hirdetés

Kárpáti macska: létrejött az első magyar vonatkozású macskafajta

Hangai Lilla

2024. október 4 - Képek: Getty Images Hungary

2014-ben néhány nagyon érdekes színezetű és mintázatú macskát jelentettek a Kárpátok térségéből. A jószágok Magyarország, Lengyelország, Ukrajna, Szlovákia és Románia területén bukkantak fel. Az egyébként fekete, de a pofán, fülön, farkon és a mancsokon ezüstös-fehér cicák mivel többnyire ivartalanított állatként kerestek új otthont, a mintázat oka sokáig nem volt ismert. A területen számos forrás szerint ez egy elterjedt színezet, amelyre nagyon hamar felfigyeltek a tenyésztők is, és a LaPerm macskákba el is kezdték bevezetni, amit a standardban is lekövettek.

hirdetés

Lássuk hát, mit tudunk jelenleg a kárpáti macskáról!

Így határozza meg az árnyalatot a LaPerm standard

A kárpáti egy egyedi minta, amely késlelteti vagy korlátozza a pigment fejlődését a szőrszálakban. Minden más színnel és mintával kombinálva fordul elő, és független bármely más színtől vagy mintától. A kárpáti három egyedi jellemzővel rendelkezik: fehér szőrszálak a bundában, világosabb pontok és árnyékolás. A test szőrzete fehér és normál pigmentált szőrszálakkal vegyesen borított. Minél távolabb van a gerinctől, annál nagyobb a fehér szőrszálak aránya, ami világosabb pontokat eredményez.

Az árnyékolás akkor fordul elő, amikor egyes pigmentált szőrszálak töve jelentősen világosabb, mint a vége. Az árnyékolást nem szabad összetéveszteni a rossz füstös vagy nem egységes színnel. A szín a legintenzívebb a gerinc mentén, és lefelé haladva fokozatosan halványul a lábakon. A faroknál az intenzívebb fehér szőrszálak területe körülbelül egy hüvelykkel a farok tövétől kezdődik. A vörös/krémszínek lassabban fejlesztik ki a mintát. A pigmentált szőrszálak tövénél a fehérség megengedett a kiscicáknál, a szín késleltetett fejlődése miatt. A fül bojtjai fehérek, a bajusz pedig vegyesen fehér és pigmentált. Az orrbőr és a mancsok párnái az alapszínnek megfelelően színezettek.”

A kutyák világában a hasonló színezetet roannak hívják. Jellegzetes roan mintával rendelkeznek például az ausztrál pásztorkutyák.

A budapesti kárpáti macska

Gertrude Hainzl (Aquilaaltairral LaPerm) kezdte el tenyészteni a kárpáti mintázatot, eredetileg Salt n Pepper (Só és Bors) fantázianévvel, Netti nevű macskája segítségével. Netti egy budapesti magánházból származott, szülei ismeretlenek. Az évek múlásával bundája sötétedni kezdett, Gertrude pedig felfedezte, hogy egy domináns tulajdonságról van szó, ami természetes formában fordul elő eredetileg. A sötétedés mértéke változó, ám a minta egyértelműen hőmérséklet-érzékenynek tűnik, akárcsak a sziámik jellegzetes pointos színezete, tehát reagál az évszakokra is, valamint a macska korára. A hosszúszőrű állatoknál a kárpáti mintázat felületesen hasonlíthat egy füstös vagy árnyékolt mintázatra, de ha a szőrzetet szétválasztják, nincs fehér aljszőrzet. Azoknál a macskáknál, ahol a minta erősebben fejeződik ki, „fordított színes jegyek” jelenhetnek meg, a farok, a lábak, az orr és a fülek fehér színűek lehetnek. Azt is megállapították, hogy a kárpáti gén nem kapcsolódik a lykoi génhez, tehát csak a pigmentációt változtatja meg, nincsenek szerkezeti változások a szőrzetben.

Kárpáti mintás szfinx?

2021-ben Terri Hunt és nővére, Janet Michael, Brisbane-ből (Ausztrália) tenyésztették ki a második generációs kárpáti mintás szőrtelen szfinx macskákat az első generációs szőrös kárpáti szfinx nőstényükből. Most felhúzhatnád a szemöldöködet, de még a szőrtelen macskák bőrén is világosan látszik, hogy melyik mutatja a kárpáti mintát. A testvérek közel 20 éve tenyésztenek szfinxeket, és fő céljuk egy egészséges keresztezés megtalálása volt, hogy növeljék a szfinxek vitalitását és genetikai sokféleségét. A kárpáti, mivel egy mintázatmutáció, tehát nem érinti a macska szervezetét és szerkezetét, egy biztonságos kiegészítése volt a génállománynak.

A szkeptikusok úgy vélték, hogy a kárpáti minta nem lesz kifejezhető a szfinxeknél, mert szőrtelenek. Terri és Janet másképp gondolkodtak, és úgy voltak vele, hogy ha még tévednek is, elérik fő céljukat, vagyis egy új, egészséges keresztezési vonalat, amely növeli a genetikai sokféleséget a fajtában.

A Transylvanian a legújabb természetes macskafajta

A Transylvanian egy őshonos fajta, amely a Kárpátokban található meg, és kárpáti mintás. Az egyetlen megengedett szín az esetében a fekete kárpáti és a kék kárpáti. Egy erős, izmos, közepes méretű, rövidszőrű macskafajta, amelynek szemei a sárgától a mély narancssárgáig terjednek, bár a zöld is elfogadott szürkésfehér fülbojtokkal. A fordított jegyek a mancsokon, lábakon, farokon, füleken és maszkon világos szürkétől (majdnem fehér) szürkéig terjednek. A mintázat nagyjából 2 hónapos korban kezd el kialakulni, és ahogy arra utaltunk már fentebb, hőérzékeny.

A GCCF, vagyis a Governing Council of the Cat Fancy, az egyik brit macskákat nyilvántartó szervezet néhány nappal ezelőtt fogadta el elsőként hivatalosan a Transylvaniant, mint regisztrálható macskafajtát. Instagram-posztjukban kiemelték, hogy a világon a legújabb természetes fajtáról van szó, és nagy örömünkre magyar vonatkozású. Az eddig elkészült részletes tesztek alapján a fajta eddig megszületett almaiban nem volt nyoma genetikai vagy örökletes betegségeknek. A standard egyelőre még nem készült el.

(A nyitókép illusztráció, lykoi látható rajta.)

kárpáti macska lykoi macska mintázat szfinx szőrmintázat transylvanian
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!