vagy megsérül, és erre csak napok múltán derül fény.
A kint élő állatokat sem szabad napokra felügyelet nélkül hagyni. Az ő etetésükről és ellenőrzésükről ugyanúgy gondoskodni kell, mint egy bent élő kedvencnél. Az már más kérdés, hogy a kinti tartás számos veszélyt rejt. Emiatt a lehetőségekhez mérten érdemes megfontolni legalább a kijárós létet, azaz biztosítani a macskának azt, hogy éjszakára vagy napközben igénye szerint bemehessen a lakásba, vagy más, védett helyre.
Többféle megoldás is létezik, ha valami oknál fogva hosszabb időt kell távol töltened az otthonodtól. Az egyik legkézenfekvőbb, hogy megkérsz egy rokont vagy egy barátot, hogy gondoskodjon a cicádról. Ha naponta legalább egyszer, de még jobb, ha reggel és este is át tud menni, hogy megetesse az állatot, kitakarítsa az almot, és ellenőrizze, minden rendben van-e a lakással. Ezek mind neked, mind a cicádnak megnyugtató lesz. Ha még egy kis simogatás, játék is belefér, az már főnyeremény. Természetesen ehhez az kell, hogy a macska ismerje és kedvelje is az illetőt. Máskülönben stresszes lehet neki egy idegen közeledése.
Ha nem találsz ilyen vállalkozó szellemű személyt, azt is megkérdezheted, valakihez átviheted-e a cicát az adott időszakra. Bár a helyváltoztatás is megviselheti az állatot, még mindig biztonságosabb, mintha egyedül hagynád.
Léteznek már kisállatszitterek, akik a megadott feltételekkel vállalják a házi kedvencek gondozását, valamint kisállatpanzióba is elhelyezheted doromboló társadat a távolléted idejére. Ezen lehetőségeknél fontos, hogy körültekintően válassz szakembert, illetve helyet. Informálódj, gyűjts referenciákat, és személyesen is mérd fel az adott szolgáltatót.
Azt, hogy miről ismerhető fel egy macska esetében a szorongás, ebben a cikkben részleteztük. Tudod, a mentális problémák előbb-utóbb fizikai tüneteket eredményeznek, így muszáj komolyan venni a panaszokat!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek