7 bámulatos tény a fekete-fehér macskákról
2023. július 15 - Képek: Getty Images Hungary
2023. július 15 - Képek: Getty Images Hungary
Ezek az elegánsan öltözött macskák számos meghökkentő titkot rejtegetnek a szofisztikált megjelenésük mögött.
Íme, a fekete-fehér macskák bundájához kapcsolódó érdekességek.
A fekete-fehér kombináció számos bámulatos mintában manifesztálódhat. A szmoking rajzolatúak, ahogy arra a név is utal, általában fekete cicák, akiknek a mellkasa és a mancsa fehér. A boci mintás macskák fehér alapon fekete foltosak, hasonlóan a díszítés névadóihoz. A köpenyminta fehér alapon jelöli a háton megjelenő nagy kiterjedésű fekete foltot, míg a kalap és nyereg kombináció a fehér alapon megjelenő fekete fejet és a háton lévő nagyobb kiterjedésű foltot jelöli. A kutyák esetében ezt a foltos mintázatot piebaldnak hívják; a kifejezést néha használják a macskákra is. És ez csak a néhány leggyakoribb volt a szó szerint végtelen lehetőségek közül. A következő pontban erre is magyarázatot adunk.
Természetesen a fekete-fehér macskák is embrió korukban kapják meg a mintázatukat és a színüket, azonban hogy ez hogyan zajlik, az az újabb kutatásoknak köszönhetően végre tisztázódni látszik. Sokáig úgy tartották, hogy mintázatukat a lassan mozgó pigmentsejtek okozzák, amelyek nem tudták elérni az embrió minden részét, mielőtt az teljesen kifejlődött volna; így fehér foltok maradtak a pigmenthiányos területeken. Az újabb elmélet szerint azonban ezek a pigmentsejtek véletlenszerűen mozognak és szaporodnak az embrió fejlődése során, tehát nem követnek semmilyen konkrét genetikai mintát. Érdekes módon ennek köszönhetően nincs két teljesen egyforma fekete-fehér mintázat. Még akkor sem lenne, ha klónoznánk a macskát!
Az előbb is említett 2016-os tanulmány eredményei az emberi gyógyászatban is felhasználhatók. Ezek a sejtek lassabban reagálnak a biológiai ingerekre, valamint ahogy írtuk, a mozgásuk is véletlenszerű. Ez segíthet rávilágítani a hibás sejtfejlődés miatt fellépő emberi egészségügyi problémákra.
A kalikó és teknőctarka macskák általában nőstények, míg a vörös cirmosok szinte minden esetben kandúrok; ezt az eloszlást a pigmentet előidéző, X kromoszómához kapcsolódó gén szabályozza. Ezzel szemben a fekete-fehér macskák között hasonló arányban találunk lányokat és fiúkat.
Az összes többi macskához hasonlóan ők is kék szemmel születnek, ám idősebb korukra a kék árnyalat megtartása helyett borostyán, esetleg sárgás szín megjelenése ellenében sűrűn lesz zöld a szemük.
Ha hihetünk a felméréseknek, a fekete-fehér kombináció kifejezetten sűrűn előfordul, így nem számít különlegesnek vagy egyedinek. Többek között ez is az oka, hogy az adoptálás során hátrányból indulnak.
Mi mindig azt szoktuk tanácsolni, hogy soha ne a macska fajtája, színe vagy neme alapján válassz! A legfontosabb, hogy leendő kedvenced és közted meglegyen a kémia. Így ha elmész a menhelyre, hogy megnézd a cicákat, mindegyiknek egyforma esélyt adj, akkor is, ha a lelki szemeid előtt már ott lebeg a szerinted tökéletes társad. Ígérjük, ezzel a technikával nem fogsz mellé!
Ráadásul ha az olyan zsenik, mint Shakespeare, Beethoven vagy Newton meglátta a fekete-fehér macskákban a szépséget, akkor mi egyszerű emberek is megtanulhatjuk azt értékelni.
Egy időben az a hír járta a szmokingos macskákról, hogy a jólöltözöttségük miatt még a Metropolitan Operaházba is belépést nyertek. Bár az ötlet mókás és kedves, sajnos nem igaz. Az operaházba a segítőkutyákon kívül más állat nem léphet be; még akkor sem, ha szmokingot visel.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek