8 izgalmas tény a macskákról, amiről eddig nem tudtál
2023. július 24 - Képek: Getty Images Hungary
2023. július 24 - Képek: Getty Images Hungary
Hitted volna, hogy a macskák képesek stratégiában gondolkodni, az idős cicákat pedig elérheti a memóriavesztés réme, akár csak az embereket?
Bár négylábú kedvenceink igencsak titokzatosak tudnak lenni, a moderncat.com nevű oldal összegyűjtötte, mi az a nyolc érdekes tény a macskákról, amit csak kevesen ismernek. Akadnak köztük olyanok, amelyek megmagyarázzák, miért is képesek olyan ügyesen terelgetni minket afelé, amit ők akarnak.
A macskáknál vannak bizonyos színváltozatok, amelyek nagyjából biztosan kandúrra vagy nőstényre utalnak. A vörös macskák 80 százaléka fiú, és van még egy megkülönböztető jelzésük: egy M betűt formáló rajzolat a homlokukon. Ha viszont egy fekete-fehér-vörös rajzolatú macskával akadsz össze, akkor száz százalékig biztos lehetsz benne, hogy lányról van szó. A kalikó macskák eredetét Egyiptomig vezetik vissza, és nem külön fajról van szó, hiszen a bunda ilyen színezete bármelyik fajtánál megjelenhet.
Ha a macska akar valamit, azt el is fogja érni. Márpedig hangos nyávogással, amely egy 2009-es kísérlet szerint igen hasonlít a babák sírásához. És ugye nincs ember a Földön, aki ne akarna segíteni egy síró csecsemőn?! A macskák nyávogása a 220-520 hertzes frekvenciatartományban van, míg a babáké 300 és 600 hertz között mozog, tehát nagyon hasonlít rá.
Egy 2006-os tanulmány szerint az idősödő macskák agyában felhalmozódhat egy bizonyos fehérje, ami ugyanúgy mentális leépülést és az idegrendszeri pályák sérült működését okozhatja, mint az emberek esetében az Alzheimer-kór.
Bár a jókedvű és kiegyensúlyozott macska képét társítják a macskamentához, valójában csak a cicák fele kedveli az illatát. Sőt akad, amelyik közülük kimondottan érzékeny a szagára és nem állhatja. Ha a cicád esetében valamelyik macskaszülő utálta a macskamenta illatát, nagy eséllyel a tiéd is messzire elkerüli majd.
Ha létezne macskarendőrség, ott a cicák orráról vennének lenyomatot, hiszen az teljesen egyedi. Nincs két egyforma macskaorr.
Egy átlagos macskának 18 ujja van – öt-öt az első mancsain és 4-4 a hátsó lábain. Ám létezik egy genetikai mutáció – az ilyen cicák pontosan olyanok, mint a többi, csak éppen extra lábujjaik vannak. Ernest Hemingway kapott egyszer egy ilyen polidaktil cicát egy hajóskapitánytól, és a híres író házának környékén ennek a macskának a leszármazottai élnek; mindegyiknek vannak plusz lábujjai.
Ha több macska osztozik egy territóriumon – például az otthonodon –, annak érdekében, hogy elkerüljék az összeütközést, időszakosan felosztják egymás között, hogy melyikük éppen hol tartózkodik. Egy kísérlet során GPS nyomkövetőket szereltek macskákra és figyelték a mozgásukat. Egyértelműen felfedezhető volt, hogy adott helyen meghatározott idősávban tartózkodnak, aztán tovább állnak, hogy átadják a helyüket egy másik társuknak.
Bár nem olyan értelemben, mint egy erre kiképzett border collie, de tény, hogy a macska elég okos állat ahhoz, hogy felmérje, miként tudja irányba fordítani a gazdiját. Például amikor a lábadhoz törleszkedik, és nyolcasokat ír le, eléri, hogy hamarabb kapja meg a vacsoráját. Erre pedig még mi, gazdik is ráerősítünk, hiszen tényleg gyorsabban megyünk a tálkájához a noszogatásának köszönhetően.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek