hirdetés

Így ért meg a macskád legegyszerűbben: kutatók fedték fel a titkot

Gerhát Petra

2025. február 16 - Képek forrása: Getty Images Hungary

Egy egyszerű mozdulat elég ahhoz, hogy megértsen a macskád. Tudod, melyik az? Már a kutatók is bebizonyították, hogy hatékony.

hirdetés

Mit meg nem adnánk azért, hogy gördülékenyebben kommunikálhassunk kedvenceinkkel! Minden bizonnyal nem csak e sorok írójának a fejében fordul meg rendszeresen, hogy vajon hogyan értené meg a macskája még jobban, hogy jót akar neki, ha egy gyógyszert szeretne beadni. A kenneles utazás okozta stressz is mérsékelhetőbb lenne, hogyha jobban megértene kedvencünk, de azt is könnyebben elmagyarázhatnánk nekik, miért nem célszerű szétkaparni a kanapé oldalát a tízezrekért vásárolt kaparófa helyett. Amihez hozzá sem szagol, természetesen. Nos, sajnos nem a fenti problémákra, hanem úgy általánosságban a kommunikációs akadályokra találtak megoldást.

A macska és gazdája közti kommunikációs akadályok leküzdhetőek

Így érthet meg könnyebben a macskánk a tudósok szerint

Nos, egyes kutatók is hasonlóképpen gondolkodhattak, amikor arra keresték a választ, vajon hogyan ért meg a macskánk bennünket a lehető legjobban. Eredményeiket a közelmúltban tették közzé a Nature magazin hasábjain. A tanulmány szerint ha úgy érezzük, hogy nem tudunk megfelelően kapcsolódni a család macskáihoz, akkor lehet, hogy csak

nem beszéljük a nyelvüket.

A kutatásuk kimutatta, hogy egyetlen egyszerű trükkel sokkal könnyebben megértenek majd minket a macskáink. A titok, hogy többet kell rájuk mosolyogni. De nem ám ember módra, az arcizmok segítségével, hanem macskaként, szemeink lassú összehúzásával, pislogva.

A pislogással idegenek is könnyebben kommunikálhatnak a cicákkal

„Tanulmányoztam az állatok viselkedését. Magam is macskatartó vagyok, ezért nagyszerű érzés bebizonyítani azt, hogy a macskák és az emberek így is tudnak kommunikálni. Sok cicatartó valószínűleg már sejtette ezt, így izgalmas, hogy végre bizonyítékot is találtunk rá” – nyilatkozta Karen McComb, a Sussexi Egyetem pszichológusa.

Két kutatást is végeztek

A kutatást levezénylő pszichológusok két kísérlettel bizonyították be a fentieket. Először 14 különböző háztartásból származó, összesen 21 macskát figyeltek meg. A tulajdonosoknak az volt a teendőjük, hogy üljenek le egy méterre a macskától, és lassan pislogjanak, amikor az rájuk néz. Kamerák segítségével dokumentálták mind a gazdi, mind a cica arckifejezését. Az eredményeket összehasonlították egy olyan helyzettel is, amikor a macska semmilyen választ nem kapott viselkedésére. Az eredmények megerősítették, hogy az állatok nagyobb valószínűséggel pislogtak lassan vissza gazdájukra, ha azok lassan pislogtak rájuk.

A második kísérletben 24 macskát és 8 fős gazdicsapatukat vizsgálták. A kutatók igyekeztek a lassú pislogással a macskákkal kapcsolatba lépni. A kontrollcsoportjukban egy olyan helyzetet is elemeztek, ahol a kutatók pislogás nélkül néztek az állatokra.

A macskák nemcsak hogy nagyobb valószínűséggel pislogtak vissza, de nagyobb valószínűséggel közeledtek is az emberek kezéhez a pislogás után.

Az eredmény nem meglepő a gazdiknak

Mint kiderült, a macskák sokkal jobban rá tudnak hangolódni az emberekre, mint az várható lett volna.

Otthon a saját macskáddal kipróbálhatod, de akár az utcán szembejövő cicákkal is tesztelhetjük. Remek módja annak, hogy erősítsük a kapcsolatot a macskákkal. Próbáljuk meg finoman összeszűkíteni a szemünket, mintha nyugodtan mosolyognánk, majd hunyjuk be egy-két másodpercre. Meg fogjuk látni, hogy ugyanígy reagálnak, amivel elkezdhetünk velük egyfajta kommunikációt

– magyarázta a pszichológus, aki azt is megerősítette, hogy a kutyák sokkal lelkesebbek, ha érzelmeiket kell kifejezniük. De mi, macskások ezt eddig is tudtuk.

 

kutatás lassú pislogás macska érzelmei
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!