hirdetés

Innen tudhatod, hogy fázik a macskád

Berek-Halász Beáta

2025. február 11 - Képek: Getty Images Hungary

Köztudott, hogy a macskák szeretik a meleget, és általában a napos helyeket keresve vándorolnak, hogy kedvükre sütkérezhessenek. De mi a helyzet akkor, ha nem süt a nap, ha hideg van és sötét? Mit tesznek ilyenkor, illetve mi mit tehetünk?

hirdetés

Vastag, szőrös bundájuk ellenére a macskák ugyanolyan érzékenyek a hidegre, mint az emberek és más állatok. Rájuk is figyelnünk kell a hűvös időszakban, ahogy magunkra is. Fontos megemlítenünk, hogy nemcsak a kinti, hanem a benti cicák is fázhatnak, ezért érdemes rájuk is kellő figyelmet fordítani. Honnan tudhatjuk, hogy fázik a macskánk?

Még a benti cicák is fázhatnak

Mikor van túl hideg a cicának?

A macskák meleg vérű lények, ami azt jelenti, hogy normál testhőmérsékletük 38 és 39 fok között van, tehát magasabb, mint a miénk. Ezt a hőmérsékletet kell tartaniuk ahhoz, hogy egészségesek maradjanak.

Természetesen vannak kivételek: az afrikai vadmacska leszármazottai, akik a sivatagi környezetben éltek, például sokkal inkább a meleg hőmérsékletet kedvelik, mint a hideget. Azonban egyes fajták, mint a szibériai macskák, alkalmazkodtak a hidegebb éghajlatokhoz.

A téli hónapokban a macskák általában ügyesen megtalálják a legkényelmesebb helyet a melegedéshez. Emellett bundájuk is kiváló szigetelést biztosít, hogy megvédje őket a hidegtől; még akkor is, amikor nekünk már túl hidegnek tűnik az idő. Azonban ha a hőmérséklet túl alacsonyra esik, hipotermia alakulhat ki, fagyást szenvedhetnek, valamint meg is fázhatnak.

Egyes macskák érzékenyebbek a hidegre, mint mások

Veszélyeztetettség

Ha kint hideg van, győződjünk meg róla, hogy a macskánk szabadon be tudjon jutni a házba, vagy a számára biztosított védett helyre. Utóbbi lehet a fészer, a műhely, de egy neki kialakított házikó is. Az állatok általában érzik, amikor már túl hideg van számukra, és mikor kellene bent melegedniük. Ha szélsőséges az időjárás, például hóviharok vannak, a legjobb, ha bent tartjuk őket, amíg a rossz idő el nem múlik. Emellett mindenképpen érdemes figyelnünk arra, hogy egyes macskák érzékenyebbek a hidegre, mint mások.

Ez különösen igaz a következőkre:

  • idős macskák;
  • beteg macskák;
  • kiscicák;
  • bizonyos fajták, akiknek kevés, vagy egyáltalán nincs szőrük.

Ha szőrmókunk nem talál meleg helyet, testhőmérséklete veszélyesen alacsonyra csökkenhet

Jelek, hogy fázik a macska

Ha kedvencünk fázik, valószínűleg olyan helyet keres majd, ahol kényelmesen összegömbölyödve melegedhet, hogy ezzel a pózzal megőrizze a teste által kibocsátott hőt. Ha egyébként normálisan viselkedik, akkor nincs miért aggódni. Azonban ha szőrmókunk nem talál meleg helyet, a testhőmérséklete veszélyesen alacsonyra csökkenhet, ami hipotermiához vezet. Odakint pedig akár fagyási sérülések is kialakulhatnak.

A macskák általában reszketnek, hogy melegen tartsák magukat a hidegben. Azonban ha túlzottan lehűlnek, előfordulhat, hogy abbahagyják a reszketést; ez már nagyon veszélyes állapot.

A hipotermia jelei a macskánál:

  • hideg fülek, mancsok és orr;
  • sápadt íny;
  • gyengeség, lassú mozgás;
  • lassú szívverés és légzés;
  • zavarodottság és ügyetlenség;
  • összeesés és eszméletvesztés.

Ezek azonban más súlyos egészségi állapotokra is utalhatnak. Így ha ilyesmit észlelünk, mindenképpen vigyük orvoshoz a macskát!

Ha hipotermiára utaló jeleket tapasztalunk, azonnal orvosi segítség kell

A fagyás jelei macskáknál:

  • az érintett terület sápadt, szürke vagy kékes árnyalatú lehet;
  • a macska fájdalmat jelez, amikor az adott területet megérintik;
  • hólyagok vagy bőrfekélyek;
  • feketedett vagy elhalt bőr.

A hipotermia és a fagyás rendkívül veszélyesek, azonnali orvosi beavatkozást igényelnek.

Elsősegélynyújtás hipotermia esetén

  • Ha a macska vizes, töröljük szárazra egy törülközővel. A nedves bunda tovább hűti az állatot.
  • Lazán csavarjuk be egy takaróba vagy törülközőbe.
  • Próbáljunk neki langyos vizet adni.
  • Fokozatosan emeljük a környezetében lévő hőmérsékletet a házban vagy az autóban, miközben kapcsolatba lépünk az állatorvossal vagy úton vagyunk hozzá.
  • Ne melegítsük fel őket túl gyorsan, mert az is problémákat okozhat. Forró vízmelegítővel vagy elektromos fűtőpaddal pedig ne kockáztassunk, nehogy esetleg megégessük őket.

Ha kinti macskánk vizes, óvatosan töröljük meg!

Így tartsuk melegen

Nincs szükség arra, hogy sok pénzt költsünk a macskánk melegen tartására. Ha a benti hőmérséklet nem csökken 7 fok alá, nincs szükség arra, hogy a fűtést a macskád érdekében kapcsold be. Még ha mi fázunk is, ők nem, szóval nem kell félnünk, hogy a cicusnak baja lesz.

Íme, néhány tipp, miként tartsuk melegen kedvencünket:

  • Készítsünk neki kényelmes fekhelyet. Nem szükséges drága macskaágyakat vásárolni ahhoz, hogy melegen tartsuk: a kartondobozok, amelyeket takarókkal vagy régi pulóverekkel kibélelünk, tökéletesen megfelelnek a célnak. Pláne, ha arra is ügyelünk, hogy egy csendes, meleg és száraz helyre tegyük, a huzatos területektől távol.
  • Tartsuk bent szőrmókunkat éjszaka. A legjobb, ha a macskánkat egész évben bent tartjuk az éjszakai órákban. Főképp télen, amikor éjjel a hőmérséklet különösen alacsonyra süllyedhet.
  • Ügyeljünk arra, hogy minden kijáratot lezárjunk, a szökés kivédése érdekében, valamint biztosítsunk számára macska-WC-t, ahol elvégezheti kis- és nagydolgait.
  • Szárítsuk meg a cicát, ha kint volt az esőben vagy a hóban; ha nedves a bundája, jobban fázhat. Amennyiben stresszesnek tűnik a szárítástól, hagyjuk magára a művelet végén. Biztosítsunk számára egy meleg helyet, ahol teljesen megszáradhat, és meg is pihenhet.
benti macska fagyás fázik a macska hipotermia kinti macska megfázás téli hideg téli veszélyek
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!