hirdetés

Miért ennyire függetlenek a macskák? Természetükbe van kódolva a szabadság

Ferenczi Deborah

2022. december 11 - Képek: Getty Images Hungary

Bizonyosan te is észrevetted már, hogy a macskák egészen másfajta törődést igényelnek, mint a többi háziállat. Közel sem keresik annyira az ember közelségét, mint a kutyák, és számukra szinte ismeretlen probléma a szeparációs szorongás. A cicák módfelett függetlenek, akik imádják a magányt, és legtöbbjük nem rémül meg attól, ha a gazdi távol van.

hirdetés

Amint azt sok macskatulajdonos tudja, a cicák rendkívül függetlenek, de egyben nagyon mélyen kötődnek is az emberekhez. Azonban egy tanulmány bebizonyította, hogy például egyáltalán nem jellemző rájuk a szeparációs szorongás.

Nem zavarja őket a gazdáik távolléte

A Plos One folyóiratban megjelent tanulmány szerint a macskákat kevésbé viseli meg, ha a gazdájuk távol van otthonától, vagy ha éppen kevesebb ideje jut arra, hogy foglalkozzon az állattal. Megdöbbentő, de a cicákat ez egyáltalán nem érinti rosszul, sőt igazán kellemesen érzik magukat még a gazdájuk nélkül is. A Lincoln Egyetem állatviselkedési szakértőiből álló csoport, amely a vizsgálatot végezte, arra a következtetésre jutott, hogy míg a kutyusok egyfajta bázisként tekintenek a gazdáikra, addig a macskák egészen másképpen, sokkal inkább partnerként gondolnak tulajdonosaikra. Valószínűsíthetően ennek az oka abban keresendő, hogy nem függenek az embertől, hanem önként választják őket arra, hogy együtt éljenek velük. De valójában ember nélkül is kifejezetten jól boldogulnának ezek az állatok.

Nem függenek a gazdájuktól

Hogy érthetően fogalmazzunk, míg a kutyák az emberektől függenek a védelem és a biztonság szempontjából, addig a cicák kevésbé. Éppen ezért a tanulmány társszerzője, Daniel Mills úgy véli, hogy a macska az egyik legideálisabb házi kedvenc azoknak a gazdiknak, akik sokat túlóráznak, dolgoznak a mindennapokban.

Ritka a szeparációs szorongás

Korábbi kutatások azt sugallták, hogy egyes macskák gyakran szeparációs szorongás jeleit mutatják, amikor a gazdáik magukra hagyják őket. Azonban az adott vizsgálat szerint sokkal függetlenebbeknek bizonyultak ezen állatok, mint például a kutyák. Sőt, amit sokan szeparációs szorongásnak vélnek, az valójában inkább frusztráció jele. A tanulmány részeként a kutatók 20 macskák közötti kapcsolatot figyeltek meg. A házi kedvenceket ismeretlen környezetbe helyezve gazdáikkal, idegenekkel vagy éppen egyedül. Különböző forgatókönyvek alapján figyelték meg a cicák által keresett kontaktus mennyiségét, a passzív viselkedés szintjét, és a gazdi távolléte miatti szorongás jeleit. Bár valóbban kissé hangosabbak voltak akkor, mikor nem a gazdi, hanem egy idegen vigyázott rájuk, mégis nem volt arra vonatkozó bizonyíték, hogy szeparációs szorongás jelentkezne esetükben.

Miért függetlenek?

Nos, mint az előbbiekben is említettük, függetlenségük elsődleges oka abból fakad, hogy nincs szükségük a létfenntartáshoz az emberre, és ezzel maximálisan tisztában is vannak. Továbbá evolúciós okokra is visszavezethető ez a magatartásforma, hiszen míg a kutya vagy éppen az őse, a farkas falkákban mozgott, addig a macskafélék mindig magányos vadászok voltak. Így soha nem alkalmazkodtak önként fajtársaikhoz, éppen ezért genetikailag nem alakult ki esetükben az, hogy hajlamosak legyenek az együttműködésre, vagy éppen a behódolásra. A macska természeténél fogva független, szabad, és bár a ragaszkodásra és a szeretetre igenis képes, mégsem függ mástól, kizárólag önmagától.

ember macska kötődés független macska kötődés kutatás macska személyisége macska szeretet miért szeparációs szorongás szorongás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!