hirdetés

Ezt a világmegváltó eszközt köszönhetjük a fehér macskáknak

Hangai Lilla

2023. július 17 - Képek: Getty Images Hungary

El kell ismerned, hogy van ezekben a macskákban valami igazán meghökkentő! Tisztának és feddhetetlennek tűnnek, ami éles kontrasztban áll ezekre az állatokra általában jellemző tulajdonságokkal. Nem hagy minket nyugodni ez a kettősség!

hirdetés

A fehér macskák abszolút lenyűgöznek bennünket, főleg akkor, ha kandúrok. Valamiért így még ellentmondásosabb a megjelenésük. Na de lássuk máris, milyen érdekességeket rejt ez a szőrszín – egészen pontosan a színnek a hiánya. Azonnal kifejtjük, mit is értünk ez alatt.

A fehér árnyalat valójában a pigmentáció hiánya.

1.) A tiszta fehér bunda a legritkább

A fehér a pigmentáció hiánya, nem szín. A KIT nevű gén W formája nyomja el a melanintermelődést. A W gén lehet recesszív (rejtett) vagy domináns is. A szerencsés gének és kombinációik határozzák meg, hogy a macska teljesen fehér lesz-e vagy foltos. A macskák csak körülbelül 5%-ának van teljesen fehér bundája” – magyarázza dr. Hannah Hart állatorvos.

„A recesszív W gén kópiáit hordozó fehér cicák feje tetején látható egy halvány színfolt, amelyet koponyakupaknak neveznek. Ilyen színű lenne a macska, ha a melanin termelést nem nyomná el a W gén. Ez azonban eltűnik, amikor a cicák levedlik kölyökkori bundájukat” – fűzte még hozzá Teresa Keiger, a Cat Fanciers’ Association (CFA) bírája.

2.) A gén a szemszínt is befolyásolja

A bunda mintázatáért felelős gén a szemszínt is meghatározza, akárcsak a kutyák esetében például a merle mintázat. Minden kiscica kék szemmel születik, ami szintén a pigmentáció hiányában kék. A kék árnyalat valójában a fény visszaverődése az íriszről. Körülbelül 4-6 hetes korban a melanociták (festéksejtek) működésbe lépnek, és kialakul az írisz pigmentációja, aminek következtében a macska szeme sárgás, zöldes, rezes vagy borostyán színű árnyalatot kap. Minél több a melanocita, annál kevesebb fény verődik vissza az íriszről, és annál sötétebb a macska szeme.

A W génnek köszönhetően a fehér macskák szeme világos színű lesz; gyakran kék, de persze náluk is megjelenhetnek a világosabb sárgás és zöldes árnyalatok. Jellemző lehet rájuk a heterokrómia is, vagyis amikor a szemeknek különböző színük van. Ezt a melanociták egyenlőtlen vándorlása okozza.

3.) A fehér macskák gyakran siketek

A W gén a melanoblasztok, a melanociták elősejtjeinek számának csökkenését is okozza. A melanoblasztok a fejlődés során a fülbe vándorolnak, ahol nagy szerepet játszanak a kémiai egyensúly fenntartásában és szabályozásában. Nélkülük a kémiai egyensúlyhiány következtében a belső fül kis szőrszálai elhalnak, a macskák pedig siketté válnak.

A két kék szemmel rendelkező fehér macskák nagyjából 80%-a körülbelül négy napos korában elveszti a hallását. Ellenben a fehér alapon foltokkal rendelkező, fehér foltos vagy a teljesen fehér, de a fejükön színes foltos macskákat szinte egyáltalán nem fenyegeti az a probléma. A heterokrómiás macskák siketek lehetnek ugyanazon az oldalon, ahol a kék szemük van.

Hófehér török angóra kék szemekkel.

4.) Öröm az ürümben: segítenek a siketséget kezelni az embereknél

A siket fehér macskák ideális alanyok annak tanulmányozására, hogy a halláskárosodás hogyan hat az emberekre. A hallássérült emberek segítésére valaha készült legsikeresebb eszköz, a cochleáris implantátum is a siket fehér macskák bevonásával végzett kutatás közvetlen eredményeiből származik.

5.) Nagyobb esélyük van leégni a napon

Ugyan bármilyen macska képes leégni a tűző napon, a melanin hiányában a fehér macskák nagyobb kockázatnak vannak kitéve; főleg azok a területek, amelyeket kevesebb szőr fed.
A napégés a macskák számára is pont olyan fájdalmas lehet, mint nekünk, és náluk is okozhat bőrrákot. Ha megteheted, ne engedd ki tűző napra kedvencedet, főleg 10 és 16 óra között.

Valóban visszafogottabbak lennének?

6.) A fehér macskák visszahúzódóak és nyugodtak

Egy 2012-es tanulmány eredményei szerint van összefüggés a bunda színe és a macska személyisége között. A tesztek alapján arra az eredményre jutottak, hogy a fehér cicák kevésbé aktívak és félénkebbek különböző színű társaiktól. Egy 2016-os tanulmány azonban megcáfolta ezeket az eredményeket és azt állapította meg, hogy a bunda színe nem függ össze az állat jellemvonásaival. Ezt kizárólag a nevelés és a személyiség határozza meg, esetleg ha fajtatiszta macskáról van szó, az adott fajtára jellemző attribútumok. Neked mik a tapasztalataid a témával kapcsolatban?

bunda fehér macska genetika macska bunda macska szín macska színe siketség tanulmány
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!