hirdetés

Módosítanák a macskák génjeit, hogy ne okozzanak allergiás tüneteket: mennyire biztonságos ez?

László Enikő

2022. április 7 - Képek: Getty Images Hungary

A CRISPR Journal új tanulmánya szerint a macskaallergiák többségét okozó fehérje biztonságosan eltávolítható a macska genomjából. A génmódosító technológiával a kutatóknak sikerült megakadályozniuk, hogy egy edényben lévő macskasejtek termeljék a „bűnös" molekulát. A szakértők azt mondják, hogy megközelítésüket egy napon felhasználhatják az élő macskák hipoallergénné tételére.

hirdetés

A macskákra való allergiát túlnyomórészt a Fel d 1 nevű fehérje okozza, amely az állatok nyálán és könnyein keresztül választódik ki. Ez pedig a szőrükbe kerül mosakodás közben. Az irritáló vegyület felhalmozódik a gazdik otthonában, ahogy a cicák hullajtják a szőrüket. Így az allergiában szenvedők számára meglehetősen kellemetlenek a látogatások.

Nélkülözhetők a „bűnös” gének?

50 házimacska DNS-ének elemzése után a tanulmány szerzői két génen – CH1 és CH2 néven – azonosítottak régiókat, amelyek a Fel d 1 fehérjét kódolják. Annak megállapítására, hogy ezek a célpontok alkalmasak-e a génszerkesztésre, nyolc különböző vadmacskafaj genomját vizsgálták meg. Megállapították, hogy ezek a kódoló régiók nagy eltéréseket mutatnak a fajok között. Ez arra utal, hogy a Fel 1 d génjei evolúciós úton nem konzerváltak. Ebből arra következtethetünk, hogy az allergén valószínűleg nem nélkülözhetetlen, és ezért az állatok károsítása nélkül törölhető. A tudósok korábban nem voltak biztosak abban, hogy ez a helyzet, mivel a fehérje funkciója volt nem teljesen ismert.

A szerzők szerint a Fel 1 d nem található meg a macskacsaládon kívüli organizmusokban. Bár egy hasonló fehérjét egerekben genetikailag töröltek anélkül, hogy az bármilyen káros hatást okozott volna. Ez megerősíti azt az elképzelést, hogy a vegyület valószínűleg nem esszenciális.

Biztonságos ez az eljárás?

A kutatók a CRISPR génmódosító technológiát használták a Fel 1 d kódoló régiók eltávolítására a macskasejtekben. Ez nem okozott nemkívánatos genetikai elváltozásokat egyetlen olyan régióban sem, ahol előrejelzésük szerint a céltól eltérő szerkesztések előfordulhatnak.

„Összességében adataink azt mutatják, hogy a Fel d 1 racionális és életképes jelölt a géndelécióhoz, ami a fő allergénforrásnál történő eltávolításával jelentős előnyökkel járhat a macskaallergiában szenvedőknek” – írják.

Szerintük a macskaallergiák kezelésének alternatív megközelítései valószínűleg hatástalanok, mivel nem távolítják el teljesen a Fel d 1-et. Például a fehérjét elpusztító antitesteket tartalmazó macskaeledelekről kimutatták, hogy 47 százalékkal csökkentik az antigénszintet, míg úgy tűnik, hogy a vakcinák a káros anyag körülbelül 50 százalékát eltávolítják.

A szerzők azonban azt mondják, hogy az allergiás egyének még akkor is tüneteket tapasztalnak, ha kis mennyiségű Fel 1 d-nek vannak kitéve. Ezért a fehérje teljes kiirtása génszerkesztő technológiák segítségével lehet az egyetlen megoldás. Most még több kutatásra van szükség a technika finomításához, bár a kutatók optimistán hirdetik, hogy „a jövőbeni tanulmányok célja olyan eszköz kifejlesztése, amellyel a felnőtt macskákban törölhető a Fel d 1 gén, és hatékonyan hipoallergénné lehet tenni a macskákat”.

Azonban, még ha a tesztelések során is minden alkalommal kiderül, hogy az eljárás biztonságos, etikailag akkor is megkérdőjelezhető ennek véghezvitele. Emellett valószínűleg nem sokan fogják tudni megengedni maguknak, hogy cicájukat génmódosításnak vessék alá.

allergia élet génmódosítás hipoallergén macska kutatás macskaallergia tanulmány tudomány
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!