hirdetés

Több mint 50 macska őrzi a világ egyik legrangosabb múzeumát

Hangai Lilla

2023. december 26 - Képek: Getty Images Hungary

Szentpéterváron található az Ermitázs, Oroszország vitathatatlanul leghíresebb és legnagyobb múzeuma. Sőt, a világ vezető múzeumai között is dobogós helyen áll a londoni Tate Galéria és a párizsi Louvre mellett. Évente 2-3 millió látogatót fogad. Na, ezt a múzeumot őrzik macskák!

hirdetés

A macskák a múzeum alagsorában élnek, nyáron a rakpartot és az Ermitázs előtti teret is birtokba vehetik. Régebben még a galériákba is bejárásuk volt.

Úgy ismerik őket, mint a kiállított festményeket

Irina Popovics, aki a macskaosztály vezetője, kijelentette, hogy a macskák „olyan ismertek, akár a [3 millió darabból álló] gyűjtemény”. 2010-ben Maria Khaltunen, a múzeum macskaprogramjának a vezetője úgy nyilatkozott, hogy abban az évben 60 macska őrizte a kiállított festményeket, bár a pontos számukról nem sokat lehet tudni. Az alkalmazottak között van egy belsős vicc is ezzel kapcsolatban, hogy „hivatalosan a múzeumnak csak 50 macskája lehetne”.

2013-as adatok alapján a macskák száma már 74-re rúgott, még úgy is, hogy mind ivartalanítva vannak. Arra is kitérünk mindjárt, hogy ez hogy lehetséges. A cicák a korábbi zord körülményeikkel ellentétben ma már minden földi jóban részesülnek. A nekik szánt ételeket külön konyhában készítik el, és figyelembe veszik a cicák egyedi igényeit is. Mert hogy azok vannak ám! Sőt, még egy kis kórház is található az adódó vészhelyzetekre, de saját mosógépük is van. Persze nem ők mosnak magukra, ilyennel nem terhelnék őket feleslegesen.

A macskák házában még arra is figyeltek, hogy az antiszociális egyedek is nyugalomra leljenek. Ebben az elszeparált helyiségben azok a macskák pihenhetnek édes magányukban, akik kevésbé igénylik a kapcsolatot a fajtársaikkal.

2013-tól adományok segítségével tartják fent az egerészek pompázatos körülményeit, amit egy állatokat megsegítő jótékonysági szervezet és egy állateledeleket gyártó valamint forgalmazó cég is támogat. Ha jók az értesüléseink, 2020-ban egy francia férfi örökségének egy kis részét ezekre a macskákra hagyta. Akkor úgy nyilatkoztak, hogy a nagylelkű adomány az alagsor felújítására fogják használni.

Az Ermitázs macskák egy ősi hagyományt elevenítenek meg

Az Ermitázsban fészkelő macskák már a 18. század óta jelen vannak a múzeumban. Az épület eredetileg a Téli Palota nevet viselte, és azért telepítették oda a macskákat 1745-ben Erzsébet orosz cárnő kérésére, hogy kordában tartsák a rágcsálópopulációt. Ráadásul a híresztelések szerint nem is akármilyen macskák ezek! James Rodgers, a BBC munkatársa kifejtette, hogy a hiedelem szerint a macskák a tatárföldi Kazanyból származnak, ami többek között arról is ismert, hogy kivételesen jó egerészekkel adományozza meg a világot. Sajnos a II. világháború az Ermitázs macskákra is lecsapott, feltehetően mind elpusztultak. A második generációnak a betelepítése azonban nem váratott magára sokáig, hiszen a patkányokon nem fogott a háború borzalma.

Az 1990-es évek végén az előbb már említett Maria Khaltunen indította a programot a szorgos macskák megsegítésére, akik addig meglehetősen rossz körülmények között tengődtek. 2007-től a múzeum örökbe is fogad otthontalan macskákat. 2015 óta pedig kihasználják az odalátogató több millió turistát is, akik miatt létrehoztak egy honlapot. Ezen a honlapon keresztül lehetőségünk van Ermitázs macskákat örökbefogadni.

A macskakolónia bizony egy igen varázslatos dolog. Van valami rejtélyes abban, ahogy ezek az állatok csoportba tömörülnek. Ebben a cikkben írtunk a The Hemingway Museum macskáiról, akik szinte mind polidaktil cicák, és egy őshöz vezethetők vissza, Snow White-hoz, Ernest Hemingway hófehér kedvencéhez.

macska kolónia macska történelem macskák a történelemből múzeumi macskakolónia történelem
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!