hirdetés

5 érdekesség a himalája macskáról

Molnár Enikő

2024. november 12 - Képek: Getty Images Hungary

A perzsa és a sziámi macskák keresztezéséből létrejött a himalája, aki nyomott orrával és szemkápráztató mintájával hamar sokakat elvarázsolt. Tudj meg többet a fajtáról!

hirdetés

A himalája bizonyos szervezeteknél külön fajtaként van elismerve, ellenben máshol, mint például a CFA-nál a perzsa egyik színváltozataként ismert. Ez az adminisztratív kettősség viszont nem változtat semmit azon, hogy az emberek mennyire szeretik a fajtát. Gyönyörű, hosszú bundája, különleges mintázata és kedves jelleme mind olyan jellegzetességek, amelyek kifejezetten közkedveltté tették a himaláját, érthető módon. Ismerd meg jobban a fajtát az alábbi 5 érdekesség segítségével.

1) A nevét nem a hegységről kapta

A sziámi, a perzsa és rajtuk kívül még számos más fajta a származási helyéről kapta a nevét. A himalája nem tartozik közéjük, nevét ugyanis (állítólag) a himalája nyúlról kapta, a hasonló mintázat miatt. A név nem a fajta első tenyésztőitől, Virginia Cobb-tól és dr. Clyde Keeler-től származik, hanem Margaret (Marguerita) Goforth -tól. Egészen pontosan ő ragasztotta rá a rövid és könnyen megjegyezhető nevet, de hogy pontosan milyen okból, az forrásonként kicsit változó. Vannak, akik a fentebb említett nyúlhoz való hasonlóságot tekintik oknak, és vannak, akik mást. Egyes források szerint például így hívták a cicát  (Princess Himalayan Hope), akit saját tenyészetének megkezdéséhez használhatott. Margaret Goforth és a fajta története egyébként még annyival kiegészül, hogy a hölgy munkája nagyban hozzájárult az elismeréséhez.

2) A testhőmérséklete befolyásolja a színét

A himalája macskák mintázata nem meglepő módon a sziámihoz hasonlóan működik: a test hidegebb részein sötét, míg a melegebb részeken fehér. Ezt a különleges képességét egy himalája génnek nevezett genetikai mutáció okozza. A mutációt először Leslie Lyons fedezte fel, és részletesebben is olvashatsz róla korábbi cikkünkben. 

3) Sokáig a leghosszabb szőrű macska is egy himalája volt

2014-ben a los angelesi két éves cica, „Colonel Meow” Guinness Rekordot döntött kiemelkedően hosszú, 22,87 cm-es szőrével. Colonel Meow fajtáját egészen pontosan „himalája és perzsa” keverékként írták le, ám talán nem nagy túlzás tiszteletbeli himalája macskának hívni. Azóta már megdöntötték a rekordját, ám éveken keresztül tartotta a címet.

4) Hírességek kedvencei

A himalája különleges kinézete és kedves jelleme a hírességek figyelmét sem kerülte el. Martha Stewart neve többeknek ismerős lehet, televíziós személyiség, itthon talán főleg főzős műsorairól ismert. Neki három himalája macskája is van, mindegyikőjük elismert zeneszerzőkről kapta a nevét: Beethoven, Mozart és Bartók.

5) A himalája macska több filmben is szerepelt

Számos filmben szerepet kapott a fajta. Például az „Úton hazafelé – Egy hihetetlen utazás” című filmben a Sassy nevű cica is himalája volt, és „Apádra ütök” című filmben Jack Byrnes-nek, Robert De Niro karakterének is himalája cicája volt (nevezetesen Mr. Jinx).  Sőt, utóbbinál közel 20 évvel korábban a „Tucker’s Witch” című sorozat főszereplő cicája, Dickens is egy volt a fajta képviselői közül.

Ha tetszettek az érdekességek és szeretnél többet is megtudni a fajtáról, olvasd el fajtaleírásunkat.

érdekesség érdekességek himalája macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!