hirdetés

Vajon a macskák képesek tudatosan kontrollálni a farkuk mozgását? A szenzoros és motoros idegek más meglepetést is tartogatnak

Hangai Lilla

2023. január 29 - Képek: Getty Images Hungary

Bozontos, csupasz, hosszú, rövid, vaskos, vékony, egyszínű, mintás. A macskák farkának számos olyan aspektusa van, amely kívül esik az ellenőrzésükön. Azt azonban nagyon is tudják kontrollálni, hogy hogyan és mikor mozogjon. Vagyis általában.

hirdetés

Kezdjük máris az elején! Persze, ne a macskák elején; épp ellenkezőleg! Kitérünk arra, hogy hogyan működik ez az izgalmas kis függelék, hogyan szabályozzák és mit érzékelnek vele.

Kontrollálják-e a farkuk mozgását, és ha igen, hogyan?

A normális anatómiájú és fiziológiájú egészséges macskák képesek ösztönösen irányítani a farkukat egészen annak a tövétől a hegyéig. A farkuk mozgathatósága fontos szerepet játszik az egyensúlyuk megtartása mellett a nonverbális kommunikációjukban is, vagyis a mindennapi életük zavartalanságához az egyik legalapvetőbb kellékük. Nagyon érdekes azonban, hogy ha a fajtájából adódóan (például man-szigeti macska, cymric) vagy baleset következtében elveszíti azt, attól még teljes életet élhet.

Ezeknek az információknak a tudatában máris egyre titokzatosabb színben tűnik fel, igaz? Azonnal jobban beleásunk a témába, és láthatod majd, hogy az ő esetükben a farok is olyasmi, akár egy végtag.

A macskafarok anatómiája

A macska farka valójában a gerincoszlopának része, amely közvetlenül kapcsolódik a központi idegrendszerhez. (A gerincvelő nem nyúlik be a farok csigolyáiba, de a farok otthont ad a gerincvelőből elágazó idegrendszernek.)

A gerinc öt különböző csigolyarégióból áll: nyaki, mellkasi, ágyéki, keresztcsonti és faroki. Egy tipikus macskafarok 18-23 farokcsigolyát tartalmaz, amelyek mérete fokozatosan csökken az alaptól a csúcsig. Egy átlagos cirmosnak összesen 230 csontja van, ami pedig azt jelenti, hogy kedvenceink csontjainak nagyjából 10%-a a farkukban található. Ezen kívül tartalmaz még kötőszöveteket (szalagok, inak), izmokat és ereket is.

Mesterei az irányításnak, mégis előfordul néha, hogy nincs meg a kontroll

A legtöbb farokmozgás önkéntes, ami logikus, ha figyelembe vesszük az előbb említett célokat, mint az egyensúlyozás és a kommunikáció. Az emberi fiziológiához hasonlóan a macskáknál is minden tevékenység az agyban kezdődik. Az idegek ezután kábelként működve az agyból érkező elektromos jeleken keresztül továbbítják a parancsot a farkat mozgató izmokhoz.

Ezt nem biztos, hogy szívesen hallanák, ugyanis szeretnek mindent az irányításuk alatt tartani, de bizony megesik, hogy ez a becses testrész is önálló életre kel. Ez előfordulhat például a REM fázis, vagyis a mélyalvás ideje alatt, vagy például meglepetés hatására, amikor a reflexek beindulnak egy váratlan inger következményeképpen.

Olyanra is van példa, hogy egy sérülés miatt egy trauma megzavarja a farok normális működését. Egy ilyen sérülésnek nem kell feltétlenül a farokban bekövetkeznie.

Tapintásra is kiváló!

A macskafarkoknak nemcsak motoros, hanem szenzoros idegei is vannak, amelyek olyan jelek átviteléért felelősek, amik segítik számukra az érzékelést. Ebben a cikkben részletesen beszámoltunk már arról, hogy miért nem szeretik, ha megérintjük a farkukat, de az előbb felvázoltak alapján már biztosan érted, hogy több szempontból is fontos, ha elleállunk a kísértésnek, és inkább az álluk alatt vagy a fejüket simogatjuk, vakargatjuk.

Az ilyen értékes dolgokat érdemes tisztelettel, a távolból csodálni. Garantáljuk, hogy értékelik majd a nagyvonalúságodat!

egyensúly érzékeny farok farok farok kommunikáció macska irányítja a farkát macskafarok macskafarok anatómiája REM fázis
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!