Komoly felelősség terheli a kóborló macskák gazdáit – Kovács Tímeával, a Keresőkutyás Szolgálat Alapítvány kurátorával beszélgettünk (1. rész)
2025. január 3 - Képek: azenmacskam.hu és a Keresőkutyás Szolgálat Alapítvány Facebook-oldala
2025. január 3 - Képek: azenmacskam.hu és a Keresőkutyás Szolgálat Alapítvány Facebook-oldala
Egy reggel a kapunkon találtam egy kis plakátot, amelyen egy eltűnt cicát kerestek. Befotóztam a kerületi csoportba, bízva abban, hogy mások rutinosabbak ilyen helyzetekben. Jól is tettem, mert az első kommentek között szerepelt, hogy a gazdi keresse fel a Keresőkutyás Szolgálat Alapítványt.
A plakáton lévő telefonszámra el is küldtem a tippet. Másnap pedig már érkezett is az üzenet, miszerint köszönik szépen, meglett a cica. Kíváncsivá tett a történet. Fel is vettem hát a kapcsolatot Kovács Tímeával, az alapítvány kurátorával, hogy beszélgessünk az eltűnt macskákról és kutyákról.
Kertes házaknál gyakori probléma, hogy konfliktus alakul ki a macskás és nem macskás szomszéd között. Ennek elsődleges oka, hogy a macska átmegy a másik portájára, és ott kárt csinál, vagy zavarja a szomszédot, aki nem vállalta alapvetően az állat tartását. Vagy gondoljunk csak azokra, akik allergiásak a macskaszőrre, vagy egyszerűen csak nem szeretik a cicákat. Sőt, olyanok is vannak, akik tartanak tőlük valamilyen személyes okból, vagy félnek az emberre is terjedő betegségektől. A kertes házban a kutya és cica kerítésen belül tartása állatvédelmi törvényben előírt kötelesség (1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről). A kiszökés megakadályozása a gazdi felelőssége.
Sokan nem tudják, hogy arra, aki kóborolni hagyja az állatát, kutyát és macskát is beleértve, bírság is kiszabható. A bírságot a jegyző szabhatja ki a hatósági eljárás lefolytatását követően.
Ha a macskánk a közterületen tartózkodik, balesetet is okozhat. Ilyen esetben nem az autóvezetőt kell hibáztatni a macskatulajdonosnak, hiszen neki kellett volna az állatot a négy fal/kerítés mögött tartani. Ha az autót kár éri az ütközés miatt, azt szintén a cicatulajdonosnak kell megtérítenie. A cicagazdi felelőssége, hogy ne hagyja kóborolni kedvencét. „Jó lenne, ha a a cicáknál is kötelező lenne a chip, mert akkor sok helyzetet könnyebb lenne felgöngyölíteni. Sok esetben, ha baj történik, nincs gazdája a kárt okozó macskának. Csak úgy lehetne ezt megállítani, ha elkezdenénk szankcionálni az eseteket; ez pedig a chippel valamennyire megoldható” – magyarázza Timi.
A cicáknál nagy probléma még sokszor az ivartalanítás hiánya. Ezáltal egyre több a kóbor, gazdi nélkül az utcán élő macska, akik ha nem kerülnek befogásra és ivartalanításra, egyre több és több hontalan kölyköt hoznak a világra. És nem kerülhetjük meg azt sem, hogy a kóborló cicák óriási pusztítást végezhetnek a természetben. Fontos megjegyezni, hogy amely macska védett állatot pusztít el, és a gazdája ismert, úgy a természetkárosítás szankcióját is a gazdinak kell viselnie, ami nagyon súlyos esetben akár büntetőjogi felelősségre vonást is vonhat maga után. (Btk. 2012. évi C. törvény XXIII. fejezet a környezet és a természet elleni bűncselekmények 242. §.)
Hogy milyen környezeti katasztrófát képes okozni egy átlagos macska, arról bővebben itt olvashatsz.
Ha valaki talál egy állatot, 8 nap áll rendelkezésére, hogy jelentse a jegyzőnek, de abban a 8 napban is keresni kell az állat eredeti tulajdonosát. Ezt megtehetjük például az állat fotójának, leírásának, valamint a megtalálás helyszínének feltüntetésével közösségi oldalakon, vagy szórólapok kihelyezésével. A jegyzőnek a megtaláló jelezheti azon szándékát, hogy amennyiben az eredeti tulajdonos nem kerül elő, gondoskodik az állat ideiglenes elhelyezéséről. Azonban ekkor is időt és energiát kell fordítani arra, hogy megtalálják a gazdáját. (Kutyák esetében a chip megkönnyíti a gazda megtalálását optimális esetben. A megtaláló ezzel a kereséssel a jogszabályi kötelezettségét teljesítette.)
Az eredeti gazdit három hónapig kell keresni, utána fogadhatja örökbe a megtaláló az állatot. Ha a megtalált állat a jegyzőnek történt bejelentés után hivatalos helyre kerül – például a településsel szerződésben álló ebrendészeti telepre –, onnan 15 nap után is örökbe adható az állat. Az így befogott kóbor állat, amennyiben a befogástól számított 15 napon belül a tulajdonosa nem válik ismertté, az állam tulajdonába kerül. Az állatvédelmi hatóság pedig gondoskodik az állat tulajdonjogának átruházásáról, végleges elhelyezéséről, avagy végső esetben akár sajnos az állat életének kioltásáról.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek