Jaguár támadt az állatkerti látogatóra
2024. 05. 16.
2024. 05. 16.
Majdnem az életébe került egy rossz helyen elkattintott szelfi annak az embernek, akit az arizonai állatkertben támadott meg fotózás közben egy jaguár.
Bátran állíthatjuk, hogy a majdnem végzetes eseménysorozatot egy Darwin-díjas ötlet váltotta ki. Az állatkerti látogató ugyanis a kerítésen átmászva szeretett volna közeli, közös portrét a nagymacskával.
Az Arizona állambeli phoenixi Wildlife World állatkert egyik látogatójának az az ötlete támadt, hogy közelről fog fotózkodni az egyik legveszélyesebb nagyragadozóval. A harminc év körüli nőt szinte azonnal földre vitte az állat, miután átmászott a kordonon. Pillanatok alatt olyan súlyos sérüléseket szerzett, főként a karján, hogy azonnal kórházba kellett szállítani. Szerencsére a gyors ellátásnak köszönhetően teljesen felépült.
Az állatkertben élő nagymacskák éppen olyan veszélyesek, mint vadon élő társaik. A közösségi médiában számtalan olyan videó forog közkézen, ami ugyan kissé elbagatellizálva, de azt mutatja be, mennyire kiveszett az emberekből az ösztönös félelemérzet a ragadozók közelében attól, hogy egy plexi választja el őket. Mindeközben még a többgenerációs, fogságban született ragadozók többsége is természetének megfelelően viselkedik: becserkészik áldozataikat, nekirontanak a kerítéseknek, ketreceknek, és támadnának is, ha lehetőségük lenne rá.
Egy kifejlett jaguár harapása ráadásul olyan erős, hogy még a teknős páncélját is képes áttörni. Több mint 85 zsákmányfaj szerepel a menüjén, ami elképesztően alkalmazkodóképessé teszi. Nem véletlen, hogy sok kultúrában az erő és a hatalom szimbóluma. A jaguár izmos és kompakt. Amerikában ő a legnagyobb macskaféle, világviszonylatban pedig csak az oroszlán és a tigris előzi meg.
Egy 100 kilós jaguár 4939 newton erővel tud harapni a szemfogaival, a tarajos zápfogaival pedig 6922 newtont fejt ki. Ez lehetővé teszi számára, hogy kettéharapja a teknősök páncélját is, ezzel magáénak tudva a macskák között a legerősebb harapás címét. Ez is elképesztően félelmetes számnak tűnik, azonban van még nála is erősebb állkapocs: a világon a legnagyobb harapási erővel rendelkező szárazföldi állat, a krokodil fogazata 16 460 newtonnal dolgozik.
A kifejlett jaguár csúcsragadozó, ami azt jelenti, hogy rá nem vadászik más állat, ő áll a tápláléklánc csúcsán. A legnagyobb veszélyt nem meglepően az ember jelenti rá.
Az élőhelyének elvesztése, illetve az orvvadászata és vadászata is hatalmas kockázatot jelent a jaguárra nézve, de a Vörös Lista szerint egyelőre még „csak” mérsékelten fenyegetett faj.
Ezek a nagymacskák kifejezetten intelligens vadászok, akik lesből támadnak akár a vízből, de még fák tetejéről is. A jaguárok horgásznak is, méghozzá farkuk segítségével, amit addig mozgatnak, míg egy hal le nem csap rá, hogy aztán az áldozatnak összeroppantsák a koponyáját.
Szeretnél többet megtudni erről a pompás állatról? Ide kattintva további érdekességeket osztunk meg róla.
Kövess minket!
facebook instagramKapcsolódó cikkek