hirdetés

A macskák is képesek gyászolni? Őket is megrázza egy szerettük elvesztése

Ferenczi Deborah

2023. január 11 - Képek: Getty Images Hungary

Sokan úgy vélik, hogy az állatok, hasonlóképpen az emberekhez, képesek gyászolni. Sőt, hasonló traumaként élik meg azt, ha elveszítik gazdájukat, mint mikor az ember veszít el egy szeretett személyt. Ez pedig tökéletes bizonyítéka annak, hogy milyen mély és őszinte kapcsolat tud kialakulni ember és állat között.

hirdetés

Annak ellenére, hogy a macskák nem tudják elmondani, hogy pontosan mit éreznek, mégis a viselkedésük alapján egyértelműen lehet következtetni arra, hogy min mennek keresztül. Hasonlóképpen az emberhez, képesek olyan mély érzelmeket megélni, mint a boldogság, a szomorúság, a birtoklási vágy, a düh, a félelem és a gyász.

Melyek a gyász jelei?

A gyász olyan mély érzelem, melyre lehetetlen nem reagálni, mind fizikai, mind érzelmi síkon. Így egyértelműen jelentkeznek olyan tünetek, melyek arra utalnak, hogy a macska komoly gyászfolyamaton megy keresztül. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a viselkedésben történő változásokat, amik arra utalnak, hogy a cica egy traumát próbál feldolgozni.

A viselkedésben történő változások egyértelműen arra utalnak, hogy szenved az állat, és komoly gyászfolyamaton megy keresztül. Sajnálatos módon ezt az érzést nem lehet csökkenteni, hiszen ez egy abszolút természetes folyamata az elvesztésnek.

Sokszor várják, hogy az elhunyt visszatérjen

Szintén megfigyelhető, hogy sokszor várják, hogy az elhunyt visszatérjen, hiszen nem teljesen tudják felfogni az eltávozás véglegességét. Ilyenkor megfigyelhető, hogy az ajtóban várják a gazdájukat, vagy éppen a ruhái között kotorásznak, és így próbálják jelezni, hogy nem értik az eltűnésének az indokát. Ez olyan állatoknál, akik rendkívül ragaszkodtak a gazdájukhoz, akár évekig is eltarthat.

Kimutatható jelei vannak a gyásznak

Még mindig sokan rendkívül szkeptikusak a témával kapcsolatban, azonban napjainkra már több kutatás is bebizonyította, hogy a macskák valóban gyászolnak. Az American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA) 1996-ban végzett felmérése, illetve a Companion Animal Mourning Project nevű tanulmány rendkívül komoly kutatást végzett a témában, ezzel is bebizonyítva azt, hogy az állatok igenis képesek a gyász érzésére. A kutatáshoz olyan állatokat vizsgáltak, akik elvesztették szerettüket. Náluk a következő változásokat figyelték meg:

  • A macskák 46%-ának csökkent az étvágya.
  • Sok cica többet aludt a szokásosnál, míg néhányan álmatlanságban szenvedtek, illetve páran megváltoztatták az addigi alvóhelyüket.
  • A macskák körülbelül 70%-a változtatott nyávogási szokásain.
  • Gyakran ragaszkodóbbak lettek.

Összességében a macskák 65%-ánál lehetett egyértelmű jeleket beazonosítani arra vonatkozóan, hogy megváltozott a viselkedésük a szerettük elvesztése után. Ez egyébként megdöbbentő módon nemcsak emberre, hanem macska társra is igaz volt.

Hogyan segíthetek a macskámnak megbirkózni a bánattal?

Felmerülhet a kérdés, hogy miként lehet segíteni a gyászoló cicának, hogy ezen a folyamaton átjusson. Nos, elsősorban azt fontos kihangsúlyozni, hogy teljesen nem lehet ebből kizökkenteni az állatot, hiszen mély fájdalommal küzd, ami alapvetően egy természetes folyamat. Abban segíthetsz, hogy bizonyos időintervallumokban ideiglenesen jobban érezze magát. Ebben pedig az alábbiak segíthetnek:

  • Tölts vele több időt: Ilyenkor pedig próbáld meg elterelni az állat figyelmét a gyászról, tehát játssz vele, simogasd, beszélj hozzá. Ez valószínűleg egy időre segít kizökkentésében.
  • Legyél ragaszkodóbb: Érdemes ilyenkor minél több érzelmet kimutatnod a macskád irányába, ugyanis ennek segítségével könnyebben fog tudni túllendülni a gyász folyamatán. Sokat törődj vele, simogasd, szeresd, hogy ne érezze úgy, hogy egyedül maradt a problémájával.
  • Ha egyedül hagyod is ügyelj arra, hogy jól szórakozzon: Fontos, hogy ha egyedül is hagyod, rejts el számára olyan kis meglepetéseket a lakásban, amik garantáltan lekötik az energiáit. Dugj el például csemegéket a ház különböző pontjain, vagy olyan játékot hagyj neki otthon, amivel leköteti figyelmét.

Amennyiben úgy érzed, hogy ezek nem segítenek, és hosszú hónapok után is hasonló állapotban van az állat, akkor érdemes lehet megfontolni egy állatorvostól való segítségkérést. Ugyanis elképzelhető, hogy komolyabb terápiára lesz szüksége kedvencednek, ha nem tud megfelelően túljutni a gyászfolyamaton. Erre azért is szükség van, mert ha az állat mentálisan rosszul van, akkor az rendkívül hamar jelentkezni fog fizikai betegségek formájában is. Így mindenképpen érdemes mielőbb szakember segítségét kérni.

furcsa macskaviselkedés gyász gyászfeldolgozás macska gyászol macska mentális betegség ragaszkodik a macska viselkedési probléma
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!