hirdetés

1400 km-et tett meg a Yellowstone elveszett macskája

Berek-Halász Beáta

2024. november 9 - Képek: Getty Images Hungary

Rayne Beau, az elveszett cica a gazdáival töltött vakáció alkalmával tűnt el a Yellowstone Parkban, de végül két hónap után hazatalált. 1400 km-t tett meg otthonáig, ami lássuk be, igencsak nagy teljesítmény macska léptekben mérve.

hirdetés

Macskatartóként ismerjük már kinti cicáink kóborló szokásait. Egyesek néhány saroknyinál messzebbre nem mennek az otthonuktól. Sőt, vannak, akik még az utcára sem merészkednek ki, csak a házak között, kertek alatt kalandoznak azon területeken, melyeknek már minden zugát ismerik. Azonban vannak vakmerő kalandorok. Rayne Beau, az elveszett cica „kicsit” messzebbről igyekezett haza, miután elveszítette gazdáit a világ egyik legrégibb nemzeti parkjában.

1400 km-t tett meg, hogy hazajuthasson gazdáihoz / A képek illusztrációk

Rayne Beau, az elveszett cica

A Yellowstone Nemzeti Park a világ legrégibb nemzeti parkja az Egyesült Államok területén, a Sziklás-hegységben. Kiterjedése 8980 négyzetkilométer. Itt járt júniusban Rayne Beau gazdáival, Benny és Susanne Anguianóval, valamint cicatestvérével. Megérkezésüket követően nem sokkal a macska megijedt és a fák közé szaladt. Családja négy napig kereste, játékokkal, jutalomfalatokkal próbálták magukhoz hívni, de sajnos minden hiábavaló volt.

Miután hazatértek a kaliforniai Salinasban lévő otthonukba, Susanne az Associated Pressnek nyilatkozva elmondta:

a nevadai sivatagba érve hirtelen egy dupla szivárványt láttam. Lefényképeztem, és azt gondoltam, ez egy jel. Ez egy jel a mi szivárványunknak (Rayne Beau kiejtve úgy hangzik, mint az angol rainbow, azaz szivárvány szó – a szerk.), hogy minden rendben lesz.

A cica előkerült

Két hónappal Rayne Beau eltűnése után a család üzenetet kapott egy mikrochipes cégtől, hogy Rayne Beau-t megtalálták. Egy hölgy, Alexandra Betts találta meg, aki étel és vizet adott a cicának, mert látta rajta, hogy nagyon le van soványodva, majd elvitte a kaliforniai Roseville-ben, az Állatkínzás Elleni Társasághoz (SPCA). Roseville körülbelül 1400 km-re van Yellowstone-tól, és mintegy 320 km-re a cica salinasi otthonától. A hölgy, miután leadta Rayne Beau-t, egy nappal később értesítette az elveszett macska gazdáit, akik egyből odautaztak a helyszínre, hogy hazavigyék kedvencüket.

Susanne és Benny Anguiano nem tudják, hogyan került Rayne Beau Roseville-be, de úgy vélik, hogy haza akart jutni. Az biztos, hogy hosszú utat tett meg, mert mancsai nagyon megviseltek voltak. Szegény cica a súlyából is nagyon sokat veszített két hónap alatt, annak mintegy 40 százalékát. A házaspár elmondta, hogy kedvenceik nagyon szeretnek velük utazni, de az biztos, hogy a történtek után egyhamar nem ülnek velük lakókocsiba. Benny elmondta, hogy nagyon rossz érzés volt elveszíteni a cicust, így a legközelebbi utazásig nagyon sokat fognak gyakorolni, hogy Rayne Beau megszokja a kempingezést.

Vajon tényleg hazatalálnak a macskák?

Bármilyen hihetetlenül hangzik, a cicáknak egy különleges képességük van, úgynevezett hazatalálási ösztön, ami a hasonló esetekben segítségükre lehet. Habár nem tudjuk biztosan, hogy ez miként működik, tanulmányok bizonyítják, hogy kis kedvenceink a Föld geomágneses mezőjét segítségül hívva, szaglásukkal képesek megtalálni otthonukat.

Tanulmány a macskák szuperképességéről

Egy 1954-es Über das Heimfindevermögen von Säugetieren I. Versuche an Katzen című tanulmány alapjául szolgáló kísérletben macskákat tettek egy hatalmas labirintusba, hogy kiderüljön, kijutnak-e és hazatalálnak-e onnan. A kísérlet eredményéből kiderült, hogy a legtöbb macska az otthonához legközelebb eső területen lépett ki a labirintusból. Amikor azonban a kutatók mágneseket erősítettek testükre, akkor már nem voltak erre képesek, ami alátámasztja azt az elképzelést, tájékozódásukban a mágneses tér is szerepet játszik.

Az elveszett cica már otthona nyugalmában pihen

A macskák évekkel később is hazatalálnak?

Igen, a macskák képesek napokkal, hetekkel, hónapokkal, sőt akár évekkel később is hazatalálni. A Lost Pet Research Project szerint a macskák elképesztő távolságok megtételére képesek, mint például: 80-130 km 2,5 év alatt, 61 km 6 hónap alatt, 48 km 10 nap alatt vagy 32 km 21 nap alatt.

Egy felmérés szerint az elveszett macskák 75 százalékát eltűnésük helyéhez képest 500 méteren belül találták meg. Ugyanebből a felmérésből kiderült az is, hogy 1210 elveszett macska 61 százaléka került elő egy éven belül. És a megkerült cicák 34 százaléka hét napon belül vissza is került otthonába. Egy biztos, hogy minden cica rendelkezik honkeresőösztönnel, akár benti, akár kinti, akár kóbor négylábúról van szó. Némelyek erősebb ösztönökkel rendelkeznek, mint mások, ahogy az emberek irányérzéke sem egyforma. Van aki jobban, van aki kevésbé tájékozódik jól.

Ma már lehetőségünk van a chipen túl GPS- követéssel is szemmel tartani kedvencünket. Vagy vásárolhatunk rezgős cicacsengőket, melyekkel megtaníthatjuk nekik, hogy találjanak vissza hozzánk.

Hogy miként került haza 12 év után egy eltűnt cica, ide kattintva olvashatod.

eltűnt macska elveszett macska gps macska ösztönök utazás macskával
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!