A Fehér Házban élő macskák színes, érdekes története: Willow Biden nem az első az elnöki rezidencián
2023. január 15 - Képek: Getty Images Hungary, Willow Biden Instagram, Gerald R. Ford Presidental Library Twitter, Ford’s Theatre NPS Twitter
2023. január 15 - Képek: Getty Images Hungary, Willow Biden Instagram, Gerald R. Ford Presidental Library Twitter, Ford’s Theatre NPS Twitter
Amikor Jill Biden 2020 szeptemberében úgy nyilatkozott egy riporternek, hogy: szeretne macskát, ha a férje megnyeri az elnökválasztást, az amerikai macskamániások lézerfókusza több mint egy évig a first ladyre szegeződött. Pattanásig feszült idegekkel vártak a mikorra, a hogyanra és a milyenre.
A 2020-as választások előtti estén egy pennsylvaniai farmon tartott kampánygyűlésen egy szürke, rövid szőrű cirmos ugrott fel a színpadra, pontosan Biden elé. Az elnökjelölt beszéd közben nyugtázta a cica jelenlétét, majd megállt egy pillanatra. A macska azonban nem zavartatta magát, és helyet foglalt az első sorban egy üres széken. A vakmerő és magabiztos cicus ma már a Willow Biden névre hallgat, és 2022 januárjában költözött be a Fehér Házba. Ezzel egyidőben Joe Biden lett a 11. elnök, aki a Pennsylvania Avenue 1600-at egy macskával osztja meg.
Abraham Lincoln volt az első elnök, aki házi kedvencként tartott macskákat. Tabby és Dixie nevű kedvenceit William Seward külügyminiszter ajándékozta neki. Andrew Hager, az Elnöki Kisállatmúzeum rezidens történésze úgy véli, hogy az első macskák, akik a Fehér Ház területén éltek névtelenek lehettek, ugyanis a 19. század közepén még inkább hasznos rágcsálóírtóként tekintettek rájuk, mint kedvencként.
Lincoln szeretete a bajszos bajkeverők iránt azonban még a mai napig sem homályosult el a történelem forgatagában. „Állítólag egy macskát etetett egy tányérból, mire Mary Lincoln, a felesége megszólalt: Tudod, ez nem túl tiszteletreméltó; ez egy nagyon tisztes ház és kormányszék, nem szabadna tányérból etetned a macskákat. Lincoln erre egyszerűen ezt válaszolta: Nos, ha ez elég jó volt James Buchanannek, (az Egyesült Államok 15. elnöke) akkor elég jó ennek a macskának is. – mesélte Andrew Hager.
Arra a kérdésre, hogy a férjének van-e hobbija, Mary egyszerűen azt válaszolta, hogy: a macskák. Van egy olyan érzésünk, hogy remekül megértettük volna magunkat vele.
1878-ban, miután David B. Sickels a bangkoki konzul megtudta, hogy Rutherford B. Hayes, 19. amerikai elnök felesége, Lucy rajong a macskákért, küldött neki egy cicát, aki tudomása szerint az első sziámi volt, amelyik átlépte az USA határát. A mahagóni színű cicus 1879-ben érkezett, és azonnal belopta magát a first lady szívébe. Azonban egy hirtelen és titokzatos betegség még az első év letelte előtt elvitte a Siam nevű cicát. Az orvos hallal, csirkével, kacsával, tejszínnel, osztrigával, marhahústeával és tejjel háromóránként kezelte, de nem sikerült megmentenie.
Siam halála után az elnök asszisztense továbbította földi maradványait a Mezőgazdasági Minisztériumnak, hogy megőrizzék az utókor számára. A tragédia itt azonban nem ért véget! Siam holttestét rossz helyre tették, amit sajnos sosem találtak meg sem a Mezőgazdasági Minisztérium, sem a Smithsonian Intézet gyűjteményében végzett kutatások ellenére sem.
A soron következő generációkban több elnök is élvezte a macskák társaságát; köztük Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson, Calvin Coolidge és John F. Kennedy.
Ám a következő cica, aki igazán legendássá vált, Gerald Ford (38. elnök) lányához, Susanhoz tartozott. Shan szintén egy sziámi cica volt, aki szívesen bújt meg a Lincoln hálószobában a bútorok alatt. Shannak szerepelnie kellett volna a first lady, Betty Ford hivatalos portréján is, de aznap nem volt hangulatban. Hogy ennek nyomatékot adjon, Mrs. Ford titkárát úgy harapta ujjon, hogy azt meg kellett műteni.
Shan átengedte az elnöki rezidenciát Amy Carter (Jimmy Carter, 39. elnök lánya) Misty Malarky Ying Yangjának, egy odaadó sziámi kandúrnak. Ez a cicus volt Szabó Gábor gitáros 1977-es jazz-kompozíciójának névadó múzsája is.
Misty után Socks Clinton költözhetett a Fehér Házba. A jólnevelten szmokingot viselő kóbor mai szóhasználattal élve jól helyezkedett. (Isten ments’, hogy aranyásónak nevezzük!) Kiscicaként Chelsea Clinton (Bill és Hillary lánya) karjába ugrott, és esze ágában sem volt feladni az oltalmazó karok biztonságát.
Otthon érezte magát Bill Clinton (42. elnök) vállán, az Ovális Iroda masszív íróasztala mögött, és a pódium tetején a Fehér Ház tárgyalójában is. Segítőkész volt a fiatal amerikaiak nagyköveteként is. Valószínűleg ez is segítette az elnök úr népszerűségét a botrányáig, ugyanis rendkívül közel hozta őt így a közemberekhez.
Amikor Socks 2001-ben elhagyta a Fehér Házat, India, a Bush család tulajdonában lévő fekete szépség költözött be helyére, akik 2009-ben bekövetkezett haláláig a rezidencián élt.
Ezek a cicák fajtájuk szóvivői lettek, hiszen a házimacskák jelenléte a Fehér Házban emeli a cicák státuszát a közvélemény szemében. A menhelyeken 2-3-szor nagyobb eséllyel kerülnek a cicák elaltatásra, mint a kutyák; így azonban talán mások is felismerik, hogy mekkora érték rejlik bennük.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek