A fekete macska 7 titka: ezeket még nem tudtad róla
2024. október 27 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 27 - Képek: Getty Images Hungary
Bár nem ma van a fekete macskák világnapja, a Halloween egyre közeleg, aminek apropóján hoztunk néhány érdekességet, hogy még jobban megismerhesd ezeket a különleges élőlényeket.
A fekete macska sok olvasónk kedvence, ami egyáltalán nem meglepő: amellett, hogy csodaszépek, cseppet misztikusak is. Utóbbinak főként történelmi okai vannak, ám szerintünk a lényükben is van valami egyedi és elegáns, ami miatt könnyen rabul ejtenek. Vegyük sorra, miben rejlik a varázsuk!
Sokszor keresztezi az utadat fekete macska? Ne aggódj, nem kell rossz óment sejtened mögötte, a magyarázat sokkal kézenfekvőbb: ez a leggyakoribb szín a cicák között.
A fekete macskáknál domináns az eumelanin, azaz a fekete szőrzet kialakításához szükséges pigmentért felelős gén. Elég, ha az egyik szülőtől örökli, a cica máris fekete lesz. Ez pedig roppant hálás dolog, hiszen a túlélést szolgálja: a kormos macskák sötétben kevésbé látszanak, így könnyebben ejtik el a prédát.
Ha már említettük a fekete cicákat övező félelmet, szeretnénk azon nyomban el is oszlatni: kormos kedvenceink egyáltalán nem hoznak balszerencsét! A babonák oka, hogy korábban összefüggésbe hozták őket a boszorkánysággal, ahogy a középkorban számos más bűnt is a doromboló jószágok számlájára írtak. Az emiatt elszenvedett rengeteg sérelemről ebben a cikkünben írtunk részletesen. Szerencsére azóta a józan ész vette át az uralmat, és ma már – reményeink szerint! – mindenki belátja, hogy ezeknek a félelmeknekaz égvilágon semmi értelme nincs!
Ahogy a te hajad is világosodik nyáron, úgy a fekete macskák szőre is kifakulhat, ha sok időt töltenek a napon. Ilyenkor a bundájuk világos vörössé vagy narancsos árnyalatúvá válhat. Ez a benti cicákkal is megtörténhet, ha sokat fekszenek az ablakban. Mivel a bunda nem tud visszapigmentálódni, így az új szín egészen addig megmarad, míg kedvenced le nem vedli a szőrét.
Bármelyik macskafajta esetében születhet fekete példány, ám a bombay macska kizárólag az lehet. Az 50-es években, a burma és az amerikai rövidszőrű keresztezéséből született fajtát éppen ezért szobapárducként is emlegetik.
A már említett eumelanin a bunda mellett a szemek színét is meghatározza. Emiatt a fekete cicák szeme többnyire aranyló sárga vagy narancsos-vöröses, illetve zöld. A kiscicák, ahogy az embergyerekek, kék szemmel születnek, majd a 4-8. hét között kezd el kialakulni a végleges szemszínük. Ez a folyamat körülbelül 3-4 hónapos korukig eltart.
Genetikájuknak köszönhetően számos fertőzéssel szemben ellenállóbbak, mint a más színű cicák.
Bár a fekete szín a leggyakoribb, annak az esélye, hogy teljesen kormos macskával találkozz, mégis alacsony: a talppárnáik vagy a bajuszuk gyakran eltérő színűek, ahogy kisebb-nagyobb eltérő szőrpamacsok vagy foltok is megtörhetik az összképet.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek