6 érdekesség a hosszúfarkú macskáról: kismajom hangját utánozva cserkészi be a prédát
2023. december 27 - Képek: Getty Images Hungary
2023. december 27 - Képek: Getty Images Hungary
Ez a kistestű vadmacska Közép- és Dél-Amerikában őshonos, magányosan éli az életét örökzöld, valamint lombhullató erdőkben, és éjszaka aktív. Eddig semmi különös, igaz? A kulcsszó az eddig. Ez az űrlény tekintetű rozettás cicus szerintünk az egyik legérdekesebb vadmacska.
Következzen a hosszúfarkú macska bemutatása.
Ha rendszeresen olvasod a vadmacskás cikkeinket vagy egyébként is érdeklődsz ezek iránt az élőlények iránt, biztosan feltűnt már, hogy több, általában foltos macskák esetében beszámoltunk egy jellegzetes jelölésről. A fülük hátulján, fekete vagy sötét alapon hordanak egy fehér pöttyöt. A teljesség igénye nélkül megjelenik ez a tigrisnél, a kodkodnál, a szerválnál és az ocelotnál is. A tudósok szerint ez a kölyköknek segít, amikor a vadonban követniük kell a mamát, de vannak olyan elméletek is, melyek szerint a fajtársakkal való kommunikációban is szerepet játszik.
A hosszúfarkú macska és az ocelot megtévesztően hasonlóak lehetnek, főleg képről, egy avatatlan szem számára, ami nem is csoda! A filogenetikai vizsgálatok eredményei szerint a Leopardus nemzetség (ide tartozik a hosszúfarkú macska) 8 millió évvel ezelőtt vált el a macskafélék családjából. A becslések szerint az ocelot és a hosszúfarkú macska 2,41-1,01 millió évvel ezelőtt lett külön faj. Az ocelot valamivel testesebb, ugyanakkor a hosszúfarkú macska feje rövidebb, szemei nagyobbak, a farka és a lábai pedig hosszabbak.
Engedd meg nekünk ezt a béna szójátékot, hiszen szinte nincs is másik olyan macskaféle, amely olyan ügyességgel mászna fára, mint a hosszúfarkú macska. Ideje nagy részét fákon tölti, ahol madarakra és majmokra vadászik. Akárcsak a ködfoltos párducnak, a hosszúfarkú macskának is 180 fokban befordíthatók a talppárnái a bokája segítségével. Csak ez a két macskaféle rendelkezik ezzel az egyedi tulajdonsággal. Ennek köszönhetően megdöbbentő hatékonysággal tud az ágakban megkapaszkodni, és képes akár lefelé mászni függőlegesen is, fejjel előre.
És ha ez még nem tenné elég hatékonnyá, ez a kicsi, 2,5-4 kg-os, 50-80 centiméteres macska képes vízszintesen akár 3,7 méterre is elugrani. Amikor távolra ugrik, széttárja a végtagjait, hasonlóan a mókusokhoz. A landolásban és az egyensúlyozásban a hosszú farka és a testméretéhez viszonyítva hatalmas, párnás mancsa segítik.
A nőstények az estrus periódusban, ami 4-10 napig tart, hosszú nyögdécselő hangokkal hívják magukhoz a hímeket. A fiúk erre üvöltéssel vagy trillázó hangokkal válaszolnak és a fejüket gyorsan, egyik oldalról a másikra döntik, rázzák. Ez a viselkedés egyedi, más macska fajoknál nem figyelték meg.
Megfigyeltek egy hosszúfarkú macskát vadászat közben, amint egy csupaszpofájú tamarin kölyök hangját utánozta. Ez volt az első ragadozó az újvilági trópusok birodalmában, akit ilyen típusú technika alkalmazása közben vehettek szemügyre.
A kutatók először 2005-ben jegyezték fel az esetet, amikor egy nyolctagú tamarinból álló csoport egy fán táplálkozott. A hosszúfarkú macska kiadta a tamarin kölyök hangját, majd az őrszem lemászott a fáról, hogy utána járjon a hang forrásának. Akkor már látta, hogy valami nem stimmel, ezért figyelmeztette a többieket is, de a csoportot összezavarták az ismerős hangok, és menekülés helyett ők is nyomozni kezdtek. Ahogy 4 másik példány lemászott a fáról, a hosszúfarkú macska előbukkant a lombok közül, lesétált a fáról és a majmok felé indult. Szerencsére vagy sem, az őrszemnek volt annyi lélekjelenléte, hogy újra riadót kiáltva rábírja a többieket a menekülésre.
A macskafélékkel ellentétben a hosszúfarkú macskának mindössze két tejmirigyből kivezető csatornája van, köznapi nevén mellbimbója. (Egy átlagos házi macskának általában 6-8 mellbimbója van; lehet akár 4 is, de 10 is normálisnak számít.) A nőstény hosszúfarkú macskának egyszerre általában egy kölyke születik, nagyon ritka, hogy két kicsi jöjjön a világra.
A párzás után a hím a nősténnyel marad a körülbelül 80 napos vemhességi időszak alatt; együtt járnak vadászni is. Mielőtt megszületik a kölyök, a hím továbbáll.
Ha már ennyit emlegettük az ocelotot, a róla készült cikket ide kattintva érheted el. Megtudhatod belőle azt is, milyen érdekes wc-zési szokása van a fajnak.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek