Lenyűgöző módon választanak párt maguknak a gepárdok
2025. január 2 - Képek: Getty Imagey Hungary
2025. január 2 - Képek: Getty Imagey Hungary
A gepárdok szaporodási stratégiáinak és párzási rituáléinak megértése sokkal közelebb vihet minket magának a fajnak a megértéshez is. Ez pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a sebezhető státuszban lévő macskafélét (a gepárd nem tartozik a nagymacskák közé) megóvjuk az utókor számára.
A leggyorsabb szárazföldi emlősfaj nőstényei az ivarzás során több hímmel is párosodhatnak, ami növeli a genetikai sokféleséget, ezáltal segítve a vadpopulációk fennmaradását. Mintegy másfél hónapos vemhesség után általában 2–4 kölyökből álló almot hoznak a világra. De ez már a végterméke azon szokásoknak és rítusoknak, amelyek elindítják a folyamatot. Ma pedig ezekről lesz szó, vagyis a gepárd párválasztási és szaporodási rituáléi kerülnek terítékre.
Azért mondjuk, hogy is, mert az oroszlánok hímjeinél is gyakran megjelenik ez a szervezeti egység. Egy olyan egyedülálló stratégiáról van szó, amely során általában 2 vagy 3 hím – akik gyakran testvérek – csoportot alkotnak. Ez azért rendkívül előnyös számukra, mert így nagyobb hatásfokkal monopolizálhatják a környezetükben lévő nőstényeket, valamint védik magukat más hímek támadásaival szemben is. Ezek pedig mind azért kiváló stratégiák, mert ezzel növelhetik a szaporodási sikereik számát.
Minden egyes gepárdnak megvan a saját territóriuma, amelyben a hímek területei több nőstényével is átfedésben lehetnek. Ez nagyon hasonlít a vadon élő házi macskák berendezkedéséhez. Azzal a kivétellel, hogy náluk a nőstények tömörülnek kolóniákba, a hímek pedig magányosan járják be a területükön található kolóniákat. Visszatérve a gepárdokra – sokkolóan hathat, hogy a megfigyelések szerint a koalíciók tagjai egyidejűleg is párosodhatnak egy fogékony nősténnyel, ami túlmutat a macskafélék normáin.
2017-ben rögzítettek például egy esetet, amely során egy 4 fős koalíció egy olyan nőstényt szemelt ki magának az afrikai Kgalagadi Transfrontier Parkban, amely nem volt fogékony a párzás lehetőségére. Olyannyira helybenhagyták a szerencsétlen állatot, hogy annak számos mély seb keletkezett a hátán, és a szája és tele volt vérrel. A szakértők szerint ez az udvarlási technika kifejezetten ritka. Ugyanis ha a nőstény fogékony a szerelemre, minden esetben szétspricceli a vizeletét, hogy magához vonzza a potenciális lovagokat. Ebben az esetben ez szinte biztos, hogy nem történt meg, a hímek azonban valami miatt mégis a közeledés mellett döntöttek.
Mintha csak egy gengszterfilmet néznénk:
Sok más vadon élő állattól eltérően a gepárdok világában általában a nőstény kezdeményezi az udvarlást a fentebb már részletezett módon. Mindkét nem általában 20–24 hónapos kor körül éri el az ivarérettséget, bár a hímeknél előfordulhat, hogy valamivel tovább tart, mire aktívan részt vesznek a párzási folyamatban. (A nőstény gepárdoknál az úgynevezett ovulációindukáció figyelhető meg, ami azt jelenti, hogy a fogantatáshoz szükséges petesejt csak a párzási viselkedés megkezdése után szabadul fel.) A vizelet szétpermetezése mellett pedig csalogató hívást is használnak, amelyek így különösen hatásos kombinációt alkotnak.
Amint egy nőstény gepárd sikeresen felkeltette egy hím figyelmét, egy sor találkozás következik, mondhatni randevú, amelyek gyakran több napig is eltarthatnak. A nőstény általában méret és erő alapján választja ki az általa alkalmasnak ítélt hímet. A hím játékosan üldözőbe veszi a nőstényt, megkezdődik a harc. A találkák furcsa, de lenyűgöző párzási tánccal telnek, amelyeket dorombolás, szuszogás és fújáshoz hasonlatos hangok kísérnek, miután a páros összemelegedett. A fiú élelmet is visz a lánynak, hogy ezzel fejezze ki eltökéltségét és odaadását.
Így kezdődik a tánc:
Bár a gepárdok sem egy életre választanak párt, ahogy az a macskaféléknél általános, egy hím és egy nőstény ha sikeresen párosodik, a pár hosszabb ideig együtt maradhat. Bár nem ez a jellemző. Ez a jelenség befolyásolja a nőstény által élete során választott partnerek számát is, ami közvetve növeli a gepárdpopulációk genetikai sokféleségét, és csökkenti a beltenyésztés kockázatát is. Ezt támogatja az a jellemzőjük is, hogy a fajnak nincs meghatározott párzási időszaka. A nőstények az év bármely szakában párosodhatnak.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek