hirdetés

5 érdekesség a karthauziról: a legenda szerint ezért ilyen csöndes a fajta

Molnár Enikő

2025. január 21 - Képek: Getty Images Hungary

A karthauzi egy különleges szépségű, híresen csöndes és barátságos macskafajta. Tudj meg róla többet a következő érdekességek segítségével.

hirdetés

A francia macskafajta feltehetően egyike a legrégebben kialakult, természetes módon létrejött fajtáknak. A kezdetekről sokan sokfélét állítanak; egyesek szerint ezek a szürke cicák a 11. század környékén kerültek a Nagy Karthauzi kolostorba, ahol az ott élő szerzetesek (tudatosan, vagy csak a véletlen folytán) tenyésztették ki a fajtát. Mások szerint a fajta elődjei Közel-Keletről érkező, vad hegyi macskák, akik a 13. században kerültek Franciaországba kereskedők vagy templomosok hozzájárulásával. A karthauzi ma már tagadhatatlanul messze van a vad elődjeitől, igazi házi macskává vált. Többen a leghűségesebb macskának tartják; nyugodt, kiegyensúlyozott temperamentuma, csendes, szelíd természete és éles észjárása miatt pedig sokan rajonganak a fajtáért. Kiváló természetéről ódákat lehetne zengeni, most viszont főleg a fajta történelmével kapcsolatban hoztunk 5 érdekességet.

Karthauzi macska

1.) A karthauzi nevének eredetével kapcsolatban több elmélet is született

Ahogy a bevezetőben is pedzegettük már, a fajta pontos eredete homályos. Így talán nem túl meglepő, hogy a nevének keletkezésével kapcsolatban is több elmélet született. Az egyik egy likőrhöz és a fentebb is említett karthauzi szerzetesekhez kapcsolódik, és bár nem támasztják alá valós adatok, mégis egy érdekes történet. E szerint bár sokáig főleg a szerzetesek tenyésztették ezeket a kék cicákat, nevet azonban nem adtak nekik, tehát a ma ismert elnevezés valahonnan ráragadt a fajtára. A szerzetesrendben élő testvérek számos feladatot láttak el, és látnak el a mai napig attól függően, hogy a rendben milyen helyet foglalnak el. Tehát, hogy papi szerzetesek, laikus testvérek vagy donátusok-e. A 18. században, egészen pontosan 1737-től kezdve ezen feladatok közé tartozott egy gyógynövényalapú likőr, az úgynevezett Elixir Végétal de la Grande-Chartreuse készítése is. Az elképzelés szerint erről a likőrről kapta a nevét a karthauzi is.

A másik jóval elterjedtebb és valamennyivel logikusabb elképzelés, hogy a karthauzi egy spanyol gyapjúról, a la pile de Chartreux-ről kapta a nevét, mert bundája textúrájában és kinézetében is hasonlít az anyaghoz.

Nyugodt és csöndes, mégis figyelmes, és ha kell, aktív teremtés

2.) A legenda szerint némasági fogadalmat tett

A karthauzi híres csöndes természetéről, amit legendák is öveznek. Az egyik ilyen szerint azért ilyen visszafogott a fajta, mert gondozóival együtt némasági fogadalmat kötött. A karthauzi rendről ehhez érdemes tudni, hogy egy zárt vallási (félremete), szemlélődő rend. Bár a rend melletti elköteleződés nem jár némasági fogadalom megkötésével, szemléletmódjukban a hallgatás és a magány fontos része az Istenhez való kapcsolódásnak.

Egy másik, a szerzetesekhez és a macskákhoz kapcsolódó legenda szerint a testvérek preferálták a csöndes cicákat, és direkt tenyésztették a karthauzi macskákat kevésbé vokálissá, hiszen így nem zavarták meg őket az elmélkedésben.

3.) Jean-Baptiste Perronneau egyik festményén is szerepel egy karthauzi

Jean-Baptiste Perronneau egy francia festő volt a 18. században. Az utókor számára főleg pasztellel készült portréiról híres; karrierje során is erre specializálódott. Egyik festménye Magdaleine Pinceloup de la Grange-t ábrázolja, egy arisztokrata hölgyet, kezében egy szürke cicával. Bár a festményen szereplő cica szemszíne eltér a ma már standard aranysárgás réztől borostyánig terjedő palettától, a szakemberek karthauziként szoktak rá hivatkozni.

Jean-Baptiste Perronneau: Magdaleine Pinceloup de la Grange, née de Parseval (1747)

4.) Állítólag Charles de Gaulle is tenyésztett karthauzi macskákat

A mai napig ritkaságszámban mennek a karthauzit tenyésztők, így érdemes lehet megemlíteni az egyik leghíresebb személyt közülük. Charles de Gaulle, teljes nevén Charles André Joseph Marie de Gaulle személye elsőre lehet, hogy nem ismerős, ám jelentősége ennek ellenére is tagadhatatlan. Az ő nevéhez kötik Franciaország jelenlegi köztársasági államberendezkedésének (Ötödik Köztársaság) megalapítását, aminek ő volt az első elnöke. „Tábornok” néven volt közismert, személye pedig a II. világháború alatt szorosan kötődött a szabad Franciaország képéhez.

5.) Franciaország (nem hivatalos) nemzeti macskája

Bár egy viszonylag ritka fajtáról beszélhetünk, a karthauzi már régóta fejlődik Franciaország területén, így nem lenne meglepő, ha valóban az ország nemzeti macskája lenne. Egy-két forrás szerint ez valóban így is van, ám mások azt mondják, hogy ez nem egy hivatalos titulus.

Ha szeretnél még többet megtudni a fajtáról, akkor olvasd el fajtaleírásunkat.

érdekesség érdekességek franciaország karthauzi
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!