hirdetés

Kleopátra különleges szokása miatt lettek kedvelt házikedvencek a macskák

Vermes Nikolett

2023. május 28 - Képek: Getty Images Hungary

Ha nincsen Egyiptom, akkor talán ma nem tartanánk macskákat, legalábbis házikedvencként biztosan nem. Ez a faj előkelő helyet vívott ki a fáraók körében, és így lett népszerű háziállat szerte a világon.

hirdetés

Isten egy nagyon hasznos tulajdonsággal ruházta fel a macskákat. Ameddig nagyobb rokonai, az oroszlánok erőt és hatalmas karmokat kaptak, hogy gazellákra, zebrákra vadásszanak, addig a közönséges házi macskának be kellett érni rövid, törékeny karmokkal, kis termettel és a rágcsálókkal, mint természetes zsákmány. Később viszont éppen ez tette olyan népszerűvé a fajt. Egyiptom fontos szerepet játszik a macskák iránti rajongásban.

Egyiptomban a macskákat hasznosnak tartották

A legenda szerint a szabadon élő macskák olyanok voltak, mint a madarak, mindenhol felbukkantak, de sosem mentek túl közel az emberekhez. Féltek, nehogy elűzzék vagy megegyék őket. Szerencsére egyik kultúrában sem maradt fenn a macskafogyasztás – ma kizárólag Kína egyes területein használják fel a cicahúst. Vagyis ezek az állatok mindig három lépés távolságra voltak az emberektől, nem úgy, mint az emberek tulajdonától.

A szántóföldeken sokat vadásztak a kisebb rágcsálókra, és a magtárakba is bemerészkedtek, hogy egeret fogjanak. Hamar kiderült, hogy ezzel mindenki jól jár, a cicának eledel, az embereknek védelem a kártevőkkel szemben. Már nem akarták elűzni az állatot, és azt is felismerték, hogy sokkal hasznosabb annál, minthogy feldolgozzák.

Az első háziasított példányok közönséges házi macskák voltak.

Macskákat áldoztak az Isteneknek

Ahogy a macska helyet kapott a háznál, úgy lopta be magát gondozói szívébe. Mivel egész Egyiptom a fáraó területe volt, a szolgák elvitték a cicák jó hírét, és a birodalom vezetői egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítottak a fajnak. Áldani kezdték a macskákat, mivel megvédték a termést. Majd csodálták őket halk, finom, kecses járásuk miatt, és isteni tulajdonságnak tekintették, hogy a sötétben is látnak. Több sem kellett, egyenesen az uralkodó házába kerültek. Szobrokkal és mumifikálással hódoltak nekik, hogy megőrizzék a testüket.

Bizarr, de a Krisztus előtti időkben bevett szokás volt az áldozati állat. Az egyiptomiak a különböző Istenségeknek áldoztak értékes állatokkal, például báránnyal vagy szamárral, és miután a macska is rangot kapott a fontos négylábúak körében, áldozati állat lett. A fáraók hajlandóak voltak az Isteneknek ajándékozni féltve szeretett kedvencüket is.

Bevett szokás volt a macskák mumifikálása.

Kleopátra együtt fürdött velük

Azonban volt egy uralkodó, aki nem akarta tűzre vetni a macskákat, helyette házimunkát bízott rájuk. Kleopátra is szent állatként tisztelte a fajt, uralkodása alatt tömegével mumifikálták az elpusztult cicákat, és szép számban emeltek az állatot formázó szobrokat. Sőt, híres fürdőzéseinek is részesei lettek.

A legenda szerint a háziasított szfinx lett a favorit, hiszen hasznára volt a szépítkezési rituálék alatt. Az uralkodó a macska farkára tette a drágakövekkel ékesített gyűrűket, ezzel szinte divatot teremtett az előkelő hölgyek körében. Rövid időn belül az arisztokrácia és az ágyasok is választottak maguknak egy-egy házikedvencet, akiket magukkal vittek a fürdőkbe is. Később ez elterjed a nép körében is, akik ettől kezdve szintén választottak maguknak macskát. A több mint kétezer éves hagyomány máig él.

egyiptom érdekességek macskákról macskák a történelemből ókor szfinx történelem
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!