Így lehet egy elveszett macska nyomára bukkanni – Kovács Tímeával, a Keresőkutyás Szolgálat Alapítvány kurátorával beszélgettünk (2. rész)
2025. január 5 - Képek: a Keresőkutyás Szolgálat Alapítvány Facebook-oldala
2025. január 5 - Képek: a Keresőkutyás Szolgálat Alapítvány Facebook-oldala
Mit tegyünk azért, hogy a macskánk biztonságban legyen? A válaszért egy olyan szakemberhez fordultunk, aki elkóborolt cicákat és kutyákat segít megtalálni.
Demi, a svájci fehér juhászkutya és gazdája, Kovács Tímea, a Keresőkutyás Szolgálat Alapítvány kurátorának napjai arról szólnak, hogy gazdiknak segítenek megkeresni eltűnt kedvenceiket. Arról beszélgettünk, hogy milyen nélkülözhetetlen praktikákat vethetünk be annak érdekében, hogy biztonságban tudjuk négylábú társunkat, valamint arról is szó esett, hogy hogyan zajlik egy elveszett macska megkeresése.
Ha macskát tartunk, mindig legyen macskaháló minden ablakon és teraszon. „Bukóra ne hagyjuk nyitva az ablakot, mert ott is kifér a cica. Ilyenkor születhetnek ráadásul azok a balesetek, amikor fennakad az állat; így pedig akár meg is fulladhat” – figyelmeztet Timi a veszélyekre. A családi házak kerítésénél is számtalan lehetőség van arra, hogy a macskát a saját területünkön tartsuk. Ezeknek a beszerzése, felszerelése a gazdi felelőssége.
Még ha a gazdi mindent megtett azért, hogy a kedvence biztonságban legyen az otthonukban, sajnos akkor is előfordulhatnak szökések; elég lehet akár egy óvatlan ajtónyitás. Timiék szerencsére azonban a legtöbbször tudnak segíteni ilyen helyzetekben. Fontos azonban, hogy 24–48 órán belül történjen meg az alapítvány felé a jelzés, hiszen ez az időintervallum a legideálisabb a keresés megkezdésére. „Természetesen az időn kívül más tényező is akad, ami befolyásolja a keresést. Ha például ömlött az eső 24 órán keresztül, nem tudunk csodát tenni sajnos” – mesél a nehézségekről Timi.
Két fontos dolog van még az időn kívül, ez pedig a nyomkezdet és a szagminta. A cicáknál azért is fontos, mert minden irányban mozognak a pincétől a padlásig, és szinte bárhová be tudnak bújni. „Fontos, hogy a gazdinak a bejutásokat el kell intézni, hogy tudjunk segíteni. Csak akkor tudunk hatékonyak lenni, ha be tudunk jutni a potenciális búvóhelyekre” – magyarázza Timi. A cicák krepuszkuláris állatok, vagyis leginkább hajnalban és napnyugtakor aktívak, ezért őket ekkor érdemes leginkább keresni. A kutyák menekülnek, a cicák rejtőzködnek. „Amikor kutyával követek egy macskát, nappal nehezen látjuk meg időben. Ha a kutya beszagol közvetlenül arra a helyre, ahol a cica rejtőzik, akár kiugorhat onnan, és továbbszaladhat. Éjszaka azonban időben tudom észlelni őket, mert látom a sötétben világítani a szemeiket” – avat be a keresés részleteibe az alapítvány kurátora.
A cicák keresésnél nem csupán az fontos, hogy éjjel történjen, hanem ennek okán az is, hogy Demi és Timi éjszaka nyomkövetés közben be tudjon jutni azokra a helyekre, ahol a cica nagy eséllyel el tudott bújni. Azaz akár a környező házakba is. Erről a gazdinak kell gondoskodnia. „Annyi év rutinom van már, hogy a megadott cím alapján körülbelül látom azt, hogy melyek a legvalószínűbb lehetőségek, ahol megtalálhatjuk a cicát. A célja a keresésnek mindig az, hogy végül a gazdi haza tudja vinni a kedvencét. Ehhez viszont az kell, hogy tudjunk Demivel dolgozni” – meséli Timi.
Minél több helyre tud a gazdi bejutást intézni, annál nagyobb eséllyel lehet a nyom végére érni. A cica megtalálásával még nincs vége a metódusnak, hiszen be is kell fognunk őt. Olykor a gazdi meg tudja fogni, néha viszont szükséges egyéb eszközöket is bevetni. Szerencsére az a tapasztalat, hogy az időben elkezdett keresés mindig meghozza gyümölcsét, és sikeresen zárják Timiék a keresést.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek